Haber Detayı
20 Ocak 2016 - Çarşamba 17:28
 
Yazar Doğan, Mehmet Akif Ersoy'un Düşünce Dünyasını Anlattı
2.Yeşilyurt Kitap Yurdu Projesi’nin konuğu olan Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, "Asım'ın Nesli" konulu konferansa katıldı.
Gündem Haberi
Yazar Doğan, Mehmet Akif Ersoy'un Düşünce Dünyasını Anlattı

Yeşilyurt Kaymakamlığı ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından organize edilen, bu yıl ikincisi düzenlenen Yeşilyurt Kitap Yurdu Proje kapsamında Malatya'ya gelen Yazar Mehmet Doğan "Yazar-Öğrenci Buluşması" programı çerçevesinde okullarda düzenlenen söyleşilere katıldı. Mehmet Doğan, öğrencilerle sohbet etti, kitaplarını imzaladı. Yazar Doğan, öğrenci söyleşilerinin ardından Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Asımın Nesli" konulu konferansta sanatseverlerle bir araya geldi. 
Konferansa Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Defterdar Murat Yiğiter, İŞKUR Müdürü Vahap Toman, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt Belediyesi birim müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Yazar Mehmet Doğan'ı Malatya'da misafir ettikleri için mutlu olduklarını söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, "Biz yaptığımız işlerin gelenekselleşmesi ve kök salmasına büyük önem vermekteyiz. İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle birlikte düzenlediğimiz Kitap Yurdu Projemiz her geçen dönem daha sağlam bir temele oturmaktadır. Yeşilyurt Belediyesinin güçlü ve zayıf taraflarını incelediğimiz zaman güçlü yanlarından bir tanesi hiç şüphesiz, kamu kuruluş ve paydaşlarıyla uyumlu ve koordineli çalışmasıdır. Kurumlarla birlikte iş yapabilme kabiliyetine sahibiz. İlçe Kaymakamlığımızla aynı yöne bakarak hizmetlerimizi ortaklaşa üretiyoruz. Bu çalışmalar içerisinde Yeşilyurt Kitap Yurdu Projesi bambaşka bir yere sahiptir. Eğitim ve bilgi her şeyin başıdır ve bizim kaybetmemizin temelinde bilgiyi kaybetmemiz vardır. Tarihteki o gücümüzün yeniden yerine gelmesi için bilginin tekrardan bizim gücümüz haline dönüşmesi gerekiyor. Bilgiyle hareket eden, bilgiyi dünyaya ihraç eden bir toplum olduğumuz zaman tarihteki o aydınlık ve parlak günlerimize tekrardan döneceğiz" diye konuştu.
Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, geçen sene 13 yazarın yaklaşık 50 okulda etkinliklere katıldığını, bu sene de 23 yazarın 75 okulda söyleşilere katılacağını kaydetti. Babahanoğlu, “Türkiye çapındaki bu yazarlarımızdan 10'u halka açık konferanslar düzenleyecekler. Kültür, sanat ve eğitim çalışmalarında bizlerle birlikte hareket eden Yeşilyurt Belediyesi bize her zaman destek çıkıp, katkı sağlıyor. Bizim 63 bin 180 öğrencimiz var, bazı illerin ilçelerin nüfusuna eşit bir düzeydeyiz. Bu açıdan bakılacak olursa eğitime ne kadar destek verilirse o kadar iyi olur. Eğitime boşa harcanacak zamanımız ve dakikamız yoktur. İlk emri ‘Oku’ olan İslam Dininin mensupları olarak kitabı ve okumayı sevdirmek için çocuklarımıza ne kadar faydalı olabiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Kendi alanlarında deneyimli ve değerli fikir adamlarını çocuklarımızla buluşturup hem onları okumaya teşvik etmek hem de geleceğin yazarlarına yön vermek istiyoruz. Bu tip kültürel etkinliklerden bizlerden yararlanıyoruz" şeklinde konuştu.
Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Yazar Mehmet Doğan, 1,5 saate yakın süren "Asım'ın Nesli" konulu konferansında, Mehmet Akif Ersoy'un düşünce dünyası, fikirleri ve bilinmeyen yönlerine ilişkin olarak hazırladığı bilgileri Malatyalılarla paylaştı. Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı duygu yüklü şiirlerini de okuyan Yazar Mehmet Doğan, Milli Şairin edebiyat dünyasına kattığı değerlerden bahsetti.
Konferansın sonunda İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından Yazar Mehmet Doğan'a YEKSAM öğrencileri tarafından yapılan Elif Vav tablosu ile kayısı paketi hediye edildi. Yazar Doğan'da Kaymakam Babahanoğlu ile Belediye Başkanı Polat'a kitap hediye etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 2Yeşilyurt, Kitap, Yurdu, Projesi’nin, konuğu, olan, Türkiye, Yazarlar, Birliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı