Kestane Aldı Başını Gitti
Haber
09 Aralık 2019 - Pazartesi 09:30
 
Kestane Aldı Başını Gitti
Kış ayalarının vazgeçilmezi kestane fiyatları dudak uçuklatıyor. Çiğ kestane kilosu 40 liradan satılırken, pişmiş kestane ise 70 TL civarlarında satılıyor.
Gündem Haberi
Kestane Aldı Başını Gitti

Özellikle Sinop ve Kastamonu’da yetişen ‘Kestane’ pazarda ve manavlarda ki yerini aldı. Çiğinin kilosu 40, pişmişinin ise 70 TL olduğu “Kuzu Kestane” almak isteyen vatandaşın elini kestane değil, fiyatları yakıyor.

Fiyatların durgun olduğunu ifade eden kestaneci esnafları, yağış artınca fiyatların yükseldiğini, piyasaya kestane verilmediğini ileri sürüyor. Bu nedenle de yağış sonrasında fiyatların katlanarak arttığını dile getiriyor.  Esnaf ," işlerimiz su anda durgun. Kestane fiyatını duyan vatandaş, sadece fiyatı sormakla yetiniyor ve almadan geçip gidiyor. Almak isteyende 5-10 tane alıyor o kadar. İşlerin eksi tadı yok. Eski demişken, eskiden insanlar kilolarca alır sobalarının üzerine atar pişirir yerlerdi. Şimdi ise birkaç tane almakla yetiniyor. 

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Kestanenin doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan birçok besin öğelerine sahip olduğunu belirten esnaf;“Kestanenin, kavrulduğu takdirde nem oranının azaldığı, şeker miktarının arttığı ve enerji değerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Kestanenin kurutulduğunda raf ömrünün uzadığı, besin öğelerinde artış görülür. Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle şeker hastalarının yememesi gereken kestanenin tespit edilen bir çok faydası olduğu söylenir. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önledi ve karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirdiğini müşterilerimiz anlatıyor. Özellikle kış aylarında enerji depolamak, bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermek için kestane tüketmeyi öneren uzmanlar, “Kestanede bulunan demir kansızlığı önler. Magnezyum ve fosfor ise kemik metabolizmasının önemli bileşenleridir. Sakinleştirici özelliği vardır. Stresin giderilmesine yardımcı olur. Kestanedeki C vitamini, dişler, kemikler ve kan damarlarındaki matrix oluşumu için gerekli. Kestane, yüksek potasyum içeriğiyle önerilen bir ürün olurken, kestanenin kandaki alyuvarların yapımı için gerekli olan folik asit açısından çok zengin olduğu biliniyor" ifadelerinde bulunuyorlar.

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kestane, Aldı, Başını, Gitti,
Yorumlar
Haber Yazılımı