Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:41
 
Nakilde Önemli Başarılara İmza Attık
Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, hastane olarak birçok başarılı nakillere imza attıklarının altını çizdi. Beytur, tedavi için Türkiye'den hatta Dünyanın birçok yerinden ziyaretçi aldıklarını da sözlerine ekledi.
Video Haber Haberi
Nakilde Önemli Başarılara İmza Attık

Turgut Özal Tıp Merkezinde Malatya Basını ile bir araya gelen Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, yapılan çalışmalar ve tedaviler hakkında bilgiler paylaştı.

"TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN HASTA GELİYOR"

Turgut Özal Tıp Merkezine Türkiye'nin her yerinden hasta geldiğini ifade eden Beytur; "Toplam 35 ameliyathane 135 poliklinik bulunmaktadır. 2 Tane hasta yakınları konuk evimiz var. İlk açılan konuk evimiz yetersiz kalmaktaydı. 17 Nisan itibariyle ikincisi açıldı. Bunun yüzde 70'in Malatyalı bir hayırseverimiz Şahin Nalbant karşıladığı için, kendi adını aldı. Onkoloji Hastanesi inşaatı halen devam etmekte 217 yataklı bir hastanedir. Bölgede en büyük yoğun bakım yatak kapasitesi 300 yatakla bize ait. 11 ayrı dal laboratuarında hizmet vermekteyiz.  Bu laboratuarın bir kısmı bölgede bulunmayan laboratuar. Geçen yıl yaklaşık 700 bin hastaya ayaktan tedavi hizmeti sunduk. Bu hastaların yaklaşık yüzde 64'ü Malatya'dan gelmekteydi. Hastanemize Türkiye'nin her yerinden hasta geliyor. 63 bin hastaya ise yatarak tedavi verdik. Bunların bir kısmı ameliyat, bir kısmı da ilaç tedavisiyle taburcu edildi" dedi.

 BİRÇOK ÖNEMLİ NAKİLE İMZA ATILDI

Hastanedeki nakiller için ise Beytur; "A-B gurubu ameliyatlar, bunlar özellikli ve tam teşekküllü hastanelerde yapılabilen ameliyatlardır. Hastanemizde geçen yıl 9 bin A gurubu ameliyat yapıldı. Bunlara örnek verecek olursak büyük kanser ameliyatları, ileri teknoloji isteyen ameliyatlar. B grubunda ise 4 bin ameliyat yapıldı. Toplamda ise 13 bin hastaya bölgede, Çoğu hastanede yapılamayan ameliyatları yapmış durumdayız. Nakil serüveni Malatya'da 2002  yılında başladı. Önceleri kadavradan yapılmaktayken, daha sonra canlıdan, canlıya yapılmaya başlandı. Şuanda canlıdan canlıya nakilde Avrupa'da 1, dünyada ise 2 numaradayız. Geçen yıl 272 hastaya karaciğer nakli yapıldı. Bu yılda ise 90 hastaya nakil yaptık. Toplamda 2454 karaciğer nakli yapıldı. Bu nakil hastaların yüzde 90'ı da Malatya dışından gelmekte. Böbrek nakli sayısı geçen yıl 43, bu yıl 14 tür. Kök hücrelerinde kamu hastanelerinde en fazla bizim hastanemizde yapıldı. 129 erişkin, 14'de çocuk hasta. Şuanda ise ilk 4 ayda 61 hastaya nakil yapık. Bir diğer nakilimiz ince bağırsak nakli. Şuan bu nakili yapan tek hastane bizim hastanedir. 2019 yılında en son 2 tane yaptık. Pankreas nakli yapmaya başladık, geçen günlerde de basına yansımıştı.Yapılan nakil sonrası hasta sağlığına kavuştu" diye konuştu.

"İSPENDERE'NİN AÇILMASINI BEKLİYORUZ"

İspendere içmelerindeki tesislerin, Seçimler nedeniyle açılışının uzadığına vurgu yapan Beytur; "Battalgazi Belediyesiyle, Doğu Anadolu Kalkınma ajansının ortaklığında bir ünite yapıldı. Burada yataklı tedavi kısmı da var ama, yatak kısmı üniversite tarafından işletilmek üzere bir protokol yapılmış durumda. Belediye seçimleri buranın işlemlerini biraz uzattı. Bu nedenle yaz içerisinde açılacağını ümit ediyoruz. Sağlık Bakanlığı, obeziteyle mücadele ile ilgili yetkili merkezler oluşturmaya başladı. 30 hastaneye yetkilendirme verildi, bunlardan biri de bizim hastanemiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Nakilde, Önemli, Başarılara, İmza, Attık,
Yorumlar
Haber Yazılımı