Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 12:59
 
Halk Oyunları Yarışması Düzenlendi
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından Malatya'da il yarışması düzenlendi. Yarışmada minikler ve kulüpler kategorisinde yarışmacılar, oyunlarını sergilediler.
Video Haber Haberi
Halk Oyunları Yarışması Düzenlendi

Halk Oyunları Yarışması Düzenlendi 

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından Malatya'da il yarışması düzenlendi. Yarışmada minikler ve kulüpler kategorisinde yarışmacılar, oyunlarını sergilediler.

 ONAY OZAN 

Malatya Kapalı spor salonunda gerçekleştirilen yarışma Malatya Kapalı spor salonunda gerçekleştirildi. Yarışma programına gençlik ve spor il müdürlüğü şube müdürü Ömer Dağdelen, Türkiye halk oyunları federasyonu yönetim kurulu üyesi Kemal Deniz, çevre illerden hakemler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye halk oyunları federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, okul sporları federasyonu tarafından yapılan yarışmada teknik toplantı Pazartesi günü gerçekleştirildi. Toplamda 18 ekip, kulüplerde ve milli eğitim bakanlığının okul sporları yarıştı. 18 Şubat'ta ekipler provalarını yaparken, 19 Şubat Çarşamba günü ise yarışmalar tamamlanacak. Öğleden önce minikler gurubu, öğleden sonrada kulüpler kategorisinde yarışmalar düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından bir değerlendirme yapan Türkiye halk oyunları federasyonu yönetim kurulu üyesi Kemal Deniz; "Bir yıl boyunca emek veren gençlerimizi bugün burada performanslarıyla seyir edeceğiz. Daha öneki yıllarda, kültür ve milli eğitim bakanlığının kültürümüzün yok olmaması, yeni yetişen genç nesillerin halk oyunları bilmesi adına yaptıkları faaliyetleri, gençlik spor bakanlığımızın bünyesindeki Türkiye halk oyunları federasyonunun uhdesindedir. Bu nedenle biz, sporcularımızı, antrenörlerimizin bir yandan halk oyunu sporlarını yaptıkları anlayışı içerisinde olurken, öte yandan bin yıllar öteden gelen kültürümüzü yeni kuşaklara, yeni nesillere aktarıp, onlara öğreten bir grup olarak görüyor, böyle bir faaliyet içinde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bilmeliyiz ki, halk oyunları sizin, hepinizin de takdir ettiği gibi 24 saat yaşam içerisinde olan yaşantılarımızı, kullanılan eşyaları, geçimini sağladığımız tarladan, bağdan, bahçeden, ticarethaneden bu taraf bütün sosyal faaliyetlerimizi içeren kültürel hadiseleri yansıtan bir durum olarak, bir spor olarak görülmeli. Bu nedenle halk oyunları gerçekten söylüyorum, milyonları ilgilendiriyor olsa da, trilyonları ilgilendiriyor olsa da futbol federasyonunun da önünde bir federasyondur. Çünkü siz, Türk milletinin, diğer toplumlardan ve devletlerden farklılıklarını ortaya koyan aktiviteleri yaşatan ve gelecek nesillere bunu taşıyan insanlarsınız." ifadelerinde bulundu.

Gençlik ve spor il müdürlüğü şube müdürü Ömer Dağdelen ise; "Bu organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum. Elbette gençlik ve spor bakanlığımızın konularından bir tanesi de, gençlerimizin halk oyunları faaliyetlerine yönlendirilmesi ve teşvik edilmesidir. Bizlerde teşkilat olarak, halk oyunları camiasına hizmet etmeye çalışıyoruz. Türkiye halk oyunları federasyonu, Türkiye'nin geçmişten geleceğe her şeyini yansıtan bir federasyondur." dedi.

 Yarışma sonrasında dereceye girenler; minikler kategorisinde Kazım Karabekir ilkokulu birinci, Özalper İlkokulu ikinci, Fatih ilkokulu üçüncü oldu. Yıldızlar grubunda Cengiz Topel Ortaokulu birinci, Necatibey Ortaokulu ikinci, Sadiye Ünsalan Ortaokulu üçüncü oldu. Gençlerde Sümer lisesi birinci, Abdulkadir Eriş güzel sanatlar lisesi ikinci oldu. Sitilize grubunda ise, Şehit İbrahim Tanrıverdi Anadolu lisesi ve Bindal ortaokulu birinci oldu. Ayrıca minikler kategorisinde Menekşe S.K. birinci Yıldızlar kategorisinde Büyükşehir Belediyesi birinci, Akçadağ S.K. ikinci, gençler kategorisinde Beydağı G.S.K birinci, Menekşe S.K. ikinci, büyükler kategorisinde Menekşe S.K. birinci, Akçadağ S.K. ikinci, stilize gençler kategorisinde ise, Gençlil Merkezi G.S.K birinci oldu.

  

 

  

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Halk, Oyunları, Yarışması, Düzenlendi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı