Yazı Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 10:59
 
ÖLÜMÜN DE HAYIRLISINI VER ALLAH'IM
Faruk KORKMAZ
 
 

 

Artık demir almak günü gelmişse zamandan

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;

Sallanmaz o kalkışta ne mendil, ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,

Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli,

...

Der ölümü tasvir eden Sessiz Gemi adlı şiirinde Yahya Kemal Beyatlı. Öleni meçhul bir yolculuğa çıkan geminin yolcusuna, dünyayı geminin ayrıldığı limana benzetir. Ölenin yakınlarını da rıhtımda kalan ve ne yolcunun ne de kendilerinin akıbetini bilmeyen bir zümre olarak niteler.

Bizler de nice defalar bu hazin tabloya şahit olmuşuz, bazen sevdiklerimizi, bazen tanıdıklarımızı bu meçhul sefere uğurlamışızdır.

Ebedi yolculuğa çıkan yakınımızın yüzünü son bir defa görmüş, namazını kılmış, kabrine taşımış, defnine yardımcı olarak son vazifemizi yerine getirmişizdir.

Fakat son günlerde tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit eden Covid-19 olarak adlandırılan yeni bir virüs nedeniyle dini, rengi, kimliği ile bütün insanlık, hayatını kaybeden sevdiklerine karşı bu son vazifeyi de yerine getirmekten mahrum kalmaktadır.

Son seferine çıkan bir yolcuyla helalleşememek, yüzünü son bir defa görememek, tabutuna omuz verememek, kabrine bir kürek toprak atamamak... Hele de cenazesini yıkayamamak!!! Ne acı değil mi?

Demek ki ölümün de hayırlısını istemek lazımmış.

Meğer ölümün bile şükredeceğimiz bir tarafı varmış; görmediğimiz!

Meğer ölümün bile hayırlısı varmış; idrak etmediğimiz!..

Allah korusun, böyle bir akıbete maruz kalmamak için bizlere düşen gerekli bütün temizlik ve hijyen uygulamalarını yerine getirmek, Devletimizin sesine kulak vermek, şek ve şüpheye düşmeden ve özellikle fitne fücur odaklarınca servis edilen dedikodulara kulak asmadan Devletimizin uymamızı istediği kurallara sadakat ve samimiyetle riayet etmektir.

Hani "hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir" deniyor ya... Ben de diyorum ki "Hiç kimse ya da hiçbir odak bizim Devletimizden daha büyük değildir."

Yegâne temennimiz son derece acı verdiği ifade edilen bir ölüme düçar olarak can veren, tüm insanlığı hedef alan bir salgının kurbanı olan, üzerine bir tas su dökülmesine bile imkân tanımayan bulaşıcı bir virüse yenik düşen vatandaşlarımız, sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere insanımızın Sonsuz Rahmet Sahibi Yüce Allah(cc) tarafından af ve mağfiret edilmesi ve inşallah "Şehit" olarak muamele görmesidir. İstisnasız hepsinin, suyun nasip olmadığı ve çürüyüp toprak olacak bedenlerine mukabil inşallah tertemiz bir ruhla, makbul amellerle Rahman'a(cc) vasıl olmalarıdır.

Bu seferberlik sürecinde başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere Yüce Devletimizin bütün yetkili organlarına ve tüm mensuplarına Cenâb-ı Allah'tan(cc) üstün başarılar diliyor, bu salgın nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, mücadele eden hastalara acil şifalar niyaz ediyorum.

Yüce Allah(cc) Aziz Türk Milleti'ni ve bütün insanlığı bir an önce necata erdirsin inşallah.  

 
Etiketler: ÖLÜMÜN, DE, HAYIRLISINI, VER, ALLAH'IM,
Yorumlar
Haber Yazılımı