Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 08:40
 
Yumurta Üretiminde Azalma
Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 azaldı. Kesilen tavuk sayısı 93 milyon, kesilen hindi sayısı ise 487 bin adet oldu.
Ekonomi Haberi
Yumurta Üretiminde Azalma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kümes hayvancılığı ve yumurta üretimi hakkında verileri açıkladı. Buna göre; Kesilen tavuk sayısı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 19, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azaldı. Ağustos ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 14,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 azaldı. 

Tavuk eti üretimi 163 437 ton, hindi eti üretimi ise 4 724 ton olarak gerçekleşti

Tavuk eti üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 18,9 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 arttı. Ağustos ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 8,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azaldı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yumurta, Üretiminde, Azalma,
Yorumlar
Haber Yazılımı