Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 09:56
 
Doğan Dede 35.Yılında Anıldı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kırlangıç Mahallesi'nde gerçekleştirilen 'Hüseyin Doğan Dede'nin Hakk'a Yürüyüşünün 35. yılı anma töreni'ne katıldı.
Video Haber Haberi
Doğan Dede 35.Yılında Anıldı

 

 

Eyl-i Beyt soyundan ve Ağuiçen ocağından Mürşit Hüseyin Doğan Dede, Hakk’a yürüyüşünün 35. yıldönümünde Kırlangıç köyündeki türbesi başında törenlerle anıldı. Anma töreninde birlik ve beraberlik mesajları verildi. Yeşilyurt ilçesine bağlı Kırlangıç Mahallesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçıval, Ak Parti Malatya İl Başkanı Mahmut Üner Özer, CHP il Başkanı Enver Kiraz, Baro Başkanı Ever Han, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan’ın yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi, şehir dışından ve Malatya ve çevre mahallelerinden birçok vatandaş katıldı.

“BABAM MÜTEVAZİ BİRİYDİ”

 CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı ve Hüseyin Doğan Dedenin Oğlu Eşref Doğan, birlik beraberlik mesajları vererek; “Bir kişinin babasını tanıtması çok zor bir olay. Ancak ben Hüseyin Doğan dedeyi babam olduğu için değil, biz mürşit kâmil kimliği kişiliğiyle bir iki söz söyleyerek sözlerimi noktalamak istiyorum. Defni karaca Ahmet Hz. türbesinin yanına yapılacaktır. Mezar boş kaldı ve buraya geldi. Bunu Hüseyin doğan dede'nin sevenleri, takipçileri gerçekleştirdi. Eğer bir şekilde Hüseyin doğan dede sağ olmuş olsaydı görmek istediği manzarada böyle olurdu. İnsanların birbirini sevdiği, kucakladığı herhangi bir şekilde ırk, cinsiyet, mezhep, siyasi inanç, manevi inanç tehdidi olmadan insanların birbirini kucakladığı bir ortam ve buda bizim doğan dede tüm hayatı boyunca ideolojisi olmuştur. Bir küçük çocuğu kapıya da yolcu edecek kadar mütevaziydi” ifadelerinde bulundu.

“AİHM KARARLARI UYGULANMALIDIR”

Avrupa insan Hakları Mahkemesinde Alevilere yönelik kararların uygulanmasını isteyen Eşref Doğan; “Değerli bürokratlarında yardımlarıyla İnönü üniversitesi bünyesinde Alevilik enstitüsü kuruldu inşallah devamını da göreceğiz. Bu yalnız Malatya ve civarına doğu halkına hizmet verecek bir eğitim kurumu ötesinde Türkiye de barışın pekişmesine yardım olacak bir eğitim faaliyeti olduğuna inanıyorum. Ailem adına cem vakfı adına teşekkür ederim. Değerli bakanım bir talebimiz daha olacak bu genel bir talep keşke Avrupa insan hakları mahkemesinde mahkûm edilmeseydik ama edildik. 3 dava açıldı 3 davada kazanıldı. Şimdi siz değerli milletvekillerinden, bürokratlardan başta sayın bakanım olmak üzere bu 3 kazanılan davanın pratiğe, güncelleştirmesine katkı sağlanmasını rica ediyorum. İnanın bu 3 davanın mezhepçilik fikrinin ötesinde Türkiye'nin birliğinin beraberliğinin pekişmesine ve yabancı güçlerin üstümüze oyun oynamalarına proje üretmelerine engel olacak karardır” diye konuştu.

“AİLESİ DEVAM ETTİRİYOR”

‘Hüseyin dedede hoş görü ve birliği ön plana çıkartmış ve bu günde ailesi bu çizgiyi devam ettiriyor’ diyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat; “Ömrü mücadeleyle dolu bu büyük zatı rahmetle anıyorum. Hüseyin dedendin hayatını anlatan arkadaşında ifade ettiği Hüseyin dedenin ‘çocuklarınızı mutlaka okutun, eğitime önem verin ’ifadelerini gerçekten minnetle dinledim. Dinimizin ve Kuran’ı Kerim’in ilk emri , ‘İKRA’ yani oku olmuştur. Eğer eğitimi hakkı ile yerine getirirsek, yaşadığımız birçok problemleri, yerinden def etmiş oluruz. Bu topraklar birliğin, beraberliğin, hoş görünün ve irfanın toprakları. Hüseyin dedede hoş görü ve birliği ön plana çıkartmış ve bu günde ailesi bu çizgiyi devam ettiriyor” şeklinde konuştu.

