Yazı Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 10:34
 
ŞU SIRALAR GÜNDEM KAYISI
Dilara YILDIZ
gazete
 
 

Malatyamızın dünyaya dağıttığı kayısımız gerçekten sağlık küpü durumunda.

İçerdiği vitamin ve minerallerle bir çok hastalığın doğal reçetelerinden biridir.
Şu sıralar hasadı yapılmaktadır. Hem yaş olark, hemde kuru olarak, hatta çekirdeğinden faydalanmak gerekmektedir.
Biz Malatyalılar kayısı ile iç içe olduğumuzdan değerini çok iyi bilmekteyiz ve kendimizi şanslı hmekteyiz.
Kayısı potasyum, demir, magnezyum içeriyor ve aynı zamanda A vitamini kaynağı meyvelerin başında yer aldığından müthiş bir ilaç gibidir, sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.
Kayısı, özellikle içerdiği A vitaminin en önemli maddesi beta-karoten bileşeni sayesinde sağlığımız için mucize bir besindir. 
Beta-karoten ile ilgili yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kanser üzerindeki koruyucu olduğu, özellikle de ultraviyole ışınlarına bağlı gelişen deri kanserine karşı koruyucu etkileri vardır.
Beta karoten, A vitamini eksikliğinde oluşabilecek rahatsızlıkların ve kalp hastalıklarının önlenmesinde de etkilidir. 
Glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinde ani yükselmeye sebep olmaz. Tok tutma özelliği sayesinde zayiflama diyetlerine destektir. 
Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ara öğünlerinizde 3-4 adet kayısı tüketebilirsiniz. 
Göz sağlığına olumlu etkileri vardır, katarakt oluşumunu engeller, göz problemlerini azaltır. Bağışıklık sistemini korumaya yardımcıdır. 
 Yanımızda taşıması kolay, tat olarak damak yapımıza uygun bir meyve olması açısından da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 
Ayrıca kayısı kompostosu tüketmeniz de iyi bir alternatiftir. 
Tatlı ihtiyacınızı kayısı ile doğal yollardan karşılamanız mümkün. Posa kaynağı olduğundan zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini azaltıp, florayı koruyarak kabızlığı engeller. 
Özellikle içeriğindeki A vitamini sayesinde antioksidan bir meyve olduğundan vücudunuzu serbest radikallere karşı korur. Yaşlanmayı geciktirir. 
Toksik maddelerden arındırması yönünden cilt için birçok faydası vardır. Cilt sorunlarını iyileştirir. Sağlıklı, sivilcesiz ciltler için oldukça etkilidir.
Potasyum içeriği sayesinde kalp sağlığını korur, kan basıncının normal seviyelerde seyretmesini sağlar ve kasların düzgün çalışmasını sağlar. 
Ödem problemi olanlarda sodyum potasyum dengesini sağlamaya yardımcı olur.  
Ayrıca içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum mineralleri, kemik erimesine karşı korur. 
Bu mineraller dişlerimiz için de oldukça önemlidir. Kısacası kayısı, genel olarak tüm beden sağlığı için çok değerli bir meyve olması bakımından tüketimine özen göstermelisiniz. 
Sağlıklı günler dilerim.

 
Etiketler: ŞU, SIRALAR, , GÜNDEM, KAYISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı