Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 11:31
 
BİRLİKTE FOTOĞRAF VERMEDİK
“Dediğim gibi birlikte fotoğraf vermediğimiz için böyle. Vatandaş, 'Birbirlerine mi düştü' diyor ama böyle bir şey yok”
Gündem Haberi
BİRLİKTE FOTOĞRAF VERMEDİK

  • - Malatya belediyesi için; “Bu rakam nereden çıktı, nasıl oldu böyle bir rakam yok, böyle bir borç yok”
  • - “Sağlık bakanlığının 2019 da yapmayı planladığı 4 hastaneden birini Malatya’ya kazandırdık”.
  • - “Mehmet beyle görüşüyoruz, Veli beyle de zaman zaman görüşüyoruz sıkıntı yok ama Veli beyle Malatya'nın yatırımları ile bugüne kadar konuşmuş değiliz”
  • - “Sahil yolunun çok hızlı bir şekilde devreye girmesi lazım. Bu sahil yolu olmadan, şehiri doğu, batı aksından çıkartmamız mümkün değil”
  • - “Dediğim gibi birlikte fotoğraf vermediğimiz için böyle. Vatandaş, 'Birbirlerine mi düştü' diyor ama böyle bir şey yok”
  • - “Sözde bizim müttefiklerimiz ama onlara “terör var mı” diyoruz “var” diyorlar, “Bununla mücadele edelim” diyoruz yok siz oraya girmeyin diyorlar.”
  • - “Şimdiye kadar Suriyelilerle ilgili belli münferit olaylar dışında ciddi bir olay yaşamadık. Ama bunların hepsini tekrar yurtlarına göndereceğiz.”

Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ile bu hafta yerel ve ulusal gündeme dair bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Kahtalı sorularımıza samimiyetle ve açık yüreklilikle cevap verdi. Samimi ve sızak bir ortamda geçen röportajımıza Kemal Deniz’de eşlik etti. Sohbet ortamında geçen röportajımızın video kaydını sayfa sonunda ham haliyle yayınlıyoruz. İsteyen röportajımıza ait görüntüleri oradan izleyebilirler.

M.Duran Özkan

Özkan: Milletvekilliği seçildiğiniz günden bugüne yaklaşık bir yılın üzerinde bir zaman dilimi var. Bu süreci bize bir değerlendirir misiniz? Hakan Kahtalı bu süreçte mecliste ne tür çalışmalar içerisinde bulundu? 

Kâhtalı: Öncelikle çok teşekkür ediyorum size, gazetenize ve ekip arkadaşlarınıza. Malatya'mıza, gerçekten seviyeli bir haber anlayışı ile yayın hayatınıza devam ediyorsunuz, bundan dolayı sizleri kutluyorum. Milletvekilliği seçimleri 24 Haziran'dan yapıldıktan sonraki süreçte, meclisteki normal milletvekilliği çalışmalarımızın yanı sıra komisyonlarda görevler aldık. İnsan hakları ve inceleme komisyonunda görevim var. Bunun haricinde de genel merkezde, teşkilatlarda da görevim var. Doğu Anadolu bölgesinde 14 ilde teşkilatlanmadan sorumlu olarak, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Meclis çalışmaları içerisinde kanun çıkartma süreçleri var. Bunların tamamına zaten katılıyoruz. Sonra komisyonlarda olan görevlerimize katılıyoruz. Tabi bunlar meclisle yürüttüğümüz çalışmalar ile ilgili olanlar. Öte yandan biz Malatya'dan seçilmiş bir milletvekili olarak Malatya ilimizin ihtiyaçları ile ilgili buradaki yürütülmesi gereken işlerin de takipçisi oluyoruz. Belediye başkanlarımızın talepleri oluyor, onları ilgili bakanlıklara iletiyoruz. Daha geniş kapsamlı anlatılabilir ama ana hatları böyle. Onun haricinde evim Malatya'da evimi götürmedim. 3 gün Ankara'da 4 gün Malatya'da kalıyor ve teşkilatımızın yapmış olduğu programlara katılıyor, ilçe ziyaretleri, esnaf ziyaretleri oluyor, STK'ları ziyaret ediyoruz. Vatandaşlarımızın beklentilerini, taleplerini alıyoruz.

 

Özkan: Teşkilatın çeşitli birimlerinde yükselerek milletvekili olan birisiniz. Kuruluşundan sonra AK Parti'de birçok alanda görev aldınız. Geldiğimiz noktada milletvekili olarak siyasi yaşantınıza devam ediyorsunuz. Meclisteki milletvekili ile il başkanlığındaki Hakan Kahtalı'yı karşılaştırdığınız zaman il başkanlığı mı, milletvekilliği mi zor? Ne demek istersiniz?

ZOR BİR DÖNEM YAŞADIK AMA ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK BUNDAN DOLAYI DA MUTLUYUZ

Kâhtalı: İl başkanlığını hakkıyla yaptığınız zaman büyük bir sorumluluk hissediyorsunuz. Genel başkanı temsilen ilde bulunuyorsunuz ve sorumlukla da hareket etmek zorundasınız. Bin 600 tane teşkilatımızın yönetim kurulu üyesi var. İl ana kademesi, ilçe yönetimleri, kadın, gençlik kolları, meclis üyeleri, mahalle başkanları direk yönetimde olan arkadaşlarımız var. Bunların koordinasyonunu tamamen il başkanı sağlıyor. Bu zor bir şey hakikaten, onların talepleri oluyor, bunlarla ilgili yapılan programlar var. Onun haricinde Malatya'mıza gelecek olan bütün yatırımlarla ilgili ön çalışma yaparak milletvekilleri ile paylaşıyorsunuz. Benim il başkanlığı yaptığın son 4 yılda 7 tane miting yaptık Malatya'da. Bunun haricinde 3 tane seçim geçirdik. Özellikle 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'de AK Parti 258 tane milletvekili çıkartabildi. Her ilde bir milletvekili eksilmişti, ama Malatya'da 5 vekilimiz vardı 5'inide koruduk. Sadece seçim günü, sandığa 7 bin kişi taşıdık. Tabi il başkanlığı böyle bir şey. İlde olabilecek bütün sorunları vatandaş rahatlıkla sana iletebiliyor. Sizde devamlı ilgilenmek zorundasınız. Telefonlarınız açık olmalı, muhtarlarla diyalog halinde olmalısınız ve mutlaka her gün partiye uğrayıp, partiye gelen vatandaşların sıkıntılarını dinlemek zorundasınız. Biz bu sıkıntıları çözmek için uğraş verirdik. Çok zor bir dönem yaşadık ama önemli işler yaptık bundan dolayı da mutluyuz.

Bir buçuk yıldır bir milletvekilliği görevimiz var. Allah'a şükür il başkanlığından kaynaklı çok yabancı değilim meclise. Şimdi orada milletvekili olarak görev yapıyoruz. Tabi kıyasladığımız zaman hangisi zor, hangisi kolay diye baktığımız zaman milletvekilinin de farklı işleri var. Kazandırılması gereken işlerin iyi takip edilmesi gerekiyor. Bu anlamda gerçekten vekil arkadaşlarımızla birlikte hareket ediyor, bakanlıklarda Malatya'mıza kazandırılabilecek ne varsa koşturuyoruz.

SAĞLIK BAKANLIĞININ YAPACAĞI 4 HASTANEDEN BİRİNİ MALATYA’YA KAZANDIRDIK

Örnek verecek olursak, eski devlet hastanesinin yerine yeni bir devlet hastanesi yapılıyor. 2019 yılı yatırımları içerisinde sağlık bakanlığının yatırımları içerisinde 4 hastane var; onun bir tanesini biz Malatya'ya kazandırdık. Sağlık konusunda bir sıkıntımız yok, yoğun bakım haricinde. Buda yaşlılıklardan kaynaklanan hastalıklardan dolayı. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Yaşlılıklarla ilgili hastalarımıza ayrı bir bölüm oluşturulması için çalışma yapıyoruz.

Geçenlerde bir koordinasyon toplantısına katıldım Malatya'da. Bu toplantıda bölge müdürleri ve il müdürleri vardı. Biz onlardan da gereken bilgileri aldıktan sonra da eksikliklerimizi tespit ediyoruz. Malatya'da kazandırmak istediğimiz çok önemli göletler var. Malatya tarım kenti ve 300 milyon dolar sade kayısıdan girdi sağlayan bir kent. Kayısının fiyatı çok kötü olmamakla birlikte, çokta iyi değil aslında. Bu fiyatı daha yukarı taşımak adına bir lisanslı depoculuk modelini Malatya'mıza kazandıracağız. Borsanın yapmış olduğu 7 bin tonluk, birde Avrupa Birliğinden almış olduğumuz 5 bin tonluk depo ile yaklaşık 12 bin tonluk soğuk hava deposu yapıyoruz. Bunun avantajlarımızı iyi bilmemiz lazım. Bunun getireceği katma değer ne olacak? Diye sorulduğuna bu yıllık üretimimizin yaklaşık yüzde 10'una tekâmül ediyor. Biz bunu köylüden her hangi bir nakliye ödemeden, elektrik parası almadan 6 aylığına ürününü orada muhafaza edeceğiz. Kalitesine bakılacak sertifika verilecek. Bu sertifika ile köylümüz gidecek o sertifikayı satacak. Bu defa bunun alıcısı da çoğalacak. Talep arttıkça, bu malın kıymeti de artacak.

İkinci en büyük işimiz şuanda 25 bin kişiye yakın organize sanayi bölgemiz var. Üçüncüyü açtık ama orada kamulaştırma problemimiz var. Vatandaşların orada arazilerine el konulmuş, ora organize olarak belirlenmiş, fiyatlar belirlenmiş ama ödemeler yapılmadığı için organize sanayi bölgesi olarak açamadığımız yerler var. Öncelikle bizim bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığından buraların kamulaştırma bedellerinin ödemelerinin sağlanması. Bütün arkadaşlarımız ile bunu takip edeceğiz. Vatandaş şuan ekip biçemiyor, 'Bura sanayi oldu' diyor, üzerine ev yapamıyor. Bu sorunları çözmemiz lazım. He vatandaşın sorununu, hem de organize sanayi bölgesinin sorunu çözerek yeni istihdam alanlar açmış olacağız.

SAHİL YOLUNUN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVREYE GİRMESİ LAZIM

Bunun haricinde yerelde şehrin gelişmesi anlamında yapmamız gereken çalışmalar olmalı. Bununla ilgili özellikle sahil yolunun çok hızlı bir şekilde devreye girmesi lazım. Bu sahil yolu olmadan, şehiri doğu, batı aksından çıkartmamız mümkün değil. Üniversite'nin oradan başlar, Beyler deresinin orada biter. Bu şekilde gittiği müddetçe de bu işi çözemeyiz. 3 yıl önce başlattık ama ekonomik sıkıntı yaşadı ülkemiz, Kuzey çevre yolunun ara işleyişi var. Bugünün şartlarına bakıldığında keşke 3 etapta çıkılsaydı. 54 km uzunluğu var bu yolun. Doğu girişini, Batı girişini daha sonraya bıraksaydık, şehir merkezi kısmında 13 km'lik bölümü biz açmış olsaydık, şehrin merkez trafiğini çok rahatlatmış olacaktı. Ama Batı girişinden bu işe başlanıldığı için şuanda orada bir çalışma var ama yeterli değil.

Belediyemizin kuşak yollarını çok hızlı bir şekilde devreye girip, bu taraf artık yönlendirmesi gerekiyor. Çevre ve şehircilik Bakanımız çevre yolu için incelemelerde bulundu. Maliye Bakanımızda geçtiğimiz günlerde buradaydı. Çevre yolu yapımına para aktarılması konusunda kendisine ricada bulunduk kendiside inşallah söz verdi. Ulaştırma Bakanlığından Malatya'daki çevre yolunun yapımı ile ilgili para aktaracağının sözünü de verdi. İnşallah bunu önümdeki yıl daha da hızlandırarak bitirmek için gayret edeceğiz.

Şimdi biz çevre yolunun altını hep konuştuk, ama sadece konuşuyoruz. Bunun icra noktasında yerel yönetimlerimiz kesinlikle çok daha fazla gayret göstermesi gerekiyor. Fahri Kayahan ve Bostanbaşı bölgelerinde son 5 yıl içerisinde 60 bin nüfus taşımış oraya. O bölgede imar sorunu yok, ama çevre yolunun altında hala imar problemi var. Bunların biran önce tamamlanması lazım ve oradaki insanlarında haklarını teslim etmemiz lazım. Taştepe, Melekbaba, Kaynarca, Yeşiltepe, Boztepe gibi bu bölgelerin insanının da artık bir şekilde imar problemlerinin bitmesi, buralara adaletli bir şekilde de imar verilmesi gerekiyor.

ÇEVRE YOLUNUN ALTINA YENİ BİR BELEDİYE KURALIM

Erzurum'un nüfusu Malatya ile aynı nüfusta. Ama merkez nüfusu 420 bin nüfusta 3 tane ilçe belediyesi var. Ben bunu il başkanı iken de söyledim, çevre yolunun altına yeni bir belediye kuralım dedim. Yeni bir belediye kurmak, yeni bir ilçe yapmak demek. Yeni bir ilçe yaptığın zaman ilçe sağlık, emniyet, tarım gibi bir sürü müdürlükler olacak. Kaymakamı, ilçe jandarması olacak bir de en az bin tane personel oraya gelecek. Kamu görevlisi olarak gelecek, işe daha ehemmiyetli bakacak.

Çevre yolu altında bu mevcut sistem ile devam ettiğiniz sürede yeni gelişen yerlere mecburen yol, alt yapı götürmen lazım. Bu çevre yolunun altı o zaman ne olacak? Kaynaklar bir tarafa giderse bu çevre yolunun altına bir kaynak kalmaz. Buralara kaynak oluştura bilinmesi için kendi bütçesinin oluşturulması lazım. Bu benim düşüncem ama bunun tekrar gündeme gelmesi içinde elimden geleni yapacağım. İnşallah diğer arkadaşlarımızda bunu desteklerler.

Özkan: 'Vekilleri ile birlikte ortak hareket ediyoruz' dediniz. Burada kast ettiğiniz AK Partili milletvekilleri. Mecliste CHP ve MHP'nin de Malatya'dan bir milletvekili var. Onlarla ortak hareket edebiliyor musunuz?

VELİ AĞBABA’NIN GÜNDEMİ FARKLI

Kâhtalı; Mehmet beyle görüşüyoruz, Veli beyle de zaman zaman görüşüyoruz sıkıntı yok ama Veli beyle Malatya'nın yatırımları ile bugüne kadar konuşmuş değiliz. Veli bey, parti genel başkan yardımcısı olduğu için artık nereye mesaj veriyor onu da bilmiyorum ama tarz olarak, konuşma üslubu olarak gerçekten kırıcı, dökücü konuşmalar yapıyor mecliste. Meclisin bir gündemi var, biz Barış Pınarı harekâtı yapıyoruz. Bundan başka en önemli gündemimiz olabilir mi? Bizim askerimiz o topraklarda gitmiş canını ortaya koymuş, terör gruplarıyla göğüs göğse çarpışıyor. Bundan daha önemli hiçbir şeyimiz olamaz. Veli Ağbaba çıkıyor, bağırıyor gerçekten hiç hoş olmayan sözlerde ithamlarda bulunuyor. Şimdi bizim gündemimiz de Barış Pınarı Harekatı var, bir bakıyoruz ki meclisin restoranında kriz olmuş, ne olmuş? Veli Ağbaba alkol istemiş, 'Alkol yok' demişler. Bağırmış, çağırmış' bir daha geldiğimde yok derseniz burayı yıkarım' falan. Adamın gündemi farklı, acayip bir şey yani. Ne yapmak istediğini de anlayamıyorum. Selamlaşıyoruz da, konuşuyoruz da ama biz isteriz ki, Malatya ile ilgili bir sorun varsa şunları şunları şöyle yapalım, gel birlikte gidelim, genel siyaseti konuşalım. Sen diye bilirsin 'CHP daha iyi yönetiyor' zaten diyorsun. Bizde diyoruz ki, hayır AK Parti daha iyi yönetir. Vatandaşa diyoruz şunları yaptık, şunları yapacağız oy verin. Sizlerde deyin 'bizde şunları yapacağız' diye oy isteyin. Mecliste beddualar okumakla nereye varacaksınız.

