HEKİMHAN CEVİZİ MARKA OLMA YOLUNDA
Haber
21 Kasım 2019 - Perşembe 10:08
 
HEKİMHAN CEVİZİ MARKA OLMA YOLUNDA
Yağ oranı, tadı ve aromasıyla diğer cevizlerden ayrılan Hekimhan cevizi için kollar sıvandı ve tescil için müracaatlar yapıldı. Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız, Hekimhan cevizi marka. Dünyada yüzde 63 yağ oranıyla alternatifi yok. Cevizin tescili ‘Kozdere 1’ isminde yapıldı" dedi.
Ekonomi Haberi
HEKİMHAN CEVİZİ MARKA OLMA YOLUNDA

Bu yıl geçmiş yıllara göre rekoltesi az olsa da Hekimhan cevizi, bir dünya markası olma yolunda ilerleyecek. Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız, Hekimhan cevizi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Parmaksız bu yıl don ve tabi olaylarla birlikte rekoltede düşüşler meydana geldiğine dikkat çekti.

CEVİZİN TESCİLİ “KOZDERE 1” İSMİNDE YAPILDI

Hekimhan cevizinin rekoltesinin bu yıl 400 ton civarında olduğunu vurgulayan Başkan Parmaksız; “Hekimhan cevizi bu yıl beklenenin üzerinde değildi. Çünkü yarı yarıya bir don olayı olmuştu. Bazı bölgelerimizde hiç ceviz olmadı. Ama geçen yıla nazaran ceviz iyiydi. 350-400 ton civarında bu yıl cevizimiz oldu. Bu istenilen rekolte değil fakat vatandaşlarımızın masraflarını çıkardı. Denilen şekilde ceviz bol değil. Don çoğu mahallelerdeki cevizi etkiledi. Kozdere’de vardı, Girmana, Kocaözü, Güzelyurt’ta vardı ama don, bölgelerimizin bir kısmını tamamen etkiledi. Ceviz bir önceki yıla göre olan yerler de iyiydi. Hekimhan cevizi marka. Dünyada yüzde 63 yağ oranıyla alternatifi yok. Cevizin tescili ‘Kozdere 1’ isminde yapıldı. Şu anda Meyve Araştırma Enstitüsü çalışmasını yapıyor, ceviz fidanın üretimine başlayacak. Bizler vatandaşlarımızı her ortamda telkin ediyoruz. Hekimhan cevizinin dışında ceviz dikmemelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: HEKİMHAN, CEVİZİ, MARKA, OLMA, YOLUNDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı