Vali Duyurdu Vaka Sayılarında Büyük Artış
Haber
30 Temmuz 2020 - Perşembe 13:14
 
Vali Duyurdu Vaka Sayılarında Büyük Artış
Vali Duyurdu Vaka Sayılarında Büyük Artış
Video Haber Haberi
Vali Duyurdu Vaka Sayılarında Büyük Artış

Malatya Valisi Aydın Baruş Malatya'daki Covid-19 vakalarında artış yaşandığını ifade ederek günlük 100 vakadan fazla vaka tespit edildiğini ifade etti.

Malatya Valisi Aydın Baruş, kurum müdürleri ile valilik binasında bir araya gelerek, Covid-19 Coronavirüs vakalarındaki artışlar yönünde açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.  

 "BENZER SORUNLARLA KARŞILAŞACAĞIZ"

Malatya'da vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandığına işaret eden Malatya Valisi Aydın Baruş, dikkat edilmese daha fazla benzer sorunla karşı karşıya kalınacağını hatırlattı. Baruş; "15 Mart 2020 tarihinde ilimizde ilk vakanın görülmesiyle başlayan pandemi sürecinin bugün 138'inci günüdeyiz. Pandemi süreci boyunca zaman zaman sosyal hayatımızda kısıtlamalar yaşadık. Salgının kontrol altında tutulabilmesi için toplumsal tedbirler uyguladık. Bunun sonucunda bazı günler vaka sayılarımız düşüş gösterdi. Hastaneye yatan hasta sayılarımızda önemli oranlarda azalmalarda gördük. Kişisel tedbirleri azalttığımız günlerde vaka sayılarımız yeniden arttı. Toplu etkinlikler, maskesiz ve mesafe kuralına uymadan yapılan görüşmeler, el hijyenine yeteri özeni göstermeme sonucunda hasta sayısında yoğunluk yaşadığımız günlerimiz oldu. İlimizde 1 Temmuz'a kadar daha düşük sayılarla seyir eden salgın süreci, 1 Temmuz'dan sonra sürekli bir artışla kendini gösteriyor. Özellikle son 2 gündür, günlük 100'lü rakamları aşan hasta sayılarına ulaştık. Toplamda pozitif vaka sayımız, 2 binin üzerini geçti. Şuanda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var. Maalesef 44 vatandaşımızı salgın nedeniyle kaybettik. 6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarında da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane koronavirüs hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var. Neredeyse her sokakta en az 1 pozitif vakamız oldu. Muhtemelen bundan sonraki günlerde de benzer sorunlarla karşılaşacağız." Dedi.

BELİRTİ VERMEYEN HASTALAR VAR

Haslıkla hiçbir belirtisi olmayan birçok vaka tespit edildiği söyleyen Baruş;"Bugüne kadar özverili bir şekilde kontrollü bir şekilde salgını yönettik. Bundan sonraki günlerde de kontrolü kaybetmeden salgını atlatabilmek için vatandaşlarımıza çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. 'Bana bir şey olmaz' şeklinde yanlış bir düşünceye kapılmamalıyız. Belirti vermeden tamamen tesadüfü olarak yapılan test sonucu pozitif olan birçok hastamız oldu. Bu hastalarımız, farkında olmadan birden fazla kişiye bulaştırdılar" diye konuştu.

"MASKE ELDE, CEPTE FAYDA ETMEZ"

Maske kullanıma ve sosyal mesafeye öncelik verilmesi gerektiğini anımsatan Baruş;" 1 Haziran'dan itibaren yeni normalleşme kapsamında kontrollü sosyal hayata geçtik. Pandeminin artık olmazsa olmaz kuralı maske, sosyal mesafe ve hijyendir. Bu 3 kural hayatımızın bir parçası haline gelmeli. Maskeyi kolda, cepte, çantada taşımanın virüsten korunmaya hiçbir faydasının olmadığı oldukça açıktır. Maskeler ağzı ve burnu birlikte kapatacak, nemlendikçe değiştirilecek ve dış yüzeyiyle mümkün olduğunca fazla temas edilmeyecek şekilde kullanılmalı. " dedi.

 KALABALIK ÜRKÜTÜYOR

Şehir merkezinin aşırı kalabalık olması virüsün artmasına neden olacağına işaret eden Vali Baruş;"Şehir merkezinin olması gerekenden fazla kalabalık olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça kalabalık olan bütün ortamlardan uzak kalmasını istiyoruz. Salgının bitmediğini, aksine hasta sayısının arttığını, bulaştırıcılığın yükseldiğini aklımızdan çıkarmayalım. Bayram için yeterli tedbirleri almış bulunmaktayız. Ancak, kurban bayramı süresince vatandaşlarımızın uyması gereken hususlar, özellikle bayram öncesi ve sırasında dikkat edilmesi gereken hususların başında maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen gelmektedir. Bu anlamda sosyal mesafeye uymama şuandaki en zayıf noktamız. Hastalığın nereden bulaşacağı belli değil. Kalabalı ve yoğun ortamlardan kaçınalım. Caddelerdeki kalabalığı gördükçe karamsarlığımız artıyor. Düğün, taziye, mevlit, sohbet ve yemek amaçlı toplantılarda uzun süre kalmamaya dikkat edelim ve sosyal mesafe şartlarına orada da uyalım." Şeklinde konuştu.

 "BAYRAMLAŞMAYA DİKKAT"

Bayramda gönül selamı vererek bayramlaşmalıyız diyen Baruş;"Kurban bayramında kendimizi ve yakınlarımızı kurban etmeyelim. Biz tedbirlerimizi almasak, bayramdan sonraki süreç zor geçebilir. Bayram namazına giderken mutlaka apteslerimizi evimizde alalım, maskemiz ve seccademizle birlikte gidelim. Bayram namazının ardından toplu bayramlaşma yapmayalım. Bayramlaşmayı fiziksel temas olmadan yapalım. İyilik yapalım derken kötülüğü çağırmayalım. Pozitif vaka tespit edilenler kesinlikle evlerini terk etmesinler, misafir kabul etmesinler. Bu hususa uymayanlar hakkında idari para cezası ile birlikte, toplum sağlığını tehlikeye atmaktan dolayı suç duyurusunda bulunulmaktadır."  İfadelerinde bulundu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Vali, Duyurdu, Vaka, Sayılarında, Büyük, Artış,
Yorumlar
Haber Yazılımı