Yazı Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 10:16
 
SAĞLIK DEPOSU MEYVELER
Dilara YILDIZ
gazete
 
 

Yüksek oranda potasyum, demir, magnezyum içeren ve aynı zamanda A vitamini kaynağı olan kayısı ilaç deposu meyvelerin ilk sırasındadır.

Kayısı, özellikle içerdiği bu beta-karoten bileşeni sayesinde sağlığımız için mucize bir besindir. Kanser üzerinde koruyucu olduğu, özellikle de ultraviyole ışınlarına bağlı gelişen deri kanserine karşı koruyucu etkileri olduğu görülmüştür. 
Göz sağlığına olumlu etkileri vardır, katarakt oluşumunu engeller, göz problemlerini azaltır. Bağışıklık sistemini korumaya yardımcıdır.
Tok tutma özelliği sayesinde zayıflama diyetlerine destektir. Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ara öğünlerinizde 3-4 adet kayısı tüketebilirsiniz. Ayrıca sıvı alımına destek olması açısından kayısı kompostosu tüketmeniz de iyi bir alternatif olabilir. Tatlı ihtiyacınızı bu şekilde doğal yollardan karşılamanız mümkün. Cilt sorunlarını iyileştirir. Sağlıklı, sivilcesiz ciltler için oldukça etkilidir.
Potasyum içeriği sayesinde kalp sağlığını korur, kan basıncının normal seviyelerde seyretmesini sağlar ve kasların düzgün çalışmasını sağlar. Ödem problemi olanlarda sodyum potasyum dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum mineralleri, kemik erimesine karşı korur. Bu mineraller dişlerimiz için de oldukça önemlidir. Kısacası kayısı, genel olarak tüm beden sağlığı için çok değerli bir meyve olması bakımından tüketimine özen göstermelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.

ÇİLEK BEKLETİLMEMELİDİR
A ve C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, folik asit, selenyum ayrıca B ve K vitaminlerini barındıran çilek besin değeri yüksek bir meyvedir.
Tadı ve kendine has güzel kokusu ile ilkbahar ve yaz aylarının sevilen meyvelerdendir. Bekletilmeden tüketilmesi gerekir çünkü dayanıksız, nazik bir meyvedir, bekletilmesi halinde içerdiği vitamin ve minerallerin kaybolma durumu yüksektir. Ancak yıkamadan ve saplarını koparmadan buzdolabında genişçe bir kapta muhafaza edilmesi halinde belli bir süre saklamak mümkün olabiliyor.
Antioksidan deposu olan çilek kanı temizler, vücuttaki zararlı toksinlerin atılıp organların arınmasını sağlar. Özellikle bahar detoksu yapıp yaza formda başlamak istiyorsanız bol bol çilek tüketmenizde fayda vardır.
Çilekte bulunan “salisilik asit” romatizma ilaçlarının ana maddesidir. Gutlu, romatizmalı hastalar icin çok yararlıdır. İdrar söktürücü olduğu için vücuttaki zararlı toksinlerin atılımına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Kırmızı renkli meyveler grubunda yer alan meyvelerden biri olduğundan karotenoid taşır ve hücre zarının okside olmasını azaltır, kansere karşı koruyucudur. Çilek bedeni ölü hücrelerden ve yağlardan temizler. İçerdigi C vitamini, alfa hidroksi asitler, salisilik asit, flavonoidler sayesinde özellikle cilt icin mükemmel bir besindir. Cildimizde temiz, sağlıklı parlak bir görünüm sağlar. Folik asit içermesi sayesinde sivilce, akne oluşumunu önler. Ayrıca folik asitin beyin fonksiyonlarını düzenleyip depresyondan koruma özelliği vardır.
Lifli bir besin olması sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı giderir ve sindirimi kolaylaştırır.
Diş etlerini ve kemikleri güçlendirir. Çileğin glisemik indeks değeri düşüktür ve kalori değeri düşüktür yaklaşık olarak 1 adet çilek 5 kalori içerir. 1 porsiyon meyve hakkınız yerine 10-12 tane çilek yiyebilirsiniz.

 
Etiketler: SAĞLIK, DEPOSU, MEYVELER,
Yorumlar
Haber Yazılımı