Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 13:40
 
ESOB'DA ESBİS Anlatıldı
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafında Malatya, Elazığ, Adıyaman Oda Genel Sekreterlerine Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi (ESBİS) hakkında bilgilendirildi.
Video Haber Haberi
ESOB'DA ESBİS Anlatıldı

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafında Malatya, Elazığ, Adıyaman Oda Genel Sekreterlerine Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi (ESBİS) hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 "SORUMLULUĞUNUZ VE YÜKÜNÜZ AĞIR"

Esnaf Sarayında düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, genel sekreterlerin sorumluluklarının fazla olduğunu ifade ederek; ” Gerçekte genel sekreterlerimizi tebrik ediyorum. Bir başkan olarak Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonu yönetim kurulu olarak şunu söyleyeyim Bizler kadar sizler de karar yetkilisi olarak oda başkanları kadar, Birlik başkanları kadar yetkilisiniz. Sizin elinizde imza yetkiniz var. Para sizin elinizden geçiyor. Yarın bir şey olduğunda yakanızı kurtarmazsınız. Sakın yanlış bir şey yapmayın. Hangi oda başkanınız olursa olsun, hangi birlik başkanınız olursa olsun yanlış yapmayın. Çünkü bu sorumluluk sizin sırtınızdadır. Zaten oda başkanı bilse sizi genel sekreter yapmaz kendisi yapar. Siz genel sekreter olarak çaba harcayacaksınız, siz zaman harcayacaksınız. Bazen bazı arkadaşlara soruyorum TESK'in ve Bakanlığın gönderdiği genelgelerden haberleri yok. Genel sekreterin haberi varsa, oda başkanlarının, yönetim kurullarının haberi yok" dedi.

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI VAR"

Keskin, açıklamasının devamında ise; "Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Bu paralar kimsenin babasının parasını değil. Hiçbir oda başkanı, birlik başkanı bu parayı keyfine harcamaz. SSK borçları, Devleti olan borçlarınızdan siz sorarız. Oda Başkanına diyeceksiniz ki, 'Hayır başkan para yoksa maaş almayacaksın, oturma parası almayacaksınız' Oda Başkanları sadece sizin geçirmenizi sağlayan maaşınızı vermekle yükümlüdür. Ne kadar vereceksin. Bakanlık sizin kazancınızı bilmeden şuna şu kadar vereceksin bana bu kadar vereceksin diyor. Bizim öyle bir paramız yok. Odalar zar zor geçiniyor. Çoğu oda başkaları, yönetim kurulları para almaz" ifadelerinde bulundu.

Daha sonra Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ergün Ege tarafından yeni "Esnaf ve Sanatkârlar Bilgi Sistemi (ESBİS ) konuları örnek uygulamalar eşliğinde detaylarıyla anlatıldı.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: ESOB'DA, ESBİS, Anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı