Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 17:04
 
Sizi Rezil Ederim
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; " Toplum yararına proje kapsamında alınacak geçici işçiler kura yolu ile alınmasa, ilgili kurumları TBMM'de rezil ederim" dedi.
Video Haber Haberi
Sizi Rezil Ederim

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, parti yöneticileri ile birlikte parti il binasında Malatya gündemini değerlendirdi.

"KURA OLMASA REZİL EDERİM"

Deprem bölgesinde, toplumsal yararına işçi alınacağını burada da bir ayrımcılık yapıacağını iddia eden Ağbaba: "Gidilmemişi köylere gittik, uğranmamış köyleri ev ev gezdik. Orada ki mağduriyetleri ve sorunları dile getirdik. Burada siyasi bir amacımız yoktu. Tamamen kendi imkânlarımızla, arabalarımızla gezdik. Birileri gibi valinin cipine, birileri gibi bakanın yanına eteğine tutuşup gezmedik. Birileri gibi devletin imkânlarını kullanarak helikopterlerle falan gitmedik. Kendi araçlarımızla gittik, bazen arıza yaptı, bazen yolda kaldı ama sonuçta gittik. Maalesef barınma ile ilgili çok ciddi problemler var mahallerimizde. Bu deprem hem Elazığ, hem de Malatya için adeta Türkiye ayağa kalktı. Farklı siyasi görüşlerden, farklı insanlardan herkes bölgenin yanında yer aldı. Depremin en olumlu yönü odur bu önemli bir şey. Ancak deprem AK Partilileri de, CHP'lileri de, sağcısını da, solcusunu da vurdu ayrım yapmadı. Fakat burada izlediğimiz kadarıyla bir ayrımcılık yapılıyor. Toplum yararına proje kapsamında alımlar yapılacak, ilan internetten yayınlandı ama İŞKUR genel müdürü apar, topar ilanı internetten kaldırdı. Çünkü Doğanyol, Battalgazi, Pütürge, Kale, Yeşilyurt Kaymakamlıkları liste yapacaklar. Yani depremzedeler arasında bile AKP'li, AKP'li olmayan ayrım yapacaklar. Bunlar kaç ay çalışacak 6 ay, ne kadar para alacaklar? 2 bin 324 TL. Bu kadar para vereceksin bunun için ayrım yapacaksın. İŞKUR ve Malatya valiliğine çağrı yapıyoruz, eğer biraz vicdan varsa bu işi kura ile yaparsınız. Bu konuyu takip edeceğiz. Malatyalılara sesleniyorum, ihtiyacı kim varsa gitsinler başvuru yapsınlar. Eğer kura ile değil de, tek tek alım yapar torpil olursa, onları Türkiye büyük millet meclisinde, Türkiye kamuoyunda rezil etmek benim boynumun borcu" dedi.

"HASARSIZLAR, HASARLI OLDU"

Hasar tespit çalışmalarına dikkat çeken Ağbaba: "Deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmaları ile ilgili çok şikâyetler geliyor. Hasar tespiti yapılan binalarda 'Önce ağır hasarlı' denilen daha sonra fotoğraflara bakılarak hafif hasarlıya çevrildiği, hafif hasarlı binaların ise ağır hasarlıya çevrildiği gelen telefonlardan öğreniyoruz" dedi.

 "BİR TEK EV YAPILMADI"

4 yıl önce yaşanan Hekimhan depremini de hatırlatan Ağbaba: "Malatya'da bundan 4 yıl önce bir deprem daha yaşandı Hekimhan ve Kuluncak'ta. İlçelere ait mahallelerde, bu depremde ne gördüysek aynı şeyi gördük. Ahırların evlerin oturulamaz durumda olduğunu gördük. Ama dört yıl geçmesine rağmen bu ilçelere bir tane ev yapılmadı" diye konuştu.  

"BİRİLERİ GÖZÜNÜ DİKMİŞ"

Malatya merkezinde bulunan kız meslek lisesi binası için birilerinin rant peşinde oldıuğunu ileri süren Ağbaba:  "Herkesin adres verdiği, buluşma noktası olarak gösterdiği kız meslek lisesidir ve bura Malatya'nın hafızasıdır. Kız mesleğe önce hasarlı raporu verdiler, 'yıkılacak, öğrenciler çıkartılacak' dediler. Sonra 'ana bina değil, arkadaki ek bina yıkılacak' dediler ama şimdi okulu önce Yeşilyurt İMKB Fatma Aliye meslek ve teknik Anadolu lisesine, şimdi de Battalgazi Uçbağlar mahallesinde bulunan Selçuklu Ortaokulu binasında eğitim ve öğretime devam edeceği açıklandı. Yıllardan beri gözden ırak büyüyenler, Malatya'nın en güzel yerlerinden birisi olan Kız meslek lisesine göz dikmiş durumda." İfadelerinde bulundu.

"TOPLAM ÖDENEĞİN YÜZDE 2'Sİ"

Kuzey çevre yolu için süreyi ve ödeneği eleştiren Ağbaba: "Ulaştırma bakanlığı 2021 yılında olarak açıklamıştı Kuzey çevre yolunun bitim tarihini 11. Kalkınma planında 2023 olarak görülüyor. Başlama ve bitirilme yılları 2011-2023 olarak belirlenmiş. Temel atma törenini öne çekip 2019'da müjde verdiler neden? Seçim yatırımı, seçimden önce Malatyalıları kandırmak için 2019 yılına çektiler. Bu yol bitecek ama bu yol bitmeden önce kendileri bitecek. 2020 yılı Malatya programında Kuzey çevre yoluna ödenek yaklaşık 14 milyon olarak açıklandı. Ne anlama geliyor? Yolun maliyeti 695 milyon, ödenek ne kadar? 14 milyon. 2020 yılına yüzde 2'si ayrılmış. İnsanın gülesi geliyor." dedi.

"ÖDÜL SAHTE"       

Yeşilyurt Belediyesine verilen ödülün sahte olduğunu söyleyen Ağbaba: "Geçtiğimiz günlerde 20 belediye UNESCO'dan 'İdeal Kent' ödülü alıyorlar. Nerde Paris'te. Bu AK Parti bizlere hep ilkleri yaşatıyor. Heyetlerle beraber Paris'e gidiyorlar UNESCO'dan afişin altında alıyorlar. Ödülün ismi ne 'İdeal Kent' ödülü. Ödül sahte. UNESCO diyor ki, 'Biz böyle bir ödül vermedik' diyor. Arkadaki bayrak UNESCO, paraları basmışlar, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Başkan Vekili Şükrü Karatepe'nin katılımıyla, ödül dağıtılıyor. Bu ödülleri almada Malatya eksik kalır mı? Malatya'da kim alıyor? Yeşilyurt Belediyesi 'İdeal Kent' ödülü alıyor. Malatyalılarda havaalanına meşalelerle karşılamaya gidiyorlar. Ödül sahte. Her şey aklımıza gelir de sahte ödül almaları aklımıza gelmezdi. Diplomanın sahte olduğunu duyduk, paranın sahte olduğunu duyduk sahte ödül alır mı? Sahte ödüle tenezzül edilir mi? Ödülü ihtiyacınız varsa gelin Malatya size ödül versin. Ne ödülü? Kar kaldıramama ödülü versinler. Sınıfta kaldılar. Hem Büyükşehir Belediyesine hem de merkez ilçenin iki belediyesine ödül hazırlar herhalde verirler. Arkadaşlar Malatya'da kar yağıyor, 3 gün sokağa çıkamadı Malatya. Neredesiniz ? Efendim Paris'te ödül alıyor arkadaşlar. Onlara bir yalan birde kar kaldıramama ödülü vereceğiz. Karne vereceğiz. Sınıfta kalma ödülü vereceğiz. Malatya'da insanlar 3 gün sokağa çıkamadı.Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Battalgazi Belediye'lerinin kar kaldırmama sebebi;  Kar az yağdı, karın tadını çıkarsınlar, kara doysunlar, kar topu oynasınlar diye karı kaldırmadıklarını iddia ediyorlar" dedi.

Ağbaba Konuşmasının sonunda ise, "Pazar günü oynanacak Antalya maçına bütün Malatyalıları davet ediyorum. VAR uygulamasının Malatya için geçerli olmadığını görüyoruz. Her konuda konuşan AK Partili siyasetçiler bu konuda  ne düşünüyor merak ediyorum. Herkese VAR Malatya'ya yok. Galatasaray maçında Malatya'ya bir haksızlık olduğunu düşünüyorum."şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sizi, Rezil, Ederim,
Yorumlar
Haber Yazılımı