Yazı Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 09:24
 
Valimiz Ali Kaban’ın Kayısımız Üzerine Söyledikleri ve Düşündürdükleri
Asım Demirkök
 
 

Önce İstanbul arkasından Hatay, Gaziantep, Kilis, Mersin derken iki aya yaklaşan bir ayrılıktan sonra sevdalım Malatya’ma kavuştum. Yurdumun her bir köşesinin ayrı bir güzelliği var. Sevdalısı olduğum Malatya’mın kendine özgü bambaşka ayrı bir güzelliği, ayrı bir kokusu var. Bu da beni Malatya sevdalısı yapıyor. Bu aralıkta, köşe yazılarımdan da ayrı düştüğümü belirtmek isterim.

Ama bu süre içerisinde Malatya’mda olan bitenden ayrı kalamadım. Kalamazdım da. Malatya’mda ne olup bitiyor diye hep gözüm kulağım Malatya’mın üzerindeydi.

Malatya Valimiz Mustafa Toprak’ın ayrılışı, sonraya yerine Malatya’mıza Ali Kaban’ının valimiz olarak atandığını internet üzerinden okudum. Sonra Malatya’m üzerine söylenenleri ve yapılanları kayıt altına aldım. Öncelik sırasına göre bugünden başlayarak yazmaya çalışacağım. Bir türlü kısa köşe yazısı yazmaya alışamadım. İkinci nedeni ise bizim yazılan günlerce süren köşe yazılarını okuma alışkanlığımız yok. İki yanlışı da köşe yazılarımda yapıyorum. Bu yanlışıma da gerekçe buldum. Bir ilgilenenler okur diyorum. İkincisi de yazılarımdaki amacım ise, olur ki gelecek yıllarda yazılarımı okuyan birileri olur diye tarihe not düşmek istiyor olmam.

Öncelikle Valimiz Ali Kaban’a buradan şehrimize hoş geldiniz dileklerimi iletmek istiyorum. İleriki günlerde ziyaretimi yapıp, Malatya’mız üzerine düşüncelerimi kendilerine özellikle müsait bir zamanda diğer valilerimize yaptığım gibi anlatmak istiyorum. Hele Malatya’mız üzerin kendilerine anlatanların bir biriktirdikleri oluşsun. Gün gelecek biriktirdikleri ve Malatya’mıza kazandırdıkları üzerine de Vali Ali Kaban isminin önüne bir sıfat yerleştireceğimiz günler gelir diye de bir not düşmek istiyorum.

 Diğer valilerimizin adlarının önüne iliştirdiğim sıfatları burada bazılarının dillendirmekte bir sakınca görmüyorum. Çünkü bu sıfatları yüzlerine karşı söylediğim gibi, köşe yazılarımda da kullandım. Ulvi Saran Valimizin Malatya’mız kadim kültürüne önemli katkıları olduğu gibi, yıllarca çıplak kalan Beydağlarımızı giydirip ağaçlandırdığı için adı, Beydağlarına bakan her Malatyalının zihninde şükranla anılacaktır. Vasip Şahin valimiz Malatyalı hemşerilerimizin vicdanı olduğundan ötürü, adının önüne vicdan sıfatını yerleştirdim. Mustafa Toprak Valimizin adının önüne ise Akılı sıfatını yerleştirdim. Elbette bu sıfatı boşuna bulmadım ve kullanmadım. Fetö terör kalkışmasının Ankara, İstanbul’dan sonra üçüncü şehir olarak Malatya ayaklanmasını  tereyağından kıl çeker gib,i Malatyalı hemşerilerimiz, Seçilmiş siyasetçilerimiz ve üst düzey  bürokratlarla birlikte, geriye dönüp baktığımda, yüz yıllardır farklı kimlik ve inançları bağrında taşıyan Malatyalı hemşerilerimizin Fetö ter örgütünün tüm oyunlarına karşın, bu oyunları boşa çıkartarak,akıllıca yönetmek kolay bir iş mi diye de sormaktan, şimdi dahi kendimi alamıyorum.

İşte Sayın Valimiz Ali Kaban ayağınızın tozuyla biz Malatyalıların yıllardır önemli bir sorunumuza el atıp, bu sorunumuzu tanıdığınız bildiğiniz birikimli daha önce çalıştığınız bürokratları Malatya’ya getirerek çözmeye çalışacağınızı hemşerilerimizle birlikte kayısı sorunlarının konuşulduğu bir toplantıda dile getirdiğiniz şu sözlerinizi önemsiyor ve onu buraya not düşüyorum. ‘’ Ordu’da Valiliğim sırasında fındık ile ilgilenmek zorunda kaldık. İlgilenmek zorunda kaldım diyorum. Çünkü bir vilayette vali iseniz ve oranında çok temel bazı problemleri varsa, çok ayrıntılara girmeden en temel problemler üzerinde o şehrin ya da o kentin okumasını yapmak durumundasınız. Ve oraya bir şeyler bırakıp ayrılmak durumunuzdasınız ki, aldığını para helal olsun.’’ Bu notunuza müsaade ederseniz ‘helal para’ deyiminiz yanına bir şeyi daha eklemek istiyorum. Elbette ki helal parayla, helal kazançla yaşamını sürdürmek her insanın, her bürokratın önüne koyabileceği çok önemli bir sıfat. Ancak bir de o ilin hemşerilerinden şehirlerine, illerine yaptıkları hizmetleri karşılığında bürokratlara başarılı hizmetlerinin, çalışmalarının ardından verebilecekleri ve alabilecekleri bir sıfatı vardır ki, o ilden ayrıldıktan sonrada adının söz edilir ve yaşayabiliyor olmasının da çok çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum.

İşte sizin önünüze de diğer valilerimizin önüne geldiği gibi, Malatya’mızda yıllarca çözemediğimiz bir sorunumuz olan kayısı sorunumuz geldi ve oturdu. Olan oldu. Bu toplantıda siz şu sözlerle bu soruna müdahil olmak istediğinizi belirterek, çözüm önerinizi açıkladınız. Önce o toplantıda basına yansıyan kısmından bir bölümüne bakalım.

‘’ Tabi çok problemli bir durum söz konusu. Konu tek boyutlu değil. Yani elinizde bir sihirli değnek yok ve sihirli bir şapka yok. O sihirli değnek ile o sihirli şapkaya dokunarak tavşan çıkartamıyorsunuz. Ama size şunu temin ediyorum, oradaki çalışmamdan (Ordu İlinde ki çalışmalarından söz ediyor yeni valimiz. A.D) atıflar yaparak neler olabileceğini anlatacağım için fındıktan bahsedeceğim. Elimin altında çok işe yarar bir bürokrat kadro vardı. Kafası analitik çalışan, hiçbir yerin menfaati ile ilgisi olmayan, şuanda çok yaygın kullanıyoruz ya ‘win win’ diye, ‘kazan kazan’ oyunu, ‘kazan kazan’ oyunu yapabileceğimiz bir sistematiği araştırabilecek bir ekibim vardı. Bende de gözü karalık vardı ve neticede biz bu çalışmaya başladık. Yaklaşık 6 ay kadar çalıştık. Şuanda kayısıyı ne kadar biliyorsam, Ordu’da göreve başladığımda fındığı da o kadar biliyordum. Ama o 6 ayın sonunda fındık konusunda herkes ile atışabilecek kadar fındık bilgim olmuştu. Üstelikte şehir efsanelerinin ötesinde, anlatılan efsanelerin ötesinde gayet bilimsel, gayet hesaba dayalı, gayet o hesapların neticesinde çözüm önerilerine dayalı bir rapor hazırladık.’’

Diyorsunuz ya; İşte Ali Kaban Valimiz, ben ve hemşerilerimiz kayısı sorunumuza da yıllardır anlatılan şehir efsanelerinin ötesinde getireceğiniz ekibinizle birlikte, gayet bilimsel, gayet hesaba dayalı, gayet o hesapların neticesinde çözüm önerilerine dayalı bir rapor bekliyorum, bekliyoruz. Malatyalı hemşerilerimize bu sözü verdiniz. Ben ve hemşerilerimiz bu sözün hep arkasında olacağız.

Şahsen ben Asım Demirkök olarak, Malatya’m için vereceğiniz her hizmete koşulsuz olarak hazır olduğumu ve koşacağımı hem de yüz metre koşacağımı belirtmek istiyorum. Sizin deyiminizle yeter ki kazan, kazan düsturu Malatyam da kadim olsun. Kazanan Malatyam olsun. Hemşerilerim olsun.

Bu sözüme bir kanıt olarak 02 Aralık 2016 Cuma günü 48927 No.lu vilayet kalemine verdiğim raporla birlikte, aynı gün saat 10 da bir saat yakın bir süre Malatya’mız hakkında Valimiz Sayın Mustafa Toprak’la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bu rapor ve eklerinde; 1- Malatya’mızda görev yaparken Vali Sayın İbrahim Daşöz’e yazdığım sekiz köşe yazısı. 2- Malatya’da görev yaparken, Vali Sayın Vasip Şahin’e sunduğum rapor. 3- Yeşilyurt kent kimliği Çalıştayı (1)

Başarlı günleriniz ve başarılı hizmetleriniz sizlerle ve hemşerilerimle birlikte olması dileğiyle, Sayın Ali Kaban Valim; tekrar Malatya’mıza hoş geldiniz.

 
Etiketler: , Valimiz, Ali, Kaban’ın, Kayısımız, Üzerine, Söyledikleri, ve, Düşündürdükleri, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
30 Ocak 2020
SÖYLERSEM BANA YAZIK SÖYLEMEZSEM YİNE BANA YAZIK
06 Ocak 2020
ACIYI GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK
23 Nisan 2019
Belediye Başkanlırımıza
11 Şubat 2019
Gürültüden Olup Biteni Görüyor muyuz?
21 Ocak 2019
Malatya 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı Ne Getirecek?
29 Kasım 2018
Bir Çağrım Var
24 Eylül 2018
Bugün İnönü Üniversitesine Yol Alırken…
04 Nisan 2018
BİLSAM Ne Mi Yapıyor?
12 Şubat 2018
Yoksulluk ve Zenginliğin Kaynağı Üzerine
30 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (2)
29 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (1)
26 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (4)
25 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (3)
24 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (2)
23 Ekim 2017
Ankara’da Gerçekleştirdiğimiz ‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (1)
15 Mayıs 2017
Kavramlar Zihnimizin Aynasıdır
02 Mayıs 2017
Kitap Fuarımıza Gün Sayarken
24 Nisan 2017
‘BU ÇAĞRIM'
13 Nisan 2017
Hayat; Yolunu Döşemeye Bağlı
27 Mart 2017
Dünyada Neler Oluyor?
21 Mart 2017
Kavramlar Kafamızdaki Yerini Almayınca (2)
20 Mart 2017
Kavramlar Kafamızda Yerini Almayınca (1)
16 Mart 2017
Düşünce Felsefesi Neden Önemli
14 Mart 2017
Bizdeki Evet-Hayır, Avrupa Irkçılığı Ve İslamafobi, ‘Üretim Sürecinin’ İçinde
14 Şubat 2017
Kıymetli ve Değerli Torunlarım…
07 Şubat 2017
Suyumuzun yol hikâyesi devam edecek ancak (9)
06 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (8)
01 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (7)
30 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (6)
29 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (5)
25 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (4)
24 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (3)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikayesi…(2)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi…(1)
03 Ocak 2017
İyi ve Kötü
27 Aralık 2016
Bu dillere son bir sözüm olacak
25 Aralık 2016
Kim sol - Ya da sol nedir?
20 Aralık 2016
‘Ne diyeyim!’
18 Aralık 2016
Bu nasıl zihniyet yoksunluğu?
16 Aralık 2016
Ahmet Çakır Başkan ‘yola devam, durmak yok’
14 Kasım 2016
Maski Genel Müdürümüz Dr. Özgür Özdemir
27 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu Sorunumuz Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (3)
25 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (2)
24 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Mili Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz, Bu Sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (1)
07 Ekim 2016
Film Festivalimiz neden ertelendi?
04 Ekim 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (8)
03 Ekim 2016
'Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı' (7)
30 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (6)
29 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (5)
28 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (4)
27 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (3)
26 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
25 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
24 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (1)
30 Ağustos 2016
15 Temmuz Destanı
25 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (5)
23 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (4)
22 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (3)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (2)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz 2016 Kalkışması Neyin nesi! (1)
14 Temmuz 2016
İnönü Üniversitesi Rektörlük seçimi üzerine
30 Haziran 2016
Facebook ve bilimle ilişkimiz (3)
28 Haziran 2016
Facebook- Medya-Bilim nereye? (2)
24 Haziran 2016
Facebook'u Doğru Okuyabiliyor Muyuz? (1)
16 Mayıs 2016
‘’Toplum Aslantepeyi Sahipleniyor’’
25 Nisan 2016
Şu mesele var ya! Şu mesele!
21 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (3)
20 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkilerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (2)
19 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konuda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (1)
13 Nisan 2016
Tarım Fuarımız ve düşündürdükleri
23 Mart 2016
Herkes konuşuyor, Üniversitemiz yine susuyor?
04 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup
03 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (9)
02 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (8)
01 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (7)
31 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık Mektup (6)
28 Ocak 2016
Üniversitemiz Rektörü Cemil Çelik’e açık mektup (5)
27 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (4)
26 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (3)
25 Ocak 2016
Rektörümüz Sayın Cemil Çelik’e açık mektup (2)
24 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (1)
12 Ocak 2016
Aydınlarımıza ne oldu böyle!
Haber Yazılımı