Hayat Vermek İçin Akan Su Şimdi Hayat Almak İçin Akıyor
Haber
07 Aralık 2019 - Cumartesi 09:01
 
Hayat Vermek İçin Akan Su Şimdi Hayat Almak İçin Akıyor
Malatya Organize Sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren sanayi tesislerine ait atık suların arıtılmadan Şahnahan Deresi’ne verilmesine ısrarla devam ediyor.
Yaşam Haberi
Hayat Vermek İçin Akan Su Şimdi Hayat Almak İçin Akıyor

"Şahnahan suyu kirleniyor" haberi birçok defa Malatya Gündemine gelirken, sorunla ilgili kimse kılını kıpırdatmamakta. Organize sanayi bölgesinden akan sular ve sulama yapılan kanallarda da durum içler acısı. 

Uzmanlar, "Şahnahan Deresi’ne akıtılan ve suyun rengini siyaha döndüren sanayi atıklarının, zehirli kimyasal maddeler içerdiği, bu içeriğin Dilek, Şahnahan, Topsöğüt ve bu beldelerin çevresindeki biyolojik yaşam alanlarını yok ettiği, zaman zaman tarımsal sulamada kullanılması nedeniyle insan ve çevre sağlığı için büyük tehdit ürettiğini" ifade ediyor.

Malatya Barosu eski başkanlarından Avukat Selahattin Sarıoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yayınladıkları görüntüler ile bu içler acısı durumu bir kez daha gündeme taşımış oldu Sarıoğlu, yaptığı açıklamada; " 1950’lerde yapılan ve Bölgeye hayat veren Şahnahan-Dilek Sulama Kanalında akan suya,  yoğun sanayi atıkları karışıp da zehre dönüşünce,  ‘hayat veren’ durumunu yitirip, tam tersi ‘hayat alan’ durumuna geldi. Bunun müsebbipleri bir türlü engellenemedi. Ne dinimiz, ne de hukukumuz hiçbir insana, hiç bir sanayiciye çevreyi kirleterek, bitkileri, canlıları, hepsinin önemlisi insanları zehirleyerek, çiftçilerin ekmek parasını, geçimliğini elinden alarak, emeğimin, parasının-pulunun boşa gitmesine sebep olarak iş yapmasına, üretim yapmasına, para kazanmasına cevaz verir. Hukuk, sadece güçlülerin çıkarını korumak için konulan kurallar manzumesi değil ki, güçlülerin delip geçtiği, zayıfların takıldığı bir örümcek ağı gibi olsun. Bu fotoğrafları, efkarı umumiyenin (kamuoyunun) bilgilerine sunuyor, sebep olanlara da hediye ediyorum" ifadelerinde bulundu.

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Hayat, Vermek, İçin, Akan, Su, Şimdi, Hayat, Almak, İçin, Akıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı