Haber Detayı
27 Ocak 2016 - Çarşamba 10:47
 
Fosillerin Mucizesi ‘Kehribar’
Antik Roma’dan başlayarak, ünlü bilim adamı İbni Sina’ya kadar birçok hastalığın adresi olarak verilen Kehribar, şimdilerde oldukça değerli ve eşine az rastlanır olarak önemini koruyor. Strese ve sıkıntıya iyi geldiği bilinen Kehribar Alman Başkan Merkel’in de vazgeçilmez takısı olarak sektörde kendine özel bir yer buluyor.
Gündem Haberi
Fosillerin Mucizesi ‘Kehribar’

AKIL HASTALIKLARI İÇİN DE KULLANILAN KEHRİBAR STRESİ AZALTIYOR

Birçok toplumda, süs eşya yapımında kullanılan, açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarı saydam, kolay kırılabilen ve bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği kazanan bir fosil Kehribar. Antik Roma’da özellikle akıl hastalıklarına karşı bir tedavi yöntemi olarak kullanılan Kehribar, yine ünlü bilim adamı İbni Sina tarafından da birçok hastalığın çaresi olarak tanımlanmış. Kehribar Uzakdoğu toplumlarından biri olan Çin’de ise, şurup olarak yapılmış sakinleştirici ve ağrı kesici olarak kullanılmış. Orta Çağ'da, sarılığın iyileştirilmesi için de yine kehribar taneleri taşınırmış. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de kritik zamanlarda yanında taşıdığı Kehribar, popülerliliğini sürdürüyor. Günümüzde, takı sektörüyle yeniden hayat bulan Kehribarı ‘Tespih Ustası’ Osman Özalp’tan dinledik.

“30 MİLYON YIL FOSİLLEŞMİŞ”

Malatya’da 15 yıldır tespih ustalığı yapan Osman Özalp öncelikle Kehribarın anavatanın Rusya olduğu bilgisini vererek, şunları söyledi: “Her taşın veya ağacın kendine göre güzellikleri var ama özellikle Kehribar bunların arasında en değerli olandır. İki çeşit Kehribar var en önemlisi Damla Kehribar. Rusya ormanlarında yer altından çıkan bir taşın fosili bu taş. Buna Rusya’da çam reçinesinin balı diyorlar. Yeraltına düşüp 30 milyon yıl süresince fosilleşmiş olduğu söylenir. Bu Kehribarın içinde fosil kalıntıları olabiliyor mesela böcek olabiliyor. Bize ilk geldiğinde tıraşlanmamış oluyor sonra işlemden geçiyor tıraşlanıyor.”

GRAMI 15 DOLARDAN ALICI BULUYOR

Fiyatını ve nasıl tedarik ettiklerini sorduğumuz sorumuza, Özalp,  Kehribar’ın önce Rusya’dan İstanbul’a geldiğini belirterek, “Kehribar Rusya’dan önce İstanbul’a geliyor. Biz de gidip İstanbul’dan ham halini alıyoruz. Hala Rusya’dan bu Kehribar çıkıyor ama çok değerli ve çok az çıkıyor. Zor bulunduğundan dolayı şuanda tespih olmuş halinin gramı 15 dolara satılıyor. İşlenmemiş Kehribarın gramı ise 5 dolar. İşlenmiş ve tespih haline gelmiş bir Kehribarın fiyatı neredeyse 800 TL’yi buluyor” şeklinde cevap verdi.

 “ORGİNAL KEHRİBARI TESPİH TİRYAKİLERİ ANLIYOR”

Piyasada yüzlerce taklit Kehribar tespihlerin olduğunu, orijinalinin nasıl ayırt edileceğini merak ettiğimiz Özalp, sorumuza şu şekilde cevap verdi; “Orijinal Kehribar olup olmadığını tespih kullanıcıları tespih tiryakileri çok iyi anlıyor. Mesela Toz Kehribar dediğimiz bir tür var. Bunlar daha ucuz ve her yerde vardır. Orijinal Kehribar gibi kokmazlar. Orijinal Kehribarın bitmek bilmeyen kendine has özel bir kokusu vardır, çok saydamdır ayıca çektikçe de erir bu Kehribar tespihler. Tespih tiryakileri bunu dokunuştan bile hemen fark edebiliyor. Bunun dışındaki bütün Kehribarlar yapaydır. Osmanlı Kehribarı vardır, Ateş Kehribarı vardır mesela çeşidi ve rengi çoktur ama yapaydır.”

“MECLİSTEKİ MİLLETVEKİLLERİNE DE KEHRİBAR TAKMALARINI ÖNERİRİZ”

Kehribara ilişkin verdiği bilgilerin devamında Kehribar ve benzeri taşların zaman geçtikçe daha da değer kazandığına dikkat çeken tespih ustası Osman Özalp, “Taşlar zamanla daha da değer kazanmaya başladı aslına bakarsanız. İlk dükkanı açtığımız zaman biz bu Kehribarın gramını 1 dolara alıyorduk. Zamanla bu 2-3-5 dolar oldu. Şuan tespih hali en son 15 dolara satılıyor, son 15 sene içerisinde bu kadar ciddi bir fiyat artışı yaşandı. İnsanlar artık şifalı taşlara yöneldi ayrıca bu orijinal Kehribarı insanlar bulamıyorlar artık. Sadece Rusya’da çıkıyor bunun yanında bir de artık takı sektöründe bu taş çok kullanılmaya başlanınca daha da az bulunur oldu. İnsanlar Kehribarı sadece tespih olarak değil artık boyunlarına takıyorlar çünkü guatr hastalığına iyi geldiğini söylüyorlar. Almanya Başbakanı Merkel’in de taktığını biliyoruz boynuna takıyor. Sinire sıkıntıya iyi geldiği, vücuttaki elektriği aldığı ve şans getirdiği söyleniyor. Bizim gergin mecliste de milletvekillerinin takmasını öneririz, iyi olur ortamı sakinleştirir kesinlikle” ifadelerini kullandı.

“TESBİHLERİ EVLATLARI GİBİ SEVİYORLAR”

Özalp, son olarak tespih kültürüne ilişkin de değerlendirmede bulunarak, “Tespih Osmanlıdan gelen bir kültür tespih hastalığına yakalanan bir insan bir daha kolay kolay elinden bu tesbihi bırakmıyor. Mesela ben 15 yıldır tespihçilik yapıyorum her gün bize uğramadan gitmeyen insanlar var. Geliyorlar tespihlere bakıyorlar, fiyat soruyorlar, bazen sadece eline alıp dokundurlar. Aynen evlatları gibi seviyorlar bu tespihleri. Ve tespih tiryakileri tespihlerin tüm özelliklerini de bilirler. Her çeşitten bir tane tespihi olan koleksiyon yapanlar da var. Şuanda en çok rağbet Kehribar ile Koka’ya var. İnsanlar 700 lira verip gelip bu tespihleri alıyorlar” dedi.

kaynak: MELEK SEDA TUNÇ/ MEHMET YELER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Antik, Roma’dan, başlayarak, ünlü, bilim, adamı, İbni, Sina’ya, kadar, birçok, h
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Fosillerin Mucizesi ‘Kehribar’
Yorumlar
Haber Yazılımı