Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:59
 
Zam Şampiyonu Sarımsak
Sarımsak ekiminin az olması, ülke genelinde sebze tezgâhlarına yansımış durumda. 40 gün önce 10 TL'ye olan kayısı şuanda 35 TL üzerinden satılıyor.
Video Haber Haberi
Zam Şampiyonu Sarımsak

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, sebze ve meyve fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Emre bu yıl sarımsakta önemli artış oldu diyerek, sarımsak tezgâhlarda zam şampiyonu olarak yerini aldı.

"ANLAYIŞI DEĞİŞTİRMELİYİZ"

Hasat ve ürünler hakkında değerlendirmelerde bulunan Emre; "Eylül ayı geldi. Birçok hasat dönemi bitti, ikinci hasat dönemi başladı. Yavaş yavaş karpuzların sonuna gelmekteyiz. Üzüm sezonu başladı. Yerli üzümler Arapgir, Besni üzümü olsun üzümler geliyor. Sebzede de kurutmalık döneminin sonu, turşuların başlama dönemi. Hasat dönemleri bittiği için biraz fiyat artışları oldu. Buda yüzde 10-20 dilimlik bir fiyat artışı. Kurutmalık biberlerde de artık sezon sonu olduğu için biraz artış yaşandı ama cüzi seviyede bir atış bu. Bu yıl en çok fiyat artışı yaşayan ürün sarımsak oldu. 40 gün önce 10TL'ye sattığımız sarımsak şuan kilosu 35 TL civarında. Bununda sebebi bildiğiniz gibi sarımsak üretimin yeri Kastamonu. Kastamonu'da sıkıntı olduğu zaman bu Türkiye'nin her tarafına yayılıyor. Bilinçli bir şekilde üretim yapılmadığı için, belirli bölgelerde sınırlı kalıyor. Örneğin Adıyaman'da Maraş'ta, Malatya'da da çok güzel sarımsak yetişir ama 'Malatya'da kayısı olur, başka bir şey olmaz' anlayışıyla gittiğimiz için şuanda üretim, tüketim karşılamadı. Sarımsakta çok büyük bir fiyat artışı var.

 "SURİYELİLER OLMASA SIKINTI ÇEKERDİK"

'Gençler iş beğenmiyor, kayısı hasadında Suriyeliler olmazsa idi bu sene çok sıkıntı çekerdik' diyen Emre;"Ben genelde çiftçi kökenli bir aileyim, esnafım şuanda. Pek okul okumuş birisi değilim. Aslında sistemi pek beğenen birisi değilim nasıl mı? Berbere gidiyorsunuz çırak yetişmiyor, sanayiye gidiyorsunuz çırak yetişmiyor, çiftçi yetişmiyor. Şimdi herkes okursa, herkes doktor, mühendis, subay olursa çiftçi, tamirci, servisçi kim olacak. Bizim 81 milyon ülkemizde bunlara da ihtiyacımız var. Bunların birçoğu da mesleğini hakkı ile yaptığı zaman bir memurla eş değer olmasa da ona yakın bir geliri olur. Buna bir düzenleme getirilmesi lazım. Şu anda çiftçi yetişmiyor. Suriyelileri sürekli eleştiriyoruz ama artık gençlerimiz iş beğenmez oldu, sevmez oldu. Suriyeliler olmasaydı biz bu sene Malatya'da kayısı hasadında çok sıkıntı çekerdik" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Zam, Şampiyonu, Sarımsak,
Yorumlar
Haber Yazılımı