 

 Özkan: Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bir takım açıklamalar yaptı, gündem oluşturdu, özellikle geçmiş dönem belediyelerin borçları ile ilgili açıklamaları. Bu dönemde siz Malatya'da il başkanıydınız. O tartışma sürecinin hiçbir yerinde siz olmadınız. O dönemde il başkanı, daha sonra milletvekili olan biri olarak ne söylemek istersiniz?

BÖYLE BİR RAKAM YOK, BÖYLE BİR BORÇ

 Kâhtalı: Allah'a şükür bugüne kadar hesabını veremeyeceğimiz hiçbir işimiz yok. Belediyelerimiz de, Başkanlarımızda öyle. Yüzümüz açık, alnımız ak. Selahattin beyle de daha sonrasında oturduk konuştu. 'Bu rakam nereden çıktı, nasıl oldu böyle bir rakam yok, böyle bir borç yok' diyerek milletvekili arkadaşlarımızda aramızda oturduk konuştuk. Dedi ki, 'ben daha yeni geldim, bir hafta önce göreve geldim kurumlardan amirlerden borçlar istedim bana verilen rakam böyle idi' dedi.  Bu rakam tamamen yanlış bir rakam. Ahmet başkan dedi ki, '680 milyon civarında Malatya belediyesinin borcu var' dedi. Selahattin beye kurum amirlerinin vermiş olduğu rakamlar daha sonra ayrıştırıldığında ortaya çıktı. Böyle bir borcun olmadığını herkes biliyor. Böyle zaten yönetileme bir borç ve hiçbir belediyenin böyle borcu olamaz. Çünkü belirli bir borçlanma limitin var. Sana toplam gelen yıllık paranın yüzde bilmem kaçı kadar fazla alabilirsin diye kanun var. Bunun üzerine borçlanma yetkiniz yok.  Orada sadece amirlerin vermiş olduğu yanlış rakamlar var.

MASKİ kendi içerisinde değerlendirilmeli. MASKİ'de arıtma Çerçi döneminde yapılmıştı ve o borçlar hala ödeniyor.  Birde yabancı para birimi üzerinden olduğu için o rakam öyle devam ediyor. Olur, bir yerde bir yanlış olabilir mi? Olabilir. Yok, öyle bir şey ama varsa da devletin kurumları var, savcıları var, mali polisi var, ticari mahkemeleri var. Selahattin Başkan bir soru üzerine o an öyle açıklıyor. Bunun içerisinde MEGSAŞ'ı var, Esenlik'i, diğer şirketleri var hepsini de dahil ederek söyleniyor ama onlarda dahil olsa bu kadar borç yok. Bir algı oluştu mu? Oluştu. Büyükşehrin borcu 680 bin lira ile devredilmiş bir borç. Ancak 2014'de Malatya Büyükşehir olduktan sonra 39 tane belde belediyesi bağlandı. İlçeler doluşturuldu ve bunlarla ilgilide inanılmaz bir yatırım yapıldı. Çünkü belde belediyesinin yapmış olduğu alt yapı bunu kaldırma şansı yoktu. Erkal zamanında yapılmış asbest borular vardı. Ahmet başkan gerçekten büyük bir risk aldı ve alt yapıya çok büyük bir para harcadı. Kendisi de, “Bu bana siyaseten yarama,” dedi. Çünkü vatandaşın evinin önünü eşiyorsun, “Malatyalı hemşerilerimiz temiz su içmeli, kanalizasyon suları içme sularından uzakta olmalı bu riski alacam ve yapacağım,” dedi. Tüm ilçelerin alt yapısının tamamını yaptı ve bitirdi. Akçadağ'ın, Hehimhan'ın alt yapısına en az 40 milyon para harcadı. Selahattin beyin 15 yıllık tecrübesi var. Bundan sonrada inşallah daha iyi yerlere getirirler.

 Özkan: Belediye başkanları, milletvekilleri ve il başkanı arasında kısaca Malatya’da Ak Parti içinde bir koordinasyon eksikliğinden bahsediliyor. Bu dönem için söyleniyor, geçmiş dönem için değil. Geçmiş dönede uyum hmiş olacak ki insanlar, uyumsuzluktan bahsediyorlar. Battalgazi belediye başkanı ile bir araya geldik, biraz önce söylediğiniz çevre yolu altı problemlerden Battalgazi belediye başkanı da şikâyetçi. O şikâyetin arasında Malatya'da belediye başkanları arasında bir uyumsuzluk var diye algıladım. Kulislerde konuşuluyor, sizler ve belediye başkanı, il başkanı arasında bir problem var mı?

BİR ALGI VAR Kİ SORUYORSUNUZ?

 Kâhtalı: İnsanlar aslında neden böyle algılar diye bakmak lazım. Vatandaş neden böyle algılamış ya da siz bu soruyu niçin böyle sordunuz? Bir algınız olmuş ki muhakkik soruyorsunuz. Biz bu tür yanlış algıları ortadan kaldırmak için çalışmamız lazım. Bizim böyle bir şeyimiz yok yani büyükşehir belediye başkanı da bizim, ilçe belediye başkaları da bizim, milletvekili arkadaşlarımızla da hiçbir sorunumuz yok. Biz zaman zaman birlikte fotoğraf veremediğimiz için insanlar bu algıyı görüyor. Bunun haricinde, belediyelerin borç açıklamaları, geçen Osman başkanda açıklama yaptı, Mehmet başkanda açıklama yaptı. Mehmet Çınar, 'benim 85 bin lira' Osman başkan '117,5 borcum var' dedi. AK Partili belediye başkanı önceki AK Parti belediye başkanından devralmış ve borç açıklaması yapması insanların kafasında sanki' Ya burayı mahvetmişler'  gibi algılanmaya başlandı. Hâlbuki bu böyle değil, gelen başkan durum tespitini yapar, 'alınan belediyenin şekli şemalı budur ben bunun üzerine bundan sonra devam ettireceğim, inşa edeceğim'  der. Buradaki kopukluluğun sebebi birlikte fotoğraf vermemek. Bizim hiçbir vekil arkadaşımız ile problemimiz olamaz. Bülent beyle ben yıllarca teşkilatta çalıştım. Öznur hanım benim liseden arkadaşım, Ahmet Çakır il başkanlığımızı, belediye başkanlığımızı yaptı birlikte çalıştık. Bizim hiç birimizin birbirleri ile kırgınlığı olma şansı yok. Yüzümüzü yere baktıracak hiçbir şey yapmadık ve yapmayacağız. 3 günlük dünya için ne fırıldak olmaya, nede haramı helal ile karıştırmaya gerek var. Bütün arkadaşlarımda böyle ben bütün arkadaşlarıma hem bu dünyada, hem de Ahrette kefil olurum. Ama dediğim gibi birlikte fotoğraf vermediğimiz için böyle. Vatandaş, 'Birbirlerine mi düştü' diyor ama böyle bir şey yok. Çok ciddi bir partimiz, sağlam bir liderimiz var. Burada kimse kafasına göre iş yapamaz herkes istişare ile yapacak, herkes memleketin faydasına göre çalışmak zorunda.  

 Özkan: Malatya'da birçok insana sorduğunuz zaman akla gelen  Kuzey Çevre yolu, sahil yolunu da ilave ettiniz buna derhal yapılaması gerekiyor dediniz. Öncelik olarak bir hava alanı problemi var. Geçen gün ben sosyal medyada paylaşımda bulundum Elazığ'dan uçuyorum diye. Altına bol miktarda yorum yazdılar. Birçok insan Elazığ'a gidip uçuyorlar Elazığ'da uçtuğunuz zaman gidiş, gelişte 100-150 lira gibi daha ucuza uçabiliyorsunuz.  Malatya'nın böyle bir problemi var bu konu hakkında neler söylemek istersiniz.

HAVA ALANI İÇİN ASKERİYEDEN YER TAHSİSİ YAPILDI

Kâhtalı: Ama şuanda mevcut hava limanı o yolcu yükünü kaldırmıyor. Bunun hallolması için oranın büyütülmesi lazım. Askeriyeden yer tahsisi yapıldı, ulaştırma bakanlığına. Oraya yeni bir düzenleme yapılacak. Ama daha sonraki dönemde ekonomik olarak biraz daha düze çıktığımız zaman mutlaka bir sivil hava alanının Malatya'ya kazandırılması lazım. Oda inşallah Kale tarafında olur. Kale tarafın da olursa, Elazığ'dan da müşteri alır. Burayı merkez havalimanı yapmış olursunuz ve yarım saatte bir uçak kalkmış olur. Kale merkeze 20 dakikalık bir yol. Yine askeri hava alanı da kalsın ama yeni bir hava alanı yapılacaksa da inşallah o bölgelerde değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

BİZ ARTIK SAHADA DA KAZANAN MASADA DA KAZANAN DEVLET HALİNDEYİZ

Özkan: Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği Barış pınarı harekâtı var. Bu harekâtın şuanda Amerika'nın bir müdahalesi oldu ve arkasında Rusya ile oturulup bir anlaşma yapıldı ve Bugünde ilk devriye Rus ve Türk devriyeleri gezmeye başladılar. Bu konuda ne söylemek istersiniz. Bizim burada çok duymadığımız konular neler, süreç bundan sonra nasıl devam edecek?

Kâhtalı: Ben kendi hayatımın 40 yılında bu terör kelimesini duyuyorum. PKK denilen bir olgu var. Yıllarca çekiç güç diye 8 yıl bir süre bunlar burada barındırılmış. Çekiç güç döneminde bu PKK iyice palazlandırılmış. Biz bu terör ile mücadele ederken, terörü destekleyenlerde var onu da çok iyi biliyoruz. Terörü destekleyenler ülkenin gelişmesini engellemek isteyen, bu bölgede Orta Doğu coğrafyasında söz Türkiye'nin söz sahibi olmasını istemeyen, dünyada hedeflediğimiz ilk 10 ekonominin içerisine girmeye yönelik çalışmaları engellemek için her sebeple bu terör örgütlerini önümüze engel olarak koydular. Biz PKK ile 40 yıldır mücadele ediyoruz. Artık öyle bir noktaya geldi ki bu iş tüm dünya da bu terör örgütlerini herkes kabul etmesine rağmen saydığım bütün terör örgütlerini ayrı bölgelerde görevlendirerek ülkemizin sınırında gelip askerimize, polisimize ve sivil vatandaşımıza saldıran bir terör var. Bununla birlikte biz NATO üyesiyiz. ABD ile müttefikiz diyoruz. Avrupa Birliğine girmeye çalışıyoruz. Sözde bizim müttefiklerimiz ama onlara “terör var mı” diyoruz “var” diyorlar, “Bununla mücadele edelim” diyoruz yok siz oraya girmeyin diyorlar. “Niye girmeyelim” diyoruz, “benim ülkeme saldırı var, benim çocuklarım öldürülüyor, bunlar benim askerime ve polisime saldırıyor” dediğimizde girmeyin diyorlar. Çünkü kendileri bunlar. Biz artık sahada da kazanan masada da kazanan devlet halindeyiz. ABD ile de Rusya ile de Almanya ile de İngiltere ile de görüşüyoruz. Hiç fark etmez herkese doğru bildiğimizi anlatıyoruz. Hiç kimseye eyvallahımız yok. Biz artık kendi milli silahlarımızı yapmış olmakla beraber bunları yapabiliyoruz. Hatırlayın 4 tane bizim mühendisimiz öldü. Birinin uçağı düştü biri trafik kazasında öldü yani kendi uçağımızın yazılımını yapamıyorduk. İçimizde o kadar hain vardı ki, FETÖ en sonunda çıktı. 20 yıl sonra kimin için çalıştıklarını ve kime taşeron ettiklerini 20 yıl sonra gösterdiler. Bunlar bizim kozmik odaya girdiler. Oradaki devleti bütün sırlarını deşifre ettiler. Bunlar işte o zaman ülkeyi savunuyorlardı. Ama Allah’a şükürler olsun özellikle 17-25 Aralık’tan sonra bu terör gruplarının kimler olduğunu, kimleler iş yaptığını gördük. Artık bu terör gruplarının kimler olduğunu ve nasıl mücadele etmememiz gerektiğini de biliyoruz.

Özkan:  Bu bölge şimdi temizlendi. Oraya Türkiye’de ki Suriyeliler taşınacak. Malatya’da 30 Bine yakın Suriyeli olduğu söyleniyor. Malatya’daki Suriyelileri güvenli bölgeye gönderme konusunda bir çalışma var mı?

Kahtalı: Malatya’da ilk etapta bir kriter belirlenecek. Belli kriterde olanlar ilk gidecek. Yaş, belirlenecek, aile durumu belirlenecek, çocuk durumu belirlenecek, hasta durumu belirlenecek. Ona göre ilk etapta bir kriter ortaya konulacak. O kritere uygun kimler varsa ilk önce onlar gönderilecek. Bu Türkiye’nin tamamında uygulanacak ve daha sonra diğerleri gönderilecek. Ama şimdiye kadar Suriyelilerle ilgili belli münferit olaylar dışında ciddi bir olay yaşamadık. Ama bunların hepsini tekrar yurtlarına göndereceğiz.

Özkan: ABD ambargo kararı aldı ama uygulamaya sokmadı. Ambargo konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kâhtalı: ABD Türkiye ile ilgili çok şey yapıyor. Bunlar artık Türkiye’nin ne olduğunu nasıl bir yol izlediğini nasıl bir liderle bu ülkenin yürüdüğünü artık gördüler. Mecliste bir karar alındı askeri operasyon için HDP hariç tüm siyasi partiler destek verdi. Burada hiçbir parti ayrımı yok. Bu birlikteliğimizi artık gördü ABD. Bizim bölünmüşlüğümüzün olmadığını artık ABD gördü. Artık bizim güçlü olduğumuzu da artık gördüler. “Ekonomik yaptırım yapacağım” diyor ABD. Yaptın, ne oldu. Bizim ülkemiz çok güçlü bir ülke.

Özkan: Sayın Vekilim röportaj için bize zaman ayırdığınız için teşekkürler; benim sormadığım sizin söylemek isteğiniz son cümlelerinizi alalım?

Kâhtalı: Teşekkür ediyorum. Malatya basın olarak gerçekten çok güçlü bir durumda. Ama bazı kalemi kiralık olan insanlar var. Ufacık bir site kurup, oradan insanları karalayanlar var. Bunlarında kesinlikle akredite edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.  Bu kişilerin çok rahat bir şekilde Malatya’nın aleyhine laflar söylememesi gerektiğini düşünüyorum. Ama sizin gibi kurumsallığını tamamlamış basın camiamız çok güçlü kurumları da var. Birlikte ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde basın camiamızın verdikleri desteklerden dolayı da sizlere teşekkür ediyorum.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: BİRLİKTE, FOTOĞRAF, VERMEDİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı