Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 10:49
 
Kümes Hayvancılığı Üretiminde artış
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tavuk yumurtası ve kümes hayvancılığı verileri hakkında istatistik verileri paylaştı. Buna Göre, Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 arttı.
Ekonomi Haberi
Kümes Hayvancılığı Üretiminde artış

TÜİK tarafından açıklanan veriler şöyle; Kesilen tavuk sayısı 109 milyon, kesilen hindi sayısı ise 458 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 1,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 azaldı.

Tavuk eti üretimi 193 330 ton, hindi eti üretimi ise 4 656 ton olarak gerçekleşti

Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 azaldı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 azaldı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kümes, Hayvancılığı, Üretiminde, artış,
Yorumlar
Haber Yazılımı