Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 12:45
 
Maskeme Değil, Gözlerime Bak
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasında lösemili çocuklara ve lösemili hastalara dikkatleri çekmek üzere maskeli farkındalık yürüyüş düzenledi.
Video Haber Haberi
Maskeme Değil, Gözlerime Bak

Emekliler parkında başlayan yürüyüş Kernek parkında sona erdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Malatya Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tarafında düzenlenen yürüyüşte öğrenciler ellerinde pankartlarla lösemili çocuklara maske takarak destek verirken, etkinliğe AK Parti Malatya Milletvekili MKYK üyesi Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın yanı sıra LÖSEV yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programda ilk olarak konuşan LÖSEV İl Temsilcisi Sevim Balal; "farkındalık oluşturmak için 2-8  Kasım arasına Lösemi haftası olarak kutluyoruz.  Bir farkındalık oluşturmak için Malatya'da maskemi takarım farkındalık yaratırım yürüyüşüne hep birlikte gönül verdik. Yürüyüşe katılan herkese çok teşekkür ederim" dedi. 

LÖSEV Orta Anadolu bölge temsilcisi Berfin Yazıcı ise; " 2-8 Kasım farkındalık haftasının son günü aynı zamanda lösev'in kuruluşunun 21 yıl dönümü.  Hepinize teşekkür ediyorum" ifadelerinde bulundu.

 KANSERİ YENDİ

Kanseri yenen LÖSEV Malatya gençlik komitesi Başkanı Ahmet Selçuk Duymuş: " Siz gönüllülerimiz destekçilerimiz ile birlikte LÖSEV büyük bir ailedir. Bu büyük aile 21 yıl önce aynı amaç altında zor şartlar altında bir araya gelen bir avuç idealist kişi ile kurulmuş, bugün geldiği noktaya ulaşmıştır.  Lise 2-8 Kasım farkındalık etkinlikleri kapsamında herkesi Lösemili çocuklara destek olmaya davet ediyor, Türkiye'nin dört bir yanında farkındalık etkinlikleri ile sesimizi duyurmak istiyoruz. Bizler löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu lösemili çocukların maskelerinin kendilerini korumak için taktıklarını, lösev'in çocuk ve yetişkin hastalara ayni, nakdi ve sosyal yardımlar verdiğini duyarlı Türk halkı ile paylaşıyor, daha bilinçli bir kamu için herkesi davet ediyorum. 2-8 Kasım lösemili çocuklar haftasının her yıl daha coşkulu ve hastanemizin tam Ruhsat ile taçlandırılacağı dileklerimizle."

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'da "ülkemizde Lösemi ile ilgili büyük çalışmalar var.  Ülkemizde yapılan çalışmalarda 180 binin üzerinde lösemili çocuk oldu çeşitli raporlar bize geliyor. Malatya'da ise 183 civarında tespitli vaka olduğu ifade ediliyor.  Bu çocuklarımıza sahip çıkılması ve önceden tespit ve teşhis noktasında gerekli tedbirlerin alınması noktasında özellikle ailelerimizin ve okullarımızın gerekli hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum.  Geçtiğimiz günlerde Malatya Turgut Özal Araştırma Hastanesini ziyaret ettiğimde orada yeni bir ünitenin kurulup faaliyete geçtiğini ve ilik nakli ile ilgili çalışmaların son hızla ve yoğun bir şekilde devam ettiğini bizzat gördüm. Oradaki Doktor arkadaşları da canı gönülden tebrik ettim" dedi.  

"TAMAMINI KARŞILIYORUZ"

Devlet olarak, lösemili hastaların tedavilerinin karşılandığını belirten AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık:"LÖSEV''in22 yıl önce başlatmış olduğu çalışma bugün bütün Türkiye'de etkili bir şekilde devam ediyor.  Bir sağlıkçı olarak Lösemi ile mücadelede ülkemizin milletimizin vermiş olduğu mücadeleyi hepimiz biliyoruz.  Sağlıkla ilgili verilen bu mücadelede Lösemi hastalığına yakalanmış evlatlarımız başta olmak üzere Türkiye'deki sağlık koşullarında tedavi edildiğini çok net ifade etmek isterim. Löseminin küçük çocuklarda görüldüğünde çok rahat tedavi edildiğini,  Benim de kendi yeğenim bir buçuk yaşında Lösemi teşhisi konulduğunda yaşadığımız tramvayı hepimiz çok net biliyoruz.  Ama o yeğenim şu anda 21 yaşında ve aslanlar gibi bir delikanlı.  Ben öncelikle geleceklerini ve umutlarını hiçbir şekilde lösemili evlatlarımızın ve lösemili vatandaşlarımızın kaybetmemesi gerektiğini ifade ediyorum.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yapmış olduğunum sosyal güvenlikteki devrimle birlikte geçmiş dönemlerde, rehin kalınan hastaneleri ve alınamayan ilaçları bugün 0-18 yaşındaki bütün evlatlarımızın sosyal güvenlikle ilgili sağlıkla ilgili harcamalarının tamamını karşılıyoruz, tedavisini sonuna kadar yaptırıyoruz ve onları sağlıklarına kavuşuyorlar.  Maskeme değil gözlerime bak ifadesini çok önemli buluyorum. O gözlerde Ben Işık görüyorum o gözlerde Ben gelecek görüyorum, o gözlerde ben sağlık görüyorum.  Lösemi bulaşıcı değildir, Lösemi sevgi ile sağlıklı aşılabilecek bir süreçtir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Maskeme, Değil,, Gözlerime, Bak,
Yorumlar
Haber Yazılımı