Her Adımında Tarih Var
Haber
07 Aralık 2019 - Cumartesi 10:44
 
Her Adımında Tarih Var
Malatya'nın Arapgir ilçesinde tarih fışkırıyor. Yürüdüğünüz her adımda mutlaka tarihi bir iz görebilirsiniz. Bunlardan Bir tanesi de Arapgir Merkezinde bulunan tarihi Ulu cami.
Video Haber Haberi
Her Adımında Tarih Var

Arapgir ilçesine bir dizi programlar için gelen gazeteciler, Arapgir'in tarihi güzelliklerine hayran kaldılar. İlçe merkezinde Millet Han'ın karşısında bulunan Tarihi Ulu Cami yıllara meydan okurcasına hala dimdik ayakta.

 Cami hakkında gazetecilere bilgiler aktaran Kültür ve Sosyal işler Müdürü Mesut Kavas; "Arapgir’de bulunan cami, bitişik diğer binalarla beraber yapılmış bir külliyedir. Dıştan kesme taş olan yapının iç dolgusu moloz taşlardır. Giriş kapısı ekseni üzerinde arka arkaya iki kubbeli bölüm, tam karşıda da mihrap yer almaktadır. Mihrabı abartılı bir büyüklüğe sahiptir ve geometrik motiflerle süslenmiştir. Minaresi ve kitabesi olmayan caminin, planı ve süsleme özelliklerine bakılarak, 1334 yılında İlhanlılar döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Doğu yönünde bir kapıdan ana mekâna girilmektedir. Cami içerisinde 4 tane sütün var ve 4 tanede yarım sütun duvarlara gömülü taş kemerlerle beslenmiş ve üzeri ahşaptır yani ahşap döşeme ile yapılmıştır. 2013 yılında burası restore edildi ahşap kısmı değiştirildi ve onun haricinde hiçbir değişiklik yok. Cami içerisinde akustik bir özellik var. Cami içerisinde eko olayı yoktur. Sebebi de, köşelerde delik bölümler var. Bunu Mimar Sinan, Selimiye'de zannedersem kullanmış. Akustikte şu var, mihrapta imam ne okuyorsa siz arkada aynen duyabiliyorsunuz. Yani eko yapmıyor buradaki özelliklerden bir tanesi bu. 250-260 yıldır hayatta ve beş vakit namazda ibadete açıktır.  

BİRÇOK TARİHİ MEKAN VAR

Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü tarafından Arapgir'de gezilip görülebilecek tarihi mekanlar şöyle sıralanmaktadır: Tarihi Mağaralar; Onar Sandıklı Mağarası (Orta Asya Kültürün MÖ’ ki izlerini taşımaktadır.) Aktaş Menteşe Vadisi İlkçağ öncesi yerleşim mağaraları Sugeçti Dumanlı Mağarası, Yazılı Mağara. Antik Yerleşimler; Ormansırtı Tümülüsü, Harap Pazar, Nekropol ve Kaya Mezarları, Onar Kaya Mezar ve Tümülüsü, Aktaş Menteşe Vadisi Harabeleri, Arapgir Narin Kale Harabeleri, Kervansaraylar; Kantarmış, Deveci Hanı harabeleri, Millet Hanı. Camiler; Mirliva Ahmet Bey Cami, Güğümcü Hüseyin Ağa Cami, Gümrükçü Osman Paşa Cami, Hankah,(Tekke) Molla Eyüp Camisi, Ormansırtı Cami, Şeyh Hasan Cami, Ulu Cami, Yeni Cami. Kutsal Alanlar; Ağbaba Türbesi ,(Yazılı) Ağbaba ,(Yukarı Ulupınar)Aşık Sultan, Kesikbaş ,Maksud Dede, Meryem Ana Kilisesi Harabeleri, Ömer Baba,,Su Takı, Süt Pınarı,Şeyh Hasan Oner, Onar tarihi cemevi,Yazılı tarıhi cemevi, Özgün Mimari yapılar; Arapgir merkez, OsmanPaşa Mahallesi, Serge mahallesi,Koru mahallesi, İpekçi Sokağı, Çobanlı Konağı, Kaşkaloğlu Konağı, Seher Atmaca Konağı, Dedebekiroğlu Konağı, Lütfi Kulu Konağı, Beyler Konağı, Serkis Miraşoğlu Konağı ve diğerleri. Tarihi Kemerli Köprüler; Abdülmennan Köprüsü, Bacalı Köprüsü, Bulancak Köprüsü, Cömertli Köprüsü, Çifte Köprüler, Derbeder Köprüsü, Göz Köprüsü, Kaldırımın Deresi Köprüsü, Kale Köprüsü, Kozluk Köprüsü, Küçük Çarşı Köprüsü, Meydan Köprüsü, Tarhanik Köprüsü, Taş Köprü, Vavilik Köprüsü, Yukarı Ulupınar Köprüsü, Yusuf Kamil Paşa Köprüsü. Tarihi Kemerli Çeşmeler; Ali Velikzade Çeşmesi, Can Pınarı, EskiArapgir Çeşmesi, Çifte Kilise Çeşmesi, Çobanlı Çeşmesi, Gebeli Çeşmesi, Güğümcü Hüseyin Ağa Çeşmesi, Kuru Çeşme, Nalbant Pınarı, Onar Çeşmesi, Seydi Pınarı, Şerif Ağa Çeşmesi, Ulu Cami Çeşmesi, Ümmü Gülsüm Hatun Çeşmesi.

   Tarihi Hamamlar; Almasik (Şifa) Hamamı, Çarşı Hamamı, Orta Hamam, Osman Paşa (Şehir) Hamamı, Şerif Ağa Hamamı Kilise Harabeleri; Çifte Kilise, Kaçak Kilisesi, Meryem Ana (Katedral) Kilisesi, Surp Kevork Kilisesi, Surp Serkis Kilisesi, Su Kanalı; Kale Arkı, Osman Paşa Arkı Kaya Oda Mezarları; Aktaş, Alıçlı, Bostancık, Esikli, Eski Arapgir,Konducak,Koru, Ormansırtı, Onar, Sugeçti, Yazılı, Yazılı Mağara, Yeşilyayla, Antik Yol; Kuyulan Kaldırım, Harbuzik, Yaylacık, Esikli, Arapgir Kale; Narin Kale, Kalecik, Göldağı Kale, Aktaş Kale, Yazılı Kale.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Her, Adımında, Tarih, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı