Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 13:15
 
"Sürgün" Eylemi Devam Ediyor
BTS Malatya Şube Başkanı Hasan Akdemir; "Koronavirüsle mücadele edilen bir dönemde, sağlık bakanımız, 'evde hayat var evde kalın' diyor. Ne yazık ki, ulaştırma bakanlığımız tam tersine, 'evde kalmayın, sürgüne gidin, ölüme gidin' diyor. Bunları biz kabul etmiyoruz." dedi.
Video Haber Haberi

 

TCDD 5.Bölge müdürlüğü önünde sürgün ve rotasyon uygulamasına karşı demir yolları çalışanları eylemlerini devam ettiriyor.

"SALGINDA İVME DÜŞÜYOR, SÜRGÜNLERDE YÜKSELİYOR"

Sürgünlere tepki gösteren çalışanlar adına bir değerlendirme yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Malatya Şube Başkanı Hasan Akdemir; "Ülkemizi ve dünyayı saran koranavirüs salgını sürmektedir. Dünya'da 5 milyona yakın koronavirüs hastası 300 bine yakın hayatını kaybeden insan vardır. Ülkemizde de 150 bin salgın hastası, 4 binin üzerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız vardır. Bu salgın hastalığı süresince, sağlık personellerinin gayretleri ve üstün başarılarıyla, alınan tedbirlerle hastalık yavaş yavaş ivme kaybetmektedir. Ülkemizde ve dünyada bu yaşanırken, ne yazık ki demiryollarında tam tersi bir durum vardır. Bizler demiryolcular olarak, demiryolunda yaşanan bu sürgünlerden kaynaklı mağduruz. Kurumumuzda yapılan liyakatsiz atamalar sonucu haksızlık hat safhaya ulaşmıştır. Bizler bu kurumun geçmişiyiz, bu kurumun evlatlarıyız ve bizler bu kurumu geçim kaynağı olarak görmedik. Burayı kendi evimiz ve yurdumuz olarak bildik. Bizler 18-5 yaşından bu tarafa, demiryollarının ekmeği ile büyüdük. Bizzat ben 38 yıldır bu kurumda çalışmaktayım. Burası benim evim, benim yurdum. Bundan dolayı biz kuruma sahip çıkıyoruz. Bu kurumun arazisinin peşkeş çekildiğini, parsel parsel satıldığını biliyoruz. Bu kurumun limanları elden çıkartıldı. Ankara gar havzası elden çıkartıldı, Haydarpaşa garı elden çıkartılmak isteniyor." dedi.  

"35 GÜNLÜK DENEYİMSİZ DAİRE BAŞKANLARI"

Daire başkanlıklarına atananların demir yolları ile alakalı bilgisiz ve tecrübesiz olduklarını ileri süren Akdemir; "Bu kurumda, daire başkanı olmak için en az 30-35 yılını vermek gerekir. Çünkü daire başkanlığı bir tecrübe, bilgi, birikim ve geçmiş ister. Ama ne yazık ki, bu iktidar döneminde kaybedilen belediyelerdeki çalışanlar, kurumlarımıza daire başkanları olarak atanması ve özellikle bilgi, birikim, tecrübe isteyen dairelere, daire başkanları atanmasını kabul etmiyoruz. Bunlardan biride benim çalıştığım trafik daire ve istasyon daire başkanıdır. Bu kurumda üç aylık geçmişi yoktur. Ne yazık ki, 35 gün önce gelen daire başkanları kurumun kültürünü, birikimini yok sayıyor. Arkadaşlarımızı sürgüne gönderiyorlar. Koronavirüsle mücadele edilen bir dönemde, sağlık bakanımız, 'evde hayat var evde kalın' diyor. Ne yazık ki, ulaştırma bakanlığımız tam tersine, 'evde kalmayın, sürgüne gidin, ölüme gidin' diyor. Bunları biz kabul etmiyoruz." İfadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Sürgün", Eylemi, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı