Yazı Detayı
07 Ekim 2016 - Cuma 13:14
 
Film Festivalimiz neden ertelendi?
Asım Demirkök
 
 

Geçtiğimiz hafta Türyak’ın düzenlenmiş olduğu, Türkiye’den 50’ye yakın, yurt dışından seçilen 14 ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ ödül tören etkinliğine Malatya’dan da ben katılmışım. Bu hafta içerisinde bu etkinliğe ilişkin yaşadıklarımı, gördüklerimi, siz değerli hemşerilerimle bir köşe yazısı içerisinde paylaşmayı düşünüyordum ki, aşağıdaki haber yüzünden şimdilik bu konuda yazacağım yazımı bir süreliğine ertelemiş bulunmaktayım.

Ancak; ayağımın tozu kurumadan, film Festivalimizin iptal edildiğine ilişkin haber, bir basın bülteni olarak, 7.Malatya Uluslararası Film Festivali Düzenleme Komitesi adına kamuoyuna duyurulması haberini alınca, doğrusu şehrim adına üzüldüm.

Türyak’ın etkinliğine giderken, Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın makamına giderek, hem beni bu ödüle layık gördükleri için, hem de Allahaısmarladık ziyaretinde bulunmuştum. Makama girerken oturmadan, ayakta; Başkanım, omuzlarıma öyle bir sorumluluk yüklediniz ki, şehrim adına hem onur duydum. Hem mutlu oldum. Ancak; bu onur ödülünü alınca, daha şimdiden bunun altından kalkabiliriyim diye bir düşünce de beni sardı doğrusu, demiştim.

Söylediğim sözün ardından daha bir hafta geçmeden 7. Düzenleyeceğimiz Film Festivalimizin iptal edildiğini duyuca bu konu hakkında üzüntülerimi birkaç kelimeyle de olsa ifade etmek istiyorum.

Bir kere yıllarca söylediğim ve dillendirdiğim bir cümleyi bir kez daha dillendirmek istiyorum.

Ben bu kentin hiçbir zaman sakini olmadım. Ben bu kentin sahibiyim. Sahibi olduğum için de, şehrim adına olan bitenden, her şeyden haberdar olmak istiyorum. Kentim için olan biten her iyi şeyleri yapanların kim olursa olsun, siyaseti, ideolojisi, mevki, makamı ne olursa olsun, beni mutlu ediyor. Beni mutlu ettiği gibi şehrim adına da sevindiriyor ve her zaman onlara şükranlarımı arz ediyorum.

Yanlış yapılanları da zamanın da, yerinde eleştirmemin de şehrim adına benim görevim olduğunu söylemek istiyorum. Bu konuda yanlış düşündüğümü bana hatırlatanlar olur da, yanlışımdan dönmemin de bir erdem olduğunun bilincinde olduğumu beyan etmek istiyorum. 

Malatya Film Festivalimizin ertelenmesini olumlu bulmuyorum. 4 yıla yakın bir zaman diliminde, Malatya Film Festivalimizde,  halk Jürisi olarak yer aldığımdan hep onur duymuşumdur. Festivalimize bir tarih verilmeden ara verilmesini hepten yanlış buluyorum.

Bugüne kadar yaptığımız festivallerimizin hiç birinin ertelenmesini, ortadan kaldırılmasını kabullenemiyorum. Festivallerimizin her birinin geleceğimize atacağımız kültürel zenginliğimizin bir parçası, birer basamakları olduğunu görüyor, biliyor ve söylüyorum. Bu konuda belirtilen hiçbir gerekçenin de yerinde olmadığını düşünüyorum. Film festivallerimiz ve diğer festivallerimiz hakkında epeyi köşe yazısı yazdım. Onları bir kez daha burada dile getirecek değilim.

Fetö terör örgütüne bulaşmış ve görevden el çektirilmiş festivalle ilgili bir vali yardımcısından dolayı festivalimizin tarih belirtilmeden ertelenmesini doğru bulmuyorum. Fetö terör örgütlenmesine ilişkin görüşlerimi içeren yazdığım 5 köşe yazısının mürekkebi hala kurumadı. Malatya Söz Gazetesi internetinden isteyen herkesin ulaşabileceğini söylemek istiyorum.

7. Gerçekleştireceğimiz Film Festivalimizin yeniden gündeme taşınarak, yapılması hakkındaki görüşlerimi özetle açıklamak istiyorum.

1- Film Festivalimizin Kasım ayı içerisinde belirtilecek bir tarihte yapılmasını, fetö terör örgütünün festivale ilişkin bulaştırdığı hastalıklar varsa bunun üstesinden geleceğimizi gösterecek yetenekte ve birikimde yüzlerce hemşerimizin olduğunu, yine bunların gecesini gündüzüne katarak, bu festivalimizi süresi içerisinde gerçekleştirebileceğimizi, kamuoyumuza ve ‘Film Festivali Düzenleme Komitemize’ buradan duyurmak istiyorum.

2- Fetö terör örgüt yapılanmasına en direngen ilerliden birinin şehrimiz olduğunu, film festivali düzenleme komitesi üyelerinin çok iyi bildiğini ve bu örgüte karşı şehrimizde verilen mücadelenin en ön saflarında olduklarını bilenlerden biriyim.

3- Film Festivalimiz boyunca fetö terör örgütü kalkışmasına direnen hemşerilerimizin, bu direncinin öyküsünün kısa bir süre içerisinde hazırlanarak yazılı ve görsel olarak ve bu vesile ile sinema günlerinde gösterime sokulmasının ve duyurulmasının önemli bir kazanım olacağını söylemek istiyorum.

4- Bültende yer alan Film Festivalinin esas sahibinin, şehrin (yerelin) seçilmiş insanlarının olduğunu ve zamanı geldiğince, onlardan hemşerilerin adına hesap sorulacağının, ben de altını bir kez daha çizmek istiyorum.

5- Bir şehrin valilerinin ikili görevleri olduğunu, bir yandan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve bayrağının somut olarak temsil edildiği, Cumhur Başkanlığını illerinde adaleti sağlayarak temsil etmek. İkincisi Hükümetin her bir bakanlığının yatırım programlarının illerinde gerçekleşmesinin ve bürokrasi arasında eşgüdümünü sağlayarak, o ile hizmetlerin verimli ve hızlı bir şekilde dağıtılmasını hayata geçirmek olduğunu söylemek istiyorum. Kente ait, sanat ve kültür alanlarına birikimlerini, deneyimlerinin aktarmalarının doğru olacağını, karar alma mekanizmalarında olmamalarını söylemek istiyorum. Bunu gerçekleştirmeye kalktıklarında zor durumda kalacaklarını da ayrıca belirtmek istiyorum. Bunu özet olarak iki somut olayla örneklendirmek istiyorum.

a)      Sayın İbrahim Daşöz’ün Adıyaman Valisi olduğu dönemlerde, Malatya ve Adıyaman sınırı Nemrut Dağı'nın batı terası ile doğu terası arasından hizmetler anlamında yoğun tartışmalar yaşanıyordu. Bir süre sonra Adıyaman Valisi Sayın Daşöz Malatya’ya Vali olarak atandığına tanık olduk. Eğer o günlerde Sayın Daşöz Adıyaman’da taraf olmuş olsa, Malatya’da kendisini zor günleri beklediğini ayrıca vurgulamak istiyorum.

b)      Sayın Ulvi Saran’ın Malatya valisi olarak yoğun bir şekilde Malatya kültürüne örnek olarak el attığı yıllar.  Bu yönde olumlu katkıları çok olmuştur. Ancak; Bu olumlu adımların yanında, Malatya İl Kültür ve Turizm müdürlüğü yanına yapıla Malatya evleri, Malatya’mızda bir hayli tartışma yaratmıştır.

