Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 12:56
 
Kendi Markamız İçin Kollar Sıvandı
Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Malatya olarak, Malatya'nın markası olan tavuk üretimi için kollar sıvadı. Birlik Başkanı Serdar Yıldız; "2020 yıllının başlarında Malatya kanatlı et üreticilerinin kendi markası olan birlik piliç adında bir markanın tasarımı tescili ile uğraşıyoruz. Bu işlemimiz bitince de Malatyalı üreticimiz kendi tavuğunu üretip, Malatya'nın yerli markasıyla hem ihracat yapacak, hem de iç pazarda satış yapacak. Hedefimiz büyük bir marka olmak" dedi.
Video Haber Haberi
Kendi Markamız İçin Kollar Sıvandı

Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yasin Yıldız, Malatya'da yürütülen kanatlı et üretimi, entegre tesislerinde gelinen son durum ile yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"EKONOMİK KRİZDEN DOLAYI ÜCRET KALDI"

Kanatlı et üretimi için Malatya'ya 50 milyonluk yatırımın ekonomik sıkıntılardan kaynaklı para aktarılamadığını ifade eden Yıldız; "Malatya'da bizim iki tane entegremiz vardı. Entegremizin bir tanesi kendi ekonomik krizlerinden dolayı kayyım atanmıştı, diğer entegremizde FETÖ operasyonlarından dolayı kapanmıştı. İlimizde de bu entegre üzerinde üretim yapan 250 tane işletmemiz vardı. Bu entegre tesislerinin kapanmasından sonra, üreticilerimiz mağdur oldu ve kümeslerimiz kapalı durumdaydı. Malatya'nın 15-20 milyon dolar tavuk ihracatı vardı. Entegrelerimizin kapanmasından dolayı direk bu ihracatlarımız 20 milyon Dolar'dan birden sıfıra düştü. Bizlerde birlik olarak birkaç tane proje gerçekleştirmiştik. Projelerimizden bir tanesini Malatya kamuoyuna duyurmuştuk. 50 milyon TL bir destekle Et ve süt kurumu, bizim kanatlı et üreticileri birliği ortaklaşa bir proje yürütmüştük. Bu projemiz, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı tahsilatı yapılmadı ama onay alındı. Tahsilat olmayınca ise projemiz kaldı" dedi.

"YABANCI YATIRIMCI BULDUK"

50 Milyon liranın tahsil edilememesi ile birlikte başka projeler deneyen birlik üyeleri, yabancı yatırımcılara yöneldi. Yabancı yatırımcı ile birlikte Malatya'da kapalı kümes kalmadığına dikkat çeken Yıldız; "Daha sonra bizler birlik olarak, dış kaynaklı bir yatırımcı bulduk. Irak menşeli bir yatırımcı bulduk ve burada bir şirket kurduk. Bu şirket para finansmanını sağlıyor bizler ise üretimi organize ediyoruz. İlimizde atıl durumda olan diğer entegrede kesim yapıp, direk ihraç ediyoruz. Yaklaşık 6 ay önce üretime başladık, yaklaşık 2 milyon Dolar'a kadar bir ihracat yaptık. Bu sayede ilimizde kapalı olan kümes kalmadı, bütün kümeslerimiz doldu. Hatta şuan Elazığ'da bulunan 2 tane kümese civciv verdik. İnşallah bu süreç böyle devam ederse 2020 yıllının başlarında Malatya kanatlı et üreticilerinin kendi markası olan birlik piliç adında bir markanın tasarımı tescili ile uğraşıyoruz. Bu işlemimiz bitince de Malatyalı üreticimiz kendi tavuğunu üretip, Malatya'nın yerli markasıyla hem ihracat yapacak, hem de iç pazarda satış yapacak. Hedefimiz TORKU gibi bir marka olmak. Bu markayı da inşallah büyütüp, bütün üreticilerimize, çiftçilerimize örnek olup hatta onları da bu işin içerisine dahil edip birlik markasında,Malatya'nın kendi markasında tüm Türkiye'ye ve uluslar arası pazara girmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kendi, Markamız, İçin, Kollar, Sıvandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı