Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 10:33
 
Usta Öğreticilerin Ücret Sevinci
Ücretli Öğretmenler ve usta öğreticiler, zorunlu tatil süresince ücret alabileceklerinin müjdesini sevinçle karşıladı.
Gündem Haberi
Usta Öğreticilerin Ücret Sevinci

Koronavirüs salgını ile birlikte Türkiye'de 16 Mart itibariyle eğitim ve öğretime geçici bir süre ile ara verilmişti. Salgının devam etmesi ile birlikte de verilen ara 30 Nisan tarihine kadar uzatılma kararı alınmıştı. Alınan bu kararda kadrolu öğretmeler, eğitimciler ücretlerini alabilecek iken, ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler zorunlu yapılan bu tatilde ücret alamayacaklardı. Bunun üzerine Türkiye genelinde 10 binlerce ücretli öğretmen ve usta öğreticiler, ilgili bakanlıklara zorunlu tatil süresince ücret almaları yönünde girişimlerde bulundu. Bu girişimlerin sonuç vermesi ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler tarafından sevinçle karşılandı. Yaşanan bu zorunlu tatil sürecinde okullarda sağlık personeli ve vatandaşlar için karşılık beklemeden yüz maskesi üreten usta öğreticiler Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sosyal medya üzerinden yaptığı ücret açıklamasını sevinçle karşılayıp teşekkürlerini ilettiler.

"DÜNYANIN GÜNDEMİ KORONA"

Malatya usta öğreticiler derneği başkanı Halise Can, sıkıntılı süreci ve gelişmeleri şu sözlerle değerlendirdi;  "İlk olarak 2019’un son günlerinde dünya gündemine giren fakat pekte önemsenmeyen,  27 Aralık 2019 günü Çin’in Vuhan kentinde 2 si deniz ürünleri pazarında tezgahtar olarak çalışan ve 1’ide bu pazarın daimi müşterisi 3 hastanın yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvurmasıyla kayıtlara geçen ve kimilerine göre yarasadan, kimilerine göre yılandan insana geçtiği iddia edilen, kimilerine göre ise küresel baronların insan nüfusunu azaltmak, bazı ülkeleri dize getirmek, dünya ekonomisinde kartları yeniden dağıtmak ve dijital yaşama geçişi hızlandırmak için laboratuar ortamında geliştirilerek bilinçli bir şekilde yayıldığı sıkça dillendirilen; Covid-19 hastalığı artık dünyanın da dolayısıyla ülkemizin de tek gündemi."

"YÜZ BİNLERCE MASKE ÜRETİLDİ"

Ülke genelinde usta öğreticilerin canı pahasına karşılıksız olarak yüz binlerce maske ürettiklerini dile getiren Can; "Türkiye'de ilk korona virüs vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden beri büyük bir sınav veriyor. Türkiye’nin süreci başından beri ciddiye alarak attığı adımlar tüm dünyanın takdirini topluyor. Bildiğimiz gibi korona virüsün yayılmasını önlemeye yönelik atılan en büyük adımlardan biride 16 Mart 2020 tarihi itibariyle 30 Nisana 2020 ye kadar eğitime ara verilmesi ve uzaktan eğitim modeliyle öğrencilerin eğitimlerine devam edilmesiydi. Bu önlemle birlikte kadrolu öğretmenlerinde maaş ve ek derslerinde herhangi bir kesintiye gidilmemesine karar verildi. Fakat kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapan sayısı 80 binin üzerinde olan ücretli öğretmenler ve sayıları 90 bine bulan kadrosuz usta öğreticilerin durumunda bir belirsizlik hâkimdi. Çoğu zaman aldıkları maaş asgari ücretten bile az olmasına rağmen, birçok ücretli öğretmen ve kadrosuz usta öğretici geçimlerini bu maaşlarla sağlıyordu. Bu süreçte maaş almamalarına rağmen birçok usta öğretici sağlık çalışanlarına destek olmak ve artan ihtiyacı karşılayabilmek için maske üretimi için gece gündüz can pahasına çalıştı ve kısa sürede yüz binlerce maske üretti. Bu sırada sendikalar, sivil toplum kuruluşları, dernekler, federasyonlar ve siyasetçiler çeşitli mecralarda bu mağduriyetin giderilmesi için kamuoyu oluşturmaya çalıştılar." dedi.

 "GİRİŞİMLER SONUÇ VERDİ"

Ücret konusunda farkındalık yarattıklarını ifade eden Can, girişimlerin sonuç verdiğini ifade etti. Can açıklamasının sonlarında ise şunları kaydetti; "Çalışmalar sonuç verdi ve beklenen müjdeli haber 01 Nisan 2020 itibariyle Twitter üzerinden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Berat Albayrak konuyla ilgili Twitter paylaşımında "Ekonomik İstikrar Kalkanı ile Covid-19 salgınında etkilenen meslek gruplarımızın taleplerini yerine getirmeye devam ediyoruz. Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz. Az önce de belirttiğim gibi, meslek eğitimcileri usta öğreticiler federasyonu önderliğinde bütün usta öğreticiler derneği ve emekçi usta öğreticiler olarak, yaklaşık 15 gündür usta öğretici ve ücretli öğretmenlerin, Corona (Covid-19) virüsün sebep olduğu salgından dolayı verilen zorunlu arada, maaşlarımız alabilmek için var gücümüzle, her mecrada mücadele verdik. Bu zor süreçte bizlerde ücretlerimizi alabilmek adına kurum kuruluşlarla, STK'larla vekillerle, bakanlara yakın kişilerle belediye başkanlarıyla görüşmelerimiz oldu ve bu mağduriyetini önüne geçilmesi büyük çabalar verdik hatta sabahlara kadar sosyal medyada sesimizi duyurmaya çalıştık ve bunu başardık. Gelinen son noktada ücretlerimizin yatırılacağı müjdesini aldık. Tüm yetkili birimlere Federasyonumuz ve tüm usta öğreticiler adına teşekkür ederiz. Bizlerle beraber mücadele veren tüm il Temsilcilerimize, Dernek Başkanlarımıza, Kurul üyelerimize ve Ücretli Öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz. Bizlere destek olan, 81ildeki tüm emekçi Usta öğretici arkadaşlarımıza, Millet Vekillerine, Sendika ve Sivil toplum kuruluşlarımıza bir teşekkürü borç biliriz, iyi ki varlar. Meslek eğitimcileri usta Öğreticiler federasyonu usta öğreticiler dernekleri ve üyelerimizle beraber hareket ederek tüm özlük haklarımız için birlik olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz."

 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Usta, Öğreticilerin, Ücret, Sevinci,
Yorumlar
Haber Yazılımı