“BARIŞ ELÇİSİNİ SAYGIYLA ANIYORUM”

‘Aevi-Sünni ayrımı yapmadan ihtiyacı olan herkese ekmeğini pay verebilmiş bir barış elçisi olan Hüseyin Doğan Dede’yi saygıyla anıyorum’ ifadelerinde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; “Bugün Hüseyin Doğan Dede’nin Hakka yürüyüşünün 35. yıldönümü. Hüseyin Doğan dedeyi anma etkinliği ile Kırlangıç Köyü’nden Malatya’ya, Türkiye’ye Bu coğrafyada barış içinde, huzur içinde bir arada yaşamak istiyoruz mesajı gönderiyorsunuz.  Yetmiş İki Millete bir nazardan bakan anlayışla kimseyi üstün görmeyen, kimseyi geride bırakmayan, bir elinde aslanı, bir elinde ceylanı kucaklayabilen; Hacı Bektaş-ı Veli’nin ‘hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız’ öğretisini dillendiriyorsunuz. Bölen değil birleştiren, dışlayan değil kapsayan, kimseyi ötekileştirmeden, farklılıkları zenginlik kabul eden anlayışınızdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Hüseyin Doğan Dede’nin hakka yürüyüşünün üzerinden 35 yıl geçti. Alevi-Sünni ayrımı yapmadan ihtiyacı olan herkese ekmeğini pay verebilmiş bir barış elçisi olan Hüseyin Doğan Dede’yi saygıyla anıyorum” dedi.

“BAŞKA SEMBOLLERE GEREK YOK”

Ağbaba; “İnançlarımız, kültürümüz ve geleneklerimiz farklı gibi görünse de özümüze baktığımızda birbirimizden bir farkımız yok. Derdimiz, yaralarımız, acımız ya da sevinçlerimiz farklı da olabilir fakat hepimiz ülkemizi çok seviyor, birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz.  Bu topraklar dünyaya örnek insanları yetiştirmiş bereketli topraklardır. Avrupa’da Ortaçağ karanlığında insanlar farklılıklarından dolayı cezalandırılırken, bu topraklarda barış hoşgörü hakimdi. Bu nedenle dünyanın örnek aldığı değerlerimiz varken bizim başka bölgelerden değerler transfer etmemize gerek yok.  Bizim başka topraklardan alınacak kültüre ihtiyacımız yok.  Bizim yeni semboller ithal etmemize gerek yok. Bunca kavgadan sıkıldık. Bunca ayrışmaya, bunca bölünmeye artık tamam. 80 milyon için büyük bir kucaklaşma vakti geldi.  Bu ülkenin en büyük ihtiyacı, bu toplumun en büyük arzusu huzur.  Yollar köprüler yapılır. Ama bir ülkede huzur olmazsa o köprüler de, yollar da boşa yapılır.  O yüzden bunları yapmak kolaydır, gönül köprüsünü kurmak zor olandır.  Edirne’den Hakkari’ye, Samsun’dan Hatay’a, Muğla’dan Artvin’e zarar verilen gönül köprüsünü onarmanın vakti geldi. Hep birlikte, el ele vererek, göğsümüzün tam ortasından, kalbimizin içinden geçen köprüler kurmaya az kaldı.  Bu duygularla, Hüseyin Doğan Dede’yi bir kez daha saygıyla anıyor, birlik lokmasına emeği geçenlere teşekkür ediyor, tüm katılımcıları selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“MALATYA İÇİN BİR ŞANS”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise şunları söyledi: “Onun evlatlarının bu topraklarda yaşaması, onun neslinin bir kısmının bu topraklarda bulunması Malatya’mız için esasında Türkiye için de bir şans. Çünkü onlar babalarından aldıkları dersle hep kardeşlikten yana oldular hep hayır söylediler hep milleti kaynaştıracak, ülkenin ve toprakların bütünlüğünü sağlayacak şekilde milletimize önderlik yaptılar” diyen Bakan Tüfenkci, Malatya'nın, sevginin, barışın, huzurun kenti olmasında bu toprakların yetiştirdiği Mürşid-i kamiller ve onların takipçilerinin büyük emeği ve katkısı olduğunu aktaran Tüfenkci, Malatya'nın Türkiye'ye örnek olması gerektiğini söyledi.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN DİYORUZ”

Bakan Tüfenkci, "Esas olan gönüllerdeki dostlukları kurabilmek, gönüllere girebilmek. Gönüllere girerken de biz mademki insanı yaşat ki devlet yaşatsın diyoruz, insana hizmeti de bir vazife olarak görüyoruz. Her bulunduğum alanda her bulunduğumuz makamda insanlarımız arasında bir ayrım yapmadan bütünün kucaklayarak hizmet etmeyi şiar edindik ve bu şiarımızı da sonuna kadar milletten aldığımız desteklerle sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerinde bulundu.

Yapılan konuşmalardan sonra Adıyaman Anadolu Kültür Derneği semah ekibi tarafından Semah etkinliği ve sonrasında lokma ikramı gerçekleştirildi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Doğan, Dede, 35.Yılında, Anıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Doğan Dede 35.Yılında Anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı