Anasayfa Aşı Kararına Katılmıyoruz Bu haber 747 kez okundu.
(Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 11.08.2021 - 13:23, Güncelleme: 11.08.2021 - 13:23

Aşı Kararına Katılmıyoruz

 

Aşı Kararına Katılmıyoruz

Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyonun, "2 doz aşısını yaptırmayan müşterilerini " iş yerlerine almayacakları" açıklamasına Malatya kahveciler odası Başkanı Hacı Karanfil, zaten müşteri bulamadıklarını ifade ederek alınan karara katılmadıklarını söyledi.
2020 Mart ayında ülkemizde görülen ve halen devam eden koronavirüs salgını önlemek amacıyla Temmuz ayı öncesine kadar kahvehanelerde oyun oynama gibi birçok kısıtlama devam etti ve esnaf müşteri bulamadığını evlerine ekmek götüremediklerini ifade ederek birçok açıklamalarda bulundu ve kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmişti. Temmuz ayında kısıtlamaların kalkması ile birlikte kahveci esnafı da bir nebze olsun rahat nefes aldı. Fakat yinede müşterilerin kahvehanelere tedirginlikle bakıldığını ifade eden Malatya kahveciler odası Başkanı Hacı Karanfil, sıkıntılar ve kararlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kahveciler federasyonunun aşı kararına katılmadığını ifade eden Malatya Kahveciler odası Başkanı Hacı Karanfil; "Ben federasyonun bu kararına imza atmadım ve bu karara da katılmıyorum. Sebebi ise bizler zaten müşteri bulamıyoruz. Devletin yasak etmediğini ben mi yasak edeceğim. İnsanlar 1,5 senedir kapalı, burada ekmek yiyeler 1,5 yıldır işsiz kaldı. İşyerimize gelen bir insana zoraki git aşını yap öyle gel kahveme deme gibi bir lüksüm olmaz, olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımızda ifade etti; "zorla kimseye aşı yaptıramayız" diye. Bu ifade doğrultusunda insanlara biz nasıl zoraki aşı yaptıralım. Biz kimiz ki, devletin yapmadığını ben mi yapacağım? Bu federasyonumuzun boş boğazlığı. 'efendim aşısı olmayanı biz içeri almayacağız' almayacaksın da kimi alacaksın peki?" diye konuştu. "ESNAF ÇOK MAĞDUR OLDU" Kapanma süreçlerini değerlendirerek esnafın yaşadığı mağduriyetleri dile getiren Karanfil;"Tam açılma ile birlikte esnafımız en azından çarkını döndürebiliyor. Malum bildiğiniz üzere yaz sezonu bağ bahçe işleri var. Vatandaşlar bahçelerinde, tarlalarında. Bu şekilde gelemeyen müşterilerimiz var ama çoğu anlamda insanlar tedirgin. Kamuoyuna yansıyan bir durum söz konusu oluyor her zaman, sanki virüsün kaynağı kahveler gibiymiş gösteriliyor. Bizler oda ve esnaf olarak buna karşıyız.  100 derecede kaynamış suda bardaklarımız yıkanıyor. Ama tabi bunları insanlara anlatamıyoruz. Yine nispetten kapalı olmaktansa çok şükür iyi ve insanlar evlerine ekmeklerini götürebiliyor. Biz işyerlerimizde sosyal mesafeye dikkat ediyoruz, maskeleri taktırıyoruz. İnsanların psikolojisi de bozuldu. 1,5 yıldır oturacak bir yer bulamadılar. Bu süreçte gerek vatandaş gerekse biz esnaflar mağdur oldu. Özellikle de kahveci esnafı çok mağdur oldu." Şeklinde konuştu.  "KURALLARA UYALIM" Son olarak vatandaşa çağrıda bulunan Başkan Karanfil;"Vaka sayılarının arttığı şu günlerde topluma bende çağrıda bulunmak istiyorum, lütfen maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edelim. Devletimizin belirlediği kuralları uygulayalım. Biran evvel artık şu virüs belasından toplumca kurtulalım" dedi.
Türkiye kahveciler kıraathaneciler büfeciler federasyonun, "2 doz aşısını yaptırmayan müşterilerini " iş yerlerine almayacakları" açıklamasına Malatya kahveciler odası Başkanı Hacı Karanfil, zaten müşteri bulamadıklarını ifade ederek alınan karara katılmadıklarını söyledi.

2020 Mart ayında ülkemizde görülen ve halen devam eden koronavirüs salgını önlemek amacıyla Temmuz ayı öncesine kadar kahvehanelerde oyun oynama gibi birçok kısıtlama devam etti ve esnaf müşteri bulamadığını evlerine ekmek götüremediklerini ifade ederek birçok açıklamalarda bulundu ve kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmişti. Temmuz ayında kısıtlamaların kalkması ile birlikte kahveci esnafı da bir nebze olsun rahat nefes aldı. Fakat yinede müşterilerin kahvehanelere tedirginlikle bakıldığını ifade eden Malatya kahveciler odası Başkanı Hacı Karanfil, sıkıntılar ve kararlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kahveciler federasyonunun aşı kararına katılmadığını ifade eden Malatya Kahveciler odası Başkanı Hacı Karanfil; "Ben federasyonun bu kararına imza atmadım ve bu karara da katılmıyorum. Sebebi ise bizler zaten müşteri bulamıyoruz. Devletin yasak etmediğini ben mi yasak edeceğim. İnsanlar 1,5 senedir kapalı, burada ekmek yiyeler 1,5 yıldır işsiz kaldı. İşyerimize gelen bir insana zoraki git aşını yap öyle gel kahveme deme gibi bir lüksüm olmaz, olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımızda ifade etti; "zorla kimseye aşı yaptıramayız" diye. Bu ifade doğrultusunda insanlara biz nasıl zoraki aşı yaptıralım. Biz kimiz ki, devletin yapmadığını ben mi yapacağım? Bu federasyonumuzun boş boğazlığı. 'efendim aşısı olmayanı biz içeri almayacağız' almayacaksın da kimi alacaksın peki?" diye konuştu.

"ESNAF ÇOK MAĞDUR OLDU"

Kapanma süreçlerini değerlendirerek esnafın yaşadığı mağduriyetleri dile getiren Karanfil;"Tam açılma ile birlikte esnafımız en azından çarkını döndürebiliyor. Malum bildiğiniz üzere yaz sezonu bağ bahçe işleri var. Vatandaşlar bahçelerinde, tarlalarında. Bu şekilde gelemeyen müşterilerimiz var ama çoğu anlamda insanlar tedirgin. Kamuoyuna yansıyan bir durum söz konusu oluyor her zaman, sanki virüsün kaynağı kahveler gibiymiş gösteriliyor. Bizler oda ve esnaf olarak buna karşıyız.  100 derecede kaynamış suda bardaklarımız yıkanıyor. Ama tabi bunları insanlara anlatamıyoruz. Yine nispetten kapalı olmaktansa çok şükür iyi ve insanlar evlerine ekmeklerini götürebiliyor. Biz işyerlerimizde sosyal mesafeye dikkat ediyoruz, maskeleri taktırıyoruz. İnsanların psikolojisi de bozuldu. 1,5 yıldır oturacak bir yer bulamadılar. Bu süreçte gerek vatandaş gerekse biz esnaflar mağdur oldu. Özellikle de kahveci esnafı çok mağdur oldu." Şeklinde konuştu.

 "KURALLARA UYALIM"

Son olarak vatandaşa çağrıda bulunan Başkan Karanfil;"Vaka sayılarının arttığı şu günlerde topluma bende çağrıda bulunmak istiyorum, lütfen maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edelim. Devletimizin belirlediği kuralları uygulayalım. Biran evvel artık şu virüs belasından toplumca kurtulalım" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.