Haber Detayı
28 Nisan 2016 - Perşembe 12:25
 
Sokak Adları İçin: ‘Dilekçeye Buyrun’
CHP Battalgazi İlçe Başkanı, geçtiğimiz günler gündeme getirdiği sokak adlarına ilişkin, Büyükşehir Belediyesine yaptıkları başvuruyu ve başvurunun cevabını değerlendirdi.
Gündem Haberi
Sokak Adları İçin: ‘Dilekçeye Buyrun’

CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Selahattin Sarıoğlu, Malatya’da sokaklara verilen ‘inorganik’ olarak tanımladığı sokak isimlerine ilişkin Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe verdi. Sarıoğlu, verdikleri dilekçeye, Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen cevabı kamuoyu ile paylaştı. Sarıoğlu öncelikle sokak isimleri ile ilgili duydukları rahatsızlığı şu şekilde açıkladı: “CHP Battalgazi Merkez ilçe Başkanlığı olarak yaşadığımız, nefes aldığımız, yerimiz, yurdumuz, adı, sanı, türküsü, töresiyle bütünleştiğimiz Malatya’mıza ödev ve borç duygusuyla hizmet etmeye çalışırken sayısız sokağımıza, caddemize, mahallemize çevrede yaşayanların anılarıyla, birikimleriyle, değerleriyle, gelenek ve görenekleriyle, yetiştirdiği insanlarla ilişkili olmayan; insanların yaşadıkları yerle bağlarını koparan Türkçe'nin kuralları gereğince de ad olmaya uygun olmayan adların konulduğunu gördük. Bu davranışla adlara adeta 'operasyon' yapıldığını, o yer insanlarıyla adeta alay edildiğini, bilgisine, görüşüne, geçmişine duyulmadığını somut örneklerle Malatya’mızın kamuoyuna sunmuş, ardından da Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza dilekçeyle başvurarak, yeniden oluşturulacak kurullarla eleştirilerimiz doğrultusunda düzeltmelere gidilmesi isteminde bulunmuştuk.”

Ardından Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine verdiği cevabı aktaran Sarıoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, 15 Nisan tarihli yazılarıyla başvurumuza yanıt vermiştir. Gelen yanıtta, her ne kadar işlemin mevzuata uygun olduğu savunulmuş ise de, genel olarak tespit ve eleştirilerimizin yadırganmadığı dahası olumlu karşılandığı ve gerektiğinde değiştirilebileceği yaklaşımında olunduğunu sevinçle gördük.  Yanıtın son bölümünde, bölgede yaşayan halkın oy çokluğuyla karar alıp önerilerini kendilerine bildirmeleri halinde taleplerinin Büyükşehir Belediye Meclisine sunulacağı ve orada verilecek karar doğrultusunda çalışmalar yapılacağı bildirilmiştir.  Bu hususu muhtarlarımıza, esnafımıza ve tüm halkımızın bilgisine sunarız. Hemşerilerimizin gerek muhtarlık eliyle gerekse kendiliklerinden, yadırgadıkları, yakıştırmadıkları, uygun görmedikleri, beğenmedikleri adlarla ilgili dilekçe yazarak mümkün olduğunca çok kişiye imzalatıp, varsa isim önerileriyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığına başvurmaları gerekmektedir” şeklinde ifade etti.

Sokak isimlerinin değişmesi yönünde talebi olan vatandaşlara seve seve yardımcı olacaklarının da altını çizen Sarıoğlu, “Hemşerilerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanına seçimde oy verip vermediklerine bakmaksızın, taleplerini bildirmeleri; bunun muhalefet yapmak değil bir yanlışın düzeltilmesi çabası ve demokratik bir hakkın kullanımı olduğunu unutmamaları gerekir. CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanlığımız dilekçe yazımı ve başvuru sürecinde hemşerilerimize yardımcı olacaktır” dedi. 

Kaynak: Editör: Barış Koşal
Etiketler: CHP, Battalgazi, İlçe, Başkanı, geçtiğimiz, günler, gündeme, getirdiği, sokak, a
Yorumlar
Haber Yazılımı