Malatya Film Festivalimizin tarih belirtilmeden ertelenmesine gönlüm hiç razı olmuyor. Film Festival Komitesinin bir an önce toplanarak, Antalya ve Adana Belediye Başkanlarının açıklamalarını göz önünde bulundurarak, Malatya Film Festivalimizin Kasım 2016 sonunda gerçekleştirmelerini, özellikle istirham ediyorum.     

‘’A- 16-23 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin basın toplantısı Antalya'da yapıldı. Sinemaseverleri ve Antalya halkını birçok sürprizin beklediği festivalde Türkiye sinemasına ivme kazandırmayı hedefleyen yeni festival merkezi ve FILM TMR platformu gibi yeniliklerin duyurusu yapılırken, Antalya halkının ve her yaştan izleyicinin festivalde uzun saatler geçirmesini sağlamak hedefiyle kurulan "Festival Yolu" anlatıldı.

Menderes Türel konuşmasına 15 Temmuz'un kalplerde açtığı yaranın acısının devam ettiğini, daha uzun uzun zaman da devam edeceğini belirterek başladı. Türel; " Buna rağmen, yapmamız gereken çalışmaları da yürütüyoruz, hatta daha büyük bir sorumlulukla ve hırsla çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi tiyatroda "show must go on", yani perde kapanmaz denir. Antalya Film Festivali de 53 yılına daha güçlü, yeniliklerle dolu olarak giriyor." dedi.

 

‘’B- Adana: Amaçlarının Türk Sineması'na katkı koymak olduğunu ifade eden Başkan Hüseyin Sözlü, Sinemanın, Türk sanatının esas emekçileri olan değerli sanatçılarımıza destek verebiliyorsak, sanatımıza katkı koyabiliyorsak ne mutlu bize ve bu, Adana'nın değil, Türkiye sanatının festivali. Bu festivale ev sahipliği yapmak şehrim, bereketli topraklar Adana'ya yakışıyor. Başladığından bu zamana kadar koyduğu ölçülerle hep objektif değerlendirmeler yapılmıştır, kesinlikle siyasi bakışımız olmamıştır. Türk sinemasının genel ortalamasında festivalimizin yönetim kurulu üyesi olan değerli sinemacılar ve kültür adamları var. Biz sadece heyecan ve desteğimizi katabiliyoruz. Bugün burada ne duyacaksak sizlerle birlikte duracağız. Bu festivale filmleriyle, emekleriyle katılarak şeref veren, destek veren yapımcılarımızı, yönetmenlerimizi, oyuncularımızı da canı gönülden tebrik ediyorum. Onlar olmasa bu festivalin değeri olmaz.”
Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise Adana'yı marka kent yapmak için yola koyulduklarını belirterek, “Adana’mız 1969 yılından beri önemli bir festivale ev sahipliği yaparken, bereketli topraklarında sadece pamuk değil, sanat fışkırmış ve sanat dünyasına burada sayamayacağımız kadar kıymetli isimleri katmıştır” diyerek, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.’’

Yukarıdaki görüşlerimi Malatyalı hemşerilerime ve kamuoyumuza Asım Demirkök olarak saygıyla sunuyorum. Hemşerilerimin de bu konudaki görüşlerini açıklamalarının bir hemşerilik görevi olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Film, Festivalimiz, neden, ertelendi
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
30 Ocak 2020
SÖYLERSEM BANA YAZIK SÖYLEMEZSEM YİNE BANA YAZIK
06 Ocak 2020
ACIYI GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK
23 Nisan 2019
Belediye Başkanlırımıza
11 Şubat 2019
Gürültüden Olup Biteni Görüyor muyuz?
21 Ocak 2019
Malatya 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Ne Getirecek?
29 Kasım 2018
Bir Çağrım Var
24 Eylül 2018
Bugün İnönü Üniversitesine Yol Alırken…
04 Nisan 2018
BİLSAM Ne Mi Yapıyor?
12 Şubat 2018
Yoksulluk ve Zenginliğin Kaynağı Üzerine
30 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (2)
29 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (1)
26 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (4)
25 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (3)
24 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (2)
23 Ekim 2017
Ankara’da Gerçekleştirdiğimiz ‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (1)
18 Ağustos 2017
Valimiz Ali Kaban’ın Kayısımız Üzerine Söyledikleri ve Düşündürdükleri
15 Mayıs 2017
Kavramlar Zihnimizin Aynasıdır
02 Mayıs 2017
Kitap Fuarımıza Gün Sayarken
24 Nisan 2017
‘BU ÇAĞRIM'
13 Nisan 2017
Hayat; Yolunu Döşemeye Bağlı
27 Mart 2017
Dünyada Neler Oluyor?
21 Mart 2017
Kavramlar Kafamızdaki Yerini Almayınca (2)
20 Mart 2017
Kavramlar Kafamızda Yerini Almayınca (1)
16 Mart 2017
Düşünce Felsefesi Neden Önemli
14 Mart 2017
Bizdeki Evet-Hayır, Avrupa Irkçılığı Ve İslamafobi, ‘Üretim Sürecinin’ İçinde
14 Şubat 2017
Kıymetli ve Değerli Torunlarım…
07 Şubat 2017
Suyumuzun yol hikâyesi devam edecek ancak (9)
06 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (8)
01 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (7)
30 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (6)
29 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (5)
25 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (4)
24 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (3)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikayesi…(2)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi…(1)
03 Ocak 2017
İyi ve Kötü
27 Aralık 2016
Bu dillere son bir sözüm olacak
25 Aralık 2016
Kim sol - Ya da sol nedir?
20 Aralık 2016
‘Ne diyeyim!’
18 Aralık 2016
Bu nasıl zihniyet yoksunluğu?
16 Aralık 2016
Ahmet Çakır Başkan ‘yola devam, durmak yok’
14 Kasım 2016
Maski Genel Müdürümüz Dr. Özgür Özdemir
27 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu Sorunumuz Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (3)
25 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (2)
24 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Mili Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz, Bu Sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (1)
04 Ekim 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (8)
03 Ekim 2016
'Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı' (7)
30 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (6)
29 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (5)
28 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (4)
27 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (3)
26 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
25 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
24 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (1)
30 Ağustos 2016
15 Temmuz Destanı
25 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (5)
23 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (4)
22 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (3)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (2)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz 2016 Kalkışması Neyin nesi! (1)
14 Temmuz 2016
İnönü Üniversitesi Rektörlük seçimi üzerine
30 Haziran 2016
Facebook ve bilimle ilişkimiz (3)
28 Haziran 2016
Facebook- Medya-Bilim nereye? (2)
24 Haziran 2016
Facebook'u Doğru Okuyabiliyor Muyuz? (1)
16 Mayıs 2016
‘’Toplum Aslantepeyi Sahipleniyor’’
25 Nisan 2016
Şu mesele var ya! Şu mesele!
21 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (3)
20 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkilerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (2)
19 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konuda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (1)
13 Nisan 2016
Tarım Fuarımız ve düşündürdükleri
23 Mart 2016
Herkes konuşuyor, Üniversitemiz yine susuyor?
04 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup
03 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (9)
02 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (8)
01 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (7)
31 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık Mektup (6)
28 Ocak 2016
Üniversitemiz Rektörü Cemil Çelik’e açık mektup (5)
27 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (4)
26 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (3)
25 Ocak 2016
Rektörümüz Sayın Cemil Çelik’e açık mektup (2)
24 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (1)
12 Ocak 2016
Aydınlarımıza ne oldu böyle!
Haber Yazılımı