HURMA DARENDE’DE GEÇİM KAYNAĞI
Haber
21 Kasım 2019 - Perşembe 10:18
 
HURMA DARENDE’DE GEÇİM KAYNAĞI
Darende ilçesinde artık Trabzon hurması yetiştirilmeye başlandı. Özellikle son yıllarda deneme maksatlı olarak az miktarda dikilen Trabzon Hurması yaygınlaşmaya başladı. Aslında tropik iklim meyvesi olan ve nem kuşağının yaygın olduğu yerlerde yetişen meyve, Darende’de Tohma Çayına yakın mesafedeki bahçelerde yetiştirilmeye başlandı.
Ekonomi Haberi
HURMA DARENDE’DE GEÇİM KAYNAĞI

 

Bahçesindeki 2 ağaçtan 100 kğ kadar meyve hasadı yapan Ahmet Ateş şunları söyledi.

Uzun yıllar önce merhum babama hediye olarak gönderilen hurma ağacının her yıl meyvesinin almak mutluluğunu yaşıyorum. Bu arada bize bu ağaçları bir miras olarak bırakan babamızı yadetmemize de vesilen olan Trabzon Hurmasını kendimiz ve komşularımızla birlikte tüketmemizde ayrı bir haz veriyor. Dedi.

Meyve çeşitliliği açısından önemli bir çeşit olan Trabzon hurması yetiştiriciliğinin Malatya yöresinde yaygınlaştırılması için ilgililerini çalışması gerektiğine vurgu yapan birçok vatandaş bu sayede birçok aileye geçim kaynağı olabileceğini söylediler.

Son yıllarda Darende’de  Kayısıya alternatif  ürünler yetişmeye başladı  özellikle badem, ceviz’e vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor  ilçede son yıllarda  kayısının dondan etkilenmesi çiftçileri kayısıya altarnetif  ürün arayışına yöneltti ve özellikle Günpınar, Başdirek ve Yöniköy mahallelerinde binlerce badem dikimi yapıldı.  kalite ve verimden oldukça menmun kalan çiftçiler  fidan dikimlerini artıracaklarını söylediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HURMA, DARENDE’DE, GEÇİM, KAYNAĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı