Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 16:43
 
Turizm İçin El Ele Vermeliyiz
43. Turizm haftası dolayısıyla Malatya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında etkinlik düzenlendi. Programda bir açıklama yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya turizmi geride, turizmi arttırmak için Bu anlamda hepimizin birlikte çalışması birlikte el ele çaba self etmesi lazım" dedi.
Video Haber Haberi
Turizm İçin El Ele Vermeliyiz

Battalgazi ilçesi, Battalgazi mahallesinde bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayında gerçekleştirilen etkinliğe, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, İl Kültür Turizm Müdürü Çetin Şişman ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür Turizm Müdürü Çetin Şişman; "Şehrimizi turizmde hak ettiği yere ulaştırmak için elimizden gelen çabayı, tüm paydaşlarımızın desteği ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu bölgede başta Aslantepe, Kervansaray ve Ulu Cami olmak üzere büyük eserlerimiz ilgi görüyor. Son yıllarda Aslantepe’nin Malatya için yükselen bir değer olması UNESCO kapsamına girmesi için yapılan çalışmalar Malatya’mızı cazibe merkezi haline getirmektedir. Üniversitemiz ile bu konularda önemli projeler yürütmekteyiz" dedi.

"BAYRAĞI YUKARLARA TAŞIYACAĞIZ"

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder teslim aldıkları bayrağı yukarılara taşıyacaklarını ifade ederek şunları söyledi; "Burada bulunan tarihin, gerçekten 2004'den başlayarak ayağa kaldırılması ve bunu özellikle Battalgazi'mize kazandırmış olması, Malatya'ya kazandırılması anlamında büyük gayretler oldu. Bizlerde bu bayrağı aldığımız yerden daha yukarılara taşımak, bunu yaparken de büyükşehir ile istişare ederek yapacağız. Burada Turizm haftası nedeniyle Malatya' mızı tanıtmak, gerek ekonomik gelirleri arttırmak, tüccarımız, esnafımızın işlerini güzelleştirme adına çalışmalar yapacağız"  

 "MALATYA'NIN ROTASINI BELİRLEMELİYİZ"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise; "Turizm haftasında Malatya’ya baktığımızda Malatya’nın turizm yönünden çok gerilerde olduğunu gördüm, tabi bu konuda kendimizi sorgulamamız gerekir. Çünkü Adıyaman’a giden turist sayısı fazla, Göbeklitepe’ye 1 milyondan fazla kişi gitmiş. Elazığ’da bile turist sayısının fazla olduğunu görüyor. Burada turizm faaliyetleri açısından, gerek kamu gerek yerel yönetimler, STK’larla birlikte bir paydaş üzerinde yürütmemiz gerektiğine inanıyorum. Bizler Malatya’da turizmin hak ettiği yeri ve katma değeri konusunda Malatya’nın bir turizm rotasının oluşturulması lazım. Büyükşehir olarak bizler de Malatya’nın rotasını belirlememiz lazım. Bizler bundan sonraki süreçte turizm faaliyetlerine, turizm haftaları içerisinde turizm ile ilgili alt yapıyı oluşturmamız lazım. biz Malatya’yı insanlık tarihinin başladığı yer olarak tarif ederken, bu destan şehrinde, destan şehrine yakışmayan bir turizm faaliyetlerinin az olması bizi üzmektedir" şeklinde konuştu.

"MALATYA'NIN TURİZMDE GERİDE"

Malatya Valisi Aydın Baruş,Malatya'nın turizmde geride kaldığını ifade etti. Baruş; "Türkiye’de turizm sektöründe ülkemizde yoğun bir şekilde son yıllarda önemli tesislerin inşa edildiğini görüyoruz. şu anda ülkemizde yaklaşık 11 bin 600 civarında turizm tesisi var ve ülkemizin yatak kapasitesi 1 milyon 500 bin civarında. 2018 yılında Türkiye 39 milyon 500 bin turist çekmiş ve bu biraz önce belirttiğim tesislerdeki konaklama sayısı yaklaşık 72 milyon. Bu tesislerde konaklayan insanlara baktığımızda bunun 31 milyon civarında olan yabancı 40 milyon 820 bin civarında yerli. Türkiye 2018 yılında yaklaşık 30 milyar dolarla dışardan gelen insanlardan sağlanan turizm geliri elde etmiş. Türkiye açısından baktığımızda turizm sektörünün ne kadar önemli olduğunu bu rakamlardan görebiliyoruz. Bir de Malatya baktığımızda maalesef Malatya’nın turizm sektöründe hak ettiği yeri bugüne kadar bulamamış olduğuna şahit oluyoruz. Bunlar tabi çok değişik faktörler rol oynamıştır mutlaka. Çünkü Malatya hem ulaşım imkânları itibari ile içeride kalan bir il hem de kendi değerlerini hem Türkiye hem dış dünyaya tanıtma noktasında bazı eksiklikleri henüz tamamlayamamış gibi. Bu 2018 rakamları Türkiye açısından baktığımız zaman Türkiye ile karşılaştırma açısından baktığımız zaman Kültür Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre 33 konaklama tesisimiz var 3 bin 453 yatak kapasitemiz var. 2018 yılında ilimizde gelip konaklayan yabancı turist sayısı 8 bin 906. bunu Türkiye geneline oranladığımız zaman gerçekten çok küçük bir rakamla karşı karşıyayız. Bu yaklaşık 10 bin de 4 demek. 2018 yılında ilimizde konak ben yerli turist sayısına baktığımızda 285 bin 845 bu da binde 7’lik bir rakama tekabül ediyor" dedi.

 "MALATYA'DA NİTELİKLİ NÜFUS GİDİYOR"

Malatya’da nitelikli nüfus kalmıyor diyen Baruş;"Gerçekten Malatya’nın tarih kültür doğa ve diğer alanlarda büyük zenginliklere sahip olduğunu düşünerek bunu söylüyorum, hak ettiği yere geldiğini düşünmüyoruz. Bu anlamda hepimizin birlikte çalışması birlikte el ele çaba self etmesi lazım. Turizm sektör hem ülkemiz hem ilimiz açısında istihdam bakımında önemli. Çünkü yoğun emeğe dayanan bir sektör, dolayısıyla hep turistik tesis açıldığında orada ciddi miktarda insan istihdam edildiğini gençlerimizin iş bulabildiğini görüyoruz. Turizm sadece istihdam için değil, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve yörede insanların daha ferah daha güzel mekânlarda vakitlerini geçirebilmesi açısından da bu anlamda da sosyal hareketliliği teşvik etmesi anlamında da çok önemli bir sektör. Biz her zaman yakındığımız konu Malatya’da nitelikli nüfus kalmıyor diğer büyük şehirlere göç ediyor. Bu anlamda turizm sektörünün çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Çünkü hizmet kalitesi yükseldiğinde insanlar zamanlarını geçirebileceği sosyal aktivitelerin yoğun olduğu bir şehirde yaşadıklarında bu göç hareketinin yavaşladığını görüyoruz" ifadelerinde bulundu.

 "BİRÇOK KÜLTÜREL DEĞERİMİZ VAR"  

Malatya'nın kültürel ve tarihsel alanda bir çok değeri var diyen Baruş; "Malatya olarak sahip olduğumuz değerlerin farkında olmamız lazım ve bunların envanteri elimizde olması lazım. Malatya gerçekten yaklaşık 9 bin yıllık tarihi ile hem medeniyetlerin buluşma noktası diye nitelediğimiz bir kavşak şehri, hem de sahip olduğu gerek Türklerin Anadolu’ya gelişinden önce medeniyetlerin yaşadığı bir mekân olması, gerekse Türklerin Anadolu’ya geldikten sonra buraya anayurt yaptıktan sonra da burada inşa ettikleri ilimizde inşaat ettikleri sayısız eserlere sahip olması münasebetiyle çok zengin bir kültürel ve tarihi değerlere sahibiz. Bunların başında tabii ki Aslantepe geliyor. Şu anda Aslantepe’de ziyaretçi kabul merkez ve çevre düzenlemesi ile ilgili hazırlamış olduğumuz projemiz hayata geçirilmek üzere inşallah yakın zamanda ihalesini yapıp uyum çalışmaları başlayacağız. Ve Aslantepe’ye gelen ziyaretçilerin en azından daha güzel bir mekâna geldiklerini hmeleri hem de orada bir takım ihtiyaçlarını gidermeleri anlamında güzel bir tesise sahip olacağız. Diğer taraftan medeniyetimizin simgelerinden biri olan Ulucami, Hekimhan ilçemizdeki medeniyetlerin birlikte yaşama iradesini ortaya koyduğu 1218 yılında üç dilde yazılan kitabesi bulunan Kaşan, diğer taraftan hakikaten insanımızın manevi terbiye hoca olarak gördüğü ve her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Somuncu Baba Darende de. Malatya gastronomisinin ilimizi ziyaret eden gerek yerli gerekse yabancı turistlere daha nezih ortamlarda sunulması için çalışmalar yapmamız lazım bununda bilincindeyiz. Bunu da sivil toplum örgütlerimizle birlikte görüşmeyi düşünüyoruz. Malatya eşsiz doğal güzelliklere sahip Levent Vadisi, Tohma Kanyonu ve Barajı" dedi.  

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Turizm, İçin, El, Ele, Vermeliyiz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı