Haber Detayı
28 Şubat 2017 - Salı 08:50
 
Aleviler, AİHM İçin Hükümete Muhatap Gönderecek
CEM Vakfı organizasyonunda Malatya’da, “Dedeler toplantısı” adı ile Alevi kanaat önderleri toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) kararlarının işletilebilmesi için, hükümete karşı muhatap olunması kapsamında Alevi kanaat önderlerinin belirlenmesi için değerlendirmeler yapıldı.
Gündem Haberi
Aleviler, AİHM İçin Hükümete Muhatap Gönderecek

CEM Vakfı Malatya Şubesinde gerçekleştirilen toplantıya,  CEM Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Adıyaman, Elazığ, Tunceli ve Malatya’da ki dedeler vakıf ve dernek başkanları katıldı.

“SİZLERİN GÖRÜŞLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

 CEM Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Alevi kanaat önderlerinin görüşlerinin, bu doğrultuda önemli olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;  “Yapılan bu toplantı üçüncü toplantımız, ilkini Tekirdağ bölgesinde yaptık, ikincisini geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da yaptık, İzzetti Doğan dedemiz, birde Malatya’yı gör ve o bölgedeki dedelerle görüş, oradaki düşüncelerini çok merak ediyorum dedi. Tabiki Çorlu’yla, İstanbul’u anlatınca Malatya’nın daha bir güzel olacağını, oradaki inanç önderlerinin daha güzel bilgiler vereceğini, iyi mesajlar vereceğini anlattı, bende sizleri tanımak olmaktan son derece mutluyum. İzzettin hocamızdan böyle bir görevi devralmak, onurlu ve aynı zamanda ağır bir görev, zor bir dönemde ve sorumluluğun ağır olduğu bir dönemde görevi devraldık. AİHM’nin kararı bizim dönemimizde netleşti, doğuda bir iki eksik bıraktık ama bütün şubelerimizin hepsini dolaştık. Biz bu toplantıları 4 bin-5 bin kişilik geniş alanlarda yapmayı düşünüyorduk, ancak daha öncede açıkladığımız gibi, güvenlik nedeni ile ve ülkemizin geçirmiş olduğu olumsuz koşullar nedeni ile bunu erteledik, en son işte bu sene bunları bölgesel olarak yapmaya kara verdik. Bununda bir amacı sevgili dedeler, sizleri çok daha yakında tanımış oluyoruz, sizlerin hepinizin tek tek görüşlerini daha yakından net olarak ve samimi bir şekilde almış oluyoruz. Yaptığımız bu toplantıların sonucun dada bir sonuç bildirgesi hazırlıyoruz. Bundan sonra söz hakkı, konuşma hakkı  sizlerde biz sizi dinlemeye geldik, sadece bizim görevimiz bu toplantıları koordine etmek, destek sağlamak ve sizleri bir araya getirmek ondan sonra belirleyici olan sizlerin görüşleri.”

“TEMSİLCİLERİ HÜKÜMETE SUNACAĞIZ”

Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır ise, toplantıların amaçlarına vurgu yaparak şunlara yer verdi; “Bu toplantıların amacı, ocak zadelerin , ocak temsilcilerini bize önermeleri, sizlerin ortak kararlarıyla bunları tespit edeceğiz ve daha sonrada, Türkiye genelinde, yaptığımız toplantılar ve bu toplantılar tamamlandıktan sonra, bu listeleri birleştirerek, Hükümete gideceğiz ve işte buyurun sizin temsilcileriniz bunlardır, Alevi inanç sahibi önderleri ve ocak zadelerdir. O zaman hiç kimse bunu diyemeyecektir. Değişik görüşler mutlaka olacaktır, kimse tek tip uygun adım marş deme hakkına da sahip değil, elbette ki değişik görüşler olacak, ama kimse ben temsil edilmiyorum diyemeyecek, toplantılarımızın temel amacı budur.”

Akbayır, AİHM’den çıkan kararları ise şöyle sıraladı;

“-AİHM verdiği, karar doğrultusunda, Alevi inanç önderlerinin yaptıkları hizmetler kamu hizmeti olarak kabul edilmesi,

- Alevilerin inançlarını gelecek kuşaklara aktarabilmeleri için Sünni İslam’a, genel bütçeden ayrılan paralar, Alevilere de ayrılmalıdır,

-Cem evleri Alevilerin ibadethaneleridir, diğer ibadethanelere tanınan imkanlar cem evlerine de tanınmalıdır,

-Alevilerin içinde farklı görüşler olması, devletin Alevilere karşı sorumluluklarını yerine getirmekten alıkoyamaz.”

Toplantıda ayrıca, AİHM’den çıkan kararlar için hükümetin kimle muhatap olacağı konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Aleviler,, AİHM, İçin, Hükümete, Muhatap, Gönderecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı