Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 13:15
 
Uçuşa Geçen Tek Şey Zamlar
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı; "Türkiye uçacak diyorlardı. Ne oldu tek adam rejimine geçildi. AK Parti Genel Başkanı aynı zamanda bu ülkenin başkanı oldu. Uçuşan geçen şey oldu mu? Uçuşa geçen şey Türkiye değil zamlar. İki haneli zamlar geliyor. Doğalgaz ve elektriğe yüzde 15 zam geliyor. Otoyol ve posta hizmetlerine yüzde 21 geliyor. Ama günün sonunda enflasyonu yüzde 9 olarak gösteriyorsunuz. Zamlar çift haneli, enflasyon tek haneli" dedi.
Video Haber Haberi
Uçuşa Geçen Tek Şey Zamlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bölge toplantısı Malatya'da yapıldı. Kentte bulunan bir otelde gerçekleştirilen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba İle Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Elazığ, Batman, Kayseri, Sivas, Adıyaman, Kahramanmaraş il ve ilçe başkanları yöneticileri ve partililer katıldı.   

"İÇ ÇEKİŞMELERİ BİR TARAFA BIRAKACAĞIZ"

Yerel seçimlerde yakadıkları başarıyı iktidara taşımak adına  yapılan Programda ilk olarak bir değerlendirme yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz; "Önemli bir toplantıyı ilimizde gerçekleştiriyoruz. Hem 31 Mart'ta ki, hem 23 Hazirandaki seçimlerin, başarısının altında en büyük imza sahibi hepimiz biliyoruz ki, adalet yürüyüşüyle, kurultayı ile ve son dönemde ortaya koyduğu demokrasi hamleleri ile ittifak görüşmeleriyle, Türkiye'yi birleştiren, bütünleştiren genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'dur. O nu da Malatya'dan selamlıyoruz. CHP, çok önemli bir partidir bunu sürekli olarak söylüyoruz. Bu parti uzun süredir sürdürdüğü anlayışı bugün iktidara taşıma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son dönemde, toplumun her kesimine bize oy versin, vermesin hiç bir ayrım yapmadan her kesimine demokrasinin erdemini, birlikte yaşamanın, hak hukuku, adaletin erdemini her kesime anlatmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi, eski alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakacağız. İç çekişmeleri bir tarafa bırakacağız ve halkın iktidarını hep birlikte kuracağız" dedi.

 "HIZLA PARTİ DEVLETİ OLMAYA GİDİYOR"

Türkiye'nin hıla parti devleti olmaya gittiğini iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba;“Geçtiğimiz haftalarda Cumhuriyet Halk Partisinde bir Suriye Konferansı gerçekleşti. Bu Suriye Konferansı'nda ülkemizin yol haritasını ana muhalefet partisi olarak ortaya koymaya çalıştık. Ancak maalesef ne söylediysek doğru çıktı 2011'den beri, Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ne söyledi ise Suriye konusunda haklı çıktı. Suriye bugün bir bataklıksa bugün terör örgütü yuvalanmışsa Suriye'de, Suriye bugün parçalanmışsa hiç kuşkusuz bunun en büyük sorumlusu Türkiye'yi yöneten AK Parti iktidarı ve hükümetidir. Tabii bir Barış Planı Harekatı başlatıldı bu harekatta askerlerimize başarılar dileriz bunu buradan belirtmek istiyorum. Ancak değerli arkadaşlar bir hareket kararı alınıyor masanın başında AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı sanki bir parti toplantısı yapar gibi, sanki bir MYK toplantısı yapar gibi yanında AK Parti Genel Başkan Yardımcıları bir tarafında Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Ordu Komutanları diğer tarafında AK Parti Genel Başkan Yardımcıları buradan hatırlatmak isteriz bu devlet AK Parti'nin Devleti değildir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk ordusu da AK Parti'nin ordusu değildir, Tayyip'in ordusu değildir.  Siyasete bunu kullanmaya çalışıyor ama gördüğümüz resim korkunç, belki operasyon nedeniyle görmezden geldiğimiz ama o masanın resmi korkunç maalesef Türkiye ciddi bir devlet olmaktan hızla uzaklaşmaya başlamakta, hızla bir parti Devleti olmaya doğru gitmekte ve maalesef bu gördüğümüz resim Türkiye ve dünyada bizim yüzümüzü yere indirmektedir" dedi.

 "KAFA TUTACAKSAN RADARI SÖK AT"

ABD'nin 'Yaptırım tehditlerini' gündeme getiren Ağbaba; "Değerli arkadaşlar sürekli ABD devlet başkanı Türkiye'ye her yarım saatte 1 ayar veriyor. Geçtiğimiz günlerde eski FETÖ'cü olduğu iddia edilen bir gazeteci MHP Genel Başkanına bir tweet attı ve o tweeti Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği beğendi ortalık ayağa kalktı. Ama hala AK Parti genel başkanından, AK Parti’li yetkililerden, Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD devlet başkanına karşı söylenmiş herhangi bir söz yok. Bunlar diyorlar ki Trump iyi çevresi kötü ve milletin gözüne baka baka bizimle alay ediyorlar. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, Erdoğan'la Trump  telefonda bu işin sınırlarını anlaştılar.  Umuyoruz bu operasyon en kısa zamanda biter, Türkiye tekrar barış içerisinde yaşamaya devam eder. Suriye Konferansı'nın en önemli sonuçlarından bir tanesi şuydu Suriye sorunu çözülecekse mutlaka Suriye yönetimi ile Şam yönetimi ile konuşularak çözülmesi gerektiğini ifade ettik. Bir kez daha ifade ediyoruz, bu sorun çözülecekse mutlaka Şam yönetimiyle, Suriye yönetimi ile görüşülmelidir. Şam yönetimi ile görüşüyor mu görüşülüyor nasıl görüşülüyor Rusya üzerinden görüşülüyor, çeşitli kanallar kurularak görüşülüyor. Ancak bu görüşmeyi derhal Türkiye direk Şam yönetimi ile yaparak Türkiye Suriye ile toprak bütünlüğü sağlamalı, operasyonunda bir an önce askerimizin de burnu kanamadan sonlandırılması lazım.  İlk milletvekili olduğumuz gün kucağımızda bulmuştuk Kürecik füze üstünü, İsrail kalkanı dediğimiz Kürecik kalkanı dediğimiz hemen Malatya'da. AK Parti Eğer ABD’ye bir mesaj verecekse, Türkiye'ye bir mesaj verecekse gelsin kürecik üstünü kapatsın. Hodri meydan diyoruz. Hala Amerika askerleri şu dakikalarda Kürecik üstünde Amerika'nın çıkarlarını korumaya devam ediyor. Amerika'ya laf söyleyeceksen git önce küçücük üstünü kapat bizde senin samimiyetine görelim" dedi.

"UÇUŞA GEÇEN TEK ŞEY ZAMLAR"

Son olarak bir değerlendirme yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yapılan son zamanları gündemine alarak şunları söyledi;  "Türkiye son bir içinde 3 seçim yaşadık.  O seçimlerden bir tanesi 24 Haziran seçimleriydi. O seçimle birlikte tek adam rejimine geçildi.  Çok kısa bir süre sonra 9 ay sonra 31 Mart yerel seçimlerine gittik. CHP bu yerel seçimlerde önemli bir başarı kazandı. Bu seçimlerle Millet İttifakı adaylarıyla girdik. Bu seçimlerde 11 büyükşehir, 10 il belediyesi CHP'li belediye başkanları kazanmış oldu. Başkanlık sistemi ile ilgili bize söylenen şuydu: Başkanlık sistemine geçersek bürokrasi çok hızlı bir şekilde çalışacak. Biz 17 yıldır iktidarda olmamıza rağmen bürokrasiyi yeterince çalıştıramıyoruz diyorlardı. Türkiye uçacak diyorlardı. Ne oldu tek adam rejimine geçildi. AK Parti Genel Başkanı aynı zamanda bu ülkenin başkanı oldu. Uçuşan geçen şey oldu mu? Uçuşa geçen şey Türkiye değil zamlar. İki haneli zamlar geliyor. Doğalgaz ve elektriğe yüzde 15 zam geliyor. Otoyol ve posta hizmetlerine yüzde 21 geliyor. Ama günün sonunda enflasyonu yüzde 9 olarak gösteriyorsunuz. Zamlar çift haneli, enflasyon tek haneli.  Böyle bir Türkiye'ye dönüştürdüler. Bu kış zor geçecek. Çünkü dar gelirli yurttaşlarımızın tüketmek zorunda olduğu elektrik, doğalgaz temel gıda maddelerin birçoğuna çift haneli zamlar geldi. Bu kış o faturaların zamlarının ödenmesi gereken bir kış olacak"  

"SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ"

'Öncelikle Suriye'nin kendi içinde ki demokratik rejimin oluşmasını ve Türkiye'nin de o demokratik rejimle irtibat kurmasını istiyoruz' diyen Salıcı; "Türkiye mecliste yenilen teskere çıkarttı. Suriye'ye harekât başlattı. Harekâtta hayatını kaybeden askerlerimiz, sivillerimiz şehitlerimiz var. Allahtan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Türkiye'nin dış politikasına geniş bir çerçeveden bakalım. Eskiden Devletten devlete yürüyen bir politika vardı. Devlet başkanları birbirleriyle dost olabilirlerdi. Ama o devletlerin uygulamış olduğu siyaseti doğrudan değiştirmezdi. Şimdi Amerika'yla bir hafta dostuz, bir hafta sonra Rusya'yla dostuz. Aslında dostluklar, Erdoğan bir hafta Trump'la dost, bir hafta Putin'le dost. Birisiyle dost iken bir önceki haftaki dostumuzu kaybeder durumdayız.  Böyle bir dış politika olmaz. Başından beri yanlış yürüyen bir Suriye politikası var. Bu politika üzerinden de kişileştirilmiş ilişkiler var. Suriye'de BM'nin tanımış olduğu bir yönetim var. Öncelikle Suriye'nin kendi içinde ki demokratik rejimin oluşmasını ve Türkiye'nin de o demokratik rejimle irtibat kurmasını istiyoruz. Eğer söz konusu olan şey Suriye'nin toprak bütünlüğü ise biz toprak bütünlüğüne tabiyiz. Suriye'de o toprak bütünlüğünün üzerinde bulunan yönetimle görüşülmesi ve konuşulması gerektiği kanaatindeyiz" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Uçuşa, Geçen, Tek, Şey, Zamlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı