Yazı Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 10:03
 
20 DAKİKANIN ÖNEMİ
Merve UÇKAÇ
 
 

Sağlıklı insan ilişkileri yürütmek herkesin ortak isteğidir. Fakat bu her zaman kolay olmayabiliyor. Günümüzde sağlıklı insan ilişkileri yürütmek, yani ‘sosyal başarı’ hayatta başarılı olmanın önemli bir parçası. Özellikle ikili ilişkilerde, çiftler arasında sağlıklı iletişim; sosyal toplumun temel taşı olan ‘aile’ birliği için çok önemli.

İkili ilişkilerde yapılmaması gereken iletişim hatalarına geçen hafta değinmiştik. Peki ne yapmamız gerekir dediğinizi duyar gibiyim. O halde ideal ‘Çift İletişimi’ nasıl olur birlikte bakalım.
Eleştirmek, karşınızdakini daha fazla sinirlendirecek ve sizi çözümden biraz daha uzaklaştıracaktır.  Bu durumda eleştirmeden şikayetçi olduğunuz durumu uygun bir dille ifade edin. Eleştirmekten söz edilen, kişiliğine atıfta bulunarak olumsuz duygunuzu yansıtmaktır. Mesela, ev işleri konusunda yardıma ihtiyacınız var ve bulaşıklar hala yıkanmadı! Bu durumda nasıl olumsuz duygumuzu aktarmamız uygun olur? Mesela, “Yoruluyorum ve ev işleri konusunda beni desteklemeni bekliyorum” diyebilirsiniz.
İnsan iletişiminde, bebekten, yetişkine kadar her yaştan insanla kurulan iletişimin en önemli noktası ‘ben dili’ olsa gerek. Cümleleriniz ‘yapıyorsun, ediyorsun, kırıyorsun, üzüyorsun’ gibi sonu sen ile bitiyor ise; karşı taraf bunu bir tehdit olarak algılayıp, direkt savunma mekanizması devreye girecektir. Onun yerine, ‘Üzülüyorum, böyle hissediyorum, yorgunum’ gibi odağın kendinizde olduğu ‘benli’ cümleler, karşınızdakinin sizi anlamasına olanak sağlayacaktır.
Diyelim ki eşinizle bir konuşma halindesiniz ve bu konuşmanın gidişatı kavga etme seviyesine doğru gidiyor. O anda durun, ortamdan uzaklaşın ve 20 dakika bekleyin. Evet tam tamına 20 dakika!  Daha sonra eşinizin yanına gidip konuşmanıza devam edebilirsiniz. Bu 20 dakikalık mola iletişiminizde oluşacak bir kördüğümü engellemenize yardımcı olur. Belki tartışma esnasında birbirinize söyleyeceğiniz; telafisi imkansız sözleri engelleyecek bir kalkan olacaktır.
Burada en önemli nokta zamanı ayarlamak. 20 dakikalık süre bilimsel çalışmalar neticesinde belirlenmiştir. Fiziksel rahatlama ancak 20 dakikada oluşmaktadır, 15 dakika işe yaramayacaktır. Diğer taraftan ise, 12 saatten fazla zaman geçmemesi gerekir, eğer bu mola yöntemi uygulanıyor ise.
Mola İsteğimizi Nasıl Söyleyebiliriz?
Belirgin bir şekilde söylemek gerekir. Mesela;  “Yemekten sonra konuşalım mı ?” ya da “ Dışarıdan döndüğümde devam edebilir miyiz?”
Mola Zamanını Nasıl Değerlendireceğiz?
Mola, başka bir odaya gidip eşinizi suçlamanız demek değildir. Mola,  duygularınızı kontrol etmeniz için belki bir meditasyon süresi, belki kısa bir yürüyüş yapmamız için fırsat, belki komedi filmi izlemek yada müzik dinleyip duygularınızı kontrol etmeniz için kendinize ayırdığınız bir zaman dilimi olabilir.
Düşünceni Kontrol Et!
Mola süresince kendinizi sakin tutmanızı sağlayacak cümleleri kendi kendinize tekrar etmeniz sizi sakinleştirmeyi sağlayacaktır. Örneğin: “Şu anda her ikimizde üzgünüz, sakinleşince her şey yoluna girecek”,“ Daha öncede tartışmıştık ve bunun üstesinden geldik”,“ Şu anda öfkeliyim fakat onu seviyorum. Şu anda htiğim üzüntü geçecek.”
Yeniden İnşa Et!
Tebrikler! Mola yöntemini uyguladınız ve sıra iletişimi yeniden inşa etmeye geldi.
Dinle: İyi bir dinleyici olun.
Anla: Onu anlamaya çalışın. Empati kurun.
Onayla: Karşı tarafın duygularını tekrarlayıp, onu anladığınızdan emin olun.  “Bu konuda yardım almadığın için kendini yalnız htiğinin farkındayım” gibi.
Bu adımları uygulamak genellikle iletişimdeki çatışmaları ortadan kaldıracaktır. Kimi zaman ise problem daha derin olabiliyor. Bu durumda ise bir uzmandan çift Terapisi almak daha doğru olacaktır.                    

 
Etiketler: 20, DAKİKANIN, ÖNEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı