Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 11:19
 
Tavuk Yumurtası Üretimi Arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı ile ilgili Kümes Hayvancılığı Üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.
Ekonomi Haberi
Tavuk Yumurtası Üretimi Arttı

TÜİK'in verilerine göre; Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı. Kesilen tavuk sayısı 97 milyon, kesilen hindi sayısı ise 430 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 azaldı. Ocak ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 44,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azaldı.

 Tavuk eti üretimi 168 908 ton, hindi eti üretimi ise 5 080 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 azaldı. Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 14,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azaldı.

 TAVUK ETİ ÜRETİM MİKTARI, OCAK 2019

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 azaldı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tavuk, Yumurtası, Üretimi, Arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı