(Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 14.08.2021 - 08:51, Güncelleme: 14.08.2021 - 08:51

Afetler Artık Kaçınılmaz Olacak

 

Afetler Artık Kaçınılmaz Olacak

Gelinen son süreçte iklim değişikliğini değerlendiren Ziraat mühendisleri odası başkanı Fevzi Çiçek; " Bu tür iklim olayları artık kaçınılmaz ve insan eliyle de önlenemeyecek iklim olayları meydana geldiği için afet boyutunda oluyor." dedi.
Son günlerde artan ve zamansız yağan yağışlar üzerinden değerlendirmelerde bulunan Ziraat mühendisleri odası başkanı Fevzi Çiçek, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerine işaret ederek, ilerleyen süre zarfında sel, toprak kayması gibi birçok afetle karşı karşıya kalınacağını ifade etti. "ZAMANSIZ İSTENMEYEN YAĞIŞLAR" Malatya'da son birkaç gündür yağan yağışlar üzerinden değerlendirmelerde bulunan ve  Tarımsal anlamda istenilmeyen yağışlar olduğunu kaydeden Çiçek;"Bu yağışlar çok hayra alamet yağışlar değil. Zamansız yağan ve aniden yağan yağışlar. Tarım takvimi açısında çokta istemediğimiz yağışlar. Bu dönemki yağışlar, ürün olgunlaşma ve hasat dönemine denk geldiği için bazı tür sıkıntılar ortaya çıkartabilir. Birde malumunuz Türkiye ve dünyanın da gündeminde olduğu üzere iklim değişikliği, küresel ısınmanın etkisiyle yağış rejimlerinde değişiklikler oluyor.  Zamanlama, bir defada metre kareye düzen yağış miktarı olarak bu benzeri bir yağış şekli. Dolayısıyla birçok yerde yıldırım düşmesi, sel, toprak kayması gibi tabi afetler olabiliyor. Hatta harman aşamasında, hasat aşamasında olan birçok ürünlerin zarar görmesine sebebiyet veriyor. O yüzden dönemsel itibariyle, tarımsal üretim açısından istenen yağışlar değil. Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Malatya'da da şiddetli yağışlar oldu. Yayla kesiminde yıldırım düşmesi sonucu 9 hayvanın telef olduğu haberlerini aldık." dedi. "KAÇINILMAZ" Küresel ısınmayla birlikte oluşan afetler üzerinden açıklamasını sürdüren Çiçek;"Olay yine küresel iklim değişikliğine bağlanacak ama ilkbahar dönemi, Nisan ve Mayıs aylarında istenilen yağışı alamadık. Bu anlamda da gerek su kaynaklarının azalması, gerekse kıraç alanlarda yetiştirilen ürünler için yeterli yağış olmamasından dolayı bir kuraklık periyodu yaşadık bu dönem. Buna bağlı olarak ürün kayıpları neden oldu. Önümüzdeki dönemlerde bu tür olayları daha sık yaşayacağımızı tahmin ediyoruz maalesef. Bu nedenle de gerek üreticilerimiz, gerekse üründen planlamalar, bakanlık düzeyinde tarım politikalarının desteklenmesi bu şartların göz önünde bulundurularak yapılması en doğru olacağını tarif ediyoruz.  Bu tür iklim olayları artık kaçınılmaz ve insan eliyle de önlenemeyecek iklim olayları meydana geldiği için afet boyutunda oluyor." Şeklinde konuştu.
Gelinen son süreçte iklim değişikliğini değerlendiren Ziraat mühendisleri odası başkanı Fevzi Çiçek; " Bu tür iklim olayları artık kaçınılmaz ve insan eliyle de önlenemeyecek iklim olayları meydana geldiği için afet boyutunda oluyor." dedi.

Son günlerde artan ve zamansız yağan yağışlar üzerinden değerlendirmelerde bulunan Ziraat mühendisleri odası başkanı Fevzi Çiçek, küre sel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerine işaret ederek, ilerleyen süre zarfında sel, toprak kayması gibi birçok afetle karşı karşıya kalınacağını ifade etti.

"ZAMANSIZ İSTENMEYEN YAĞIŞLAR"

Malatya'da son birkaç gündür yağan yağışlar üzerinden değerlendirmelerde bulunan ve  Tarımsal anlamda istenilmeyen yağışlar olduğunu kaydeden Çiçek;"Bu yağışlar çok hayra alamet yağışlar değil. Zamansız yağan ve aniden yağan yağışlar. Tarım takvimi açısında çokta istemediğimiz yağışlar. Bu dönemki yağışlar, ürün olgunlaşma ve hasat dönemine denk geldiği için bazı tür sıkıntılar ortaya çıkartabilir. Birde malumunuz Türkiye ve dünyanın da gündeminde olduğu üzere iklim değişikliği, küre sel ısınmanın etkisiyle yağış rejimlerinde değişiklikler oluyor.  Zamanlama, bir defada metre kareye düzen yağış miktarı olarak bu benzeri bir yağış şekli. Dolayısıyla birçok yerde yıldırım düşmesi, sel, toprak kayması gibi tabi afetler olabiliyor. Hatta harman aşamasında, hasat aşamasında olan birçok ürünlerin zarar görmesine sebebiyet veriyor. O yüzden dönem sel itibariyle, tarımsal üretim açısından istenen yağışlar değil. Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Malatya'da da şiddetli yağışlar oldu. Yayla kesiminde yıldırım düşmesi sonucu 9 hayvanın telef olduğu haberlerini aldık." dedi.

"KAÇINILMAZ"

Küre sel ısınmayla birlikte oluşan afetler üzerinden açıklamasını sürdüren Çiçek;"Olay yine küre sel iklim değişikliğine bağlanacak ama ilkbahar dönemi, Nisan ve Mayıs aylarında istenilen yağışı alamadık. Bu anlamda da gerek su kaynaklarının azalması, gerekse kıraç alanlarda yetiştirilen ürünler için yeterli yağış olmamasından dolayı bir kuraklık periyodu yaşadık bu dönem. Buna bağlı olarak ürün kayıpları neden oldu. Önümüzdeki dönemlerde bu tür olayları daha sık yaşayacağımızı tahmin ediyoruz maalesef. Bu nedenle de gerek üreticilerimiz, gerekse üründen planlamalar, bakanlık düzeyinde tarım politikalarının desteklenmesi bu şartların göz önünde bulundurularak yapılması en doğru olacağını tarif ediyoruz.  Bu tür iklim olayları artık kaçınılmaz ve insan eliyle de önlenemeyecek iklim olayları meydana geldiği için afet boyutunda oluyor." Şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.