(Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 24.08.2021 - 15:04, Güncelleme: 24.08.2021 - 15:04

Güneş Işınlarına Karşı Koruyucu Önerisi

 

Güneş Işınlarına Karşı Koruyucu Önerisi

Doç. Dr. Gülbahar Saraç, Güneş ışınlarının zararlı ışıkları etkisini arttırdı diyerek, vatandaşlara güneş koruyucuları kullanmaları yönünde önerilerde bulundu.
 Malatya'da cilt hastalıkları üzerine özel kliniği bulunan Doç. Dr. Gülbahar Saraç, Güneş ışınlarının zararları ve insandaki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. "KORUYUCU KULLANIN" Koruyucu kullanılması yönünde hastalarına önerilerde bulunduğunu dile getiren Saraç;"Dermatoloji doktoru olarak görev yapmaktayım. Deri, saç, tırnak hastalıklarıyla birlikte, ameliyatsız estetik, kozmetik işlerle ilgilenmekteyim. Özellikle ilgi alanlarımda sedef hastalığı, saç hastalıkları, lazerle ben tedavileri, doğumsal ben ve lekelerin tedavileri yer almakta. Kliniğimde hem hasta muayenesi, hem de kozmetik işlemler uygulamaktayım. Yaz döneminde bana en fazla gelen hasta guruplarından biri cilt lekeleri, yaz döneminde cilt lekelerinden korunmak için güneş koruyucuların kullanılmasını öneririm. Hastanın cilt tipine, cilt yapısına uygun güneş koruyucularının kullanılması çok önemli. Dünya sağlık örgütünün önerdiği en az 30 koruma faktörünün dış koruyucunun kullanılması. Ama bazı durumlarda özel koruyucuların kullanılmasını öneriyorum. Hassas ciltlerde farklı türde güneş koruyucuları tercih etmek gerekir." dedi.   "GÜNEŞ ESKİ GÜNEŞ DEĞİL"  Güneş ışınlarının eski zamanlardaki gibi olmadığını ve zararlarını daha çok hissetmeye başladığımızı vurgulayan Saraç;"Hastalarımın bana en çok sorduğu sorulardan bir tanesi, 'eskiden insanlar güneş koruyucuları bilmiyorlardı, neden şimdi güneş koruyucular hayatımızda bu kadar önemli?' diye. Hastalarıma en çok söylediğim güneş eski güneş değil. Güneşin zararlı ışınları artık arttı. Güneşin deride en çok yaptığı etki menamon ve menamon dışı deri kanserleri, bunun yanında cilt yaşlanmasına güneş yanığı çok etkili. Aslında bizim kronolojik yaşlanmamız bildiğimizin aksine çok yavaş. Bizleri asıl yaşlandıran etken güneş ışınları. Kanser ve yaşlanma dışında deride lekelenme, çillenme, elastos dediğimiz buruşma gibi birçok etkiye neden olmakta. Ancak güneş koruyucu kullanırken de dikkat etmemiz gereken durumlar var. Mutlaka gün içerisinde 2-3 saatte güneş koruyucunun yenilenmesi ve uygun miktarlarda kullanmak gerekiyor. Elimizi, yüzümüzü yıkadıktan sonra terleme durumunda veya denize, havuza girdikten sonra koruyucunun, koruyuculuk faktörü olmakta azalmakta. Bu durumlarda mutlaka güneş koruyucularını tekrarlamak gerekiyor." Şeklinde konuştu.  
Doç. Dr. Gülbahar Saraç, Güneş ışınlarının zararlı ışıkları etkisini arttırdı diyerek, vatandaşlara güneş koruyucuları kullanmaları yönünde önerilerde bulundu.

style="font-size:16px"> Malatya'da cilt hastalıkları üzerine özel kliniği bulunan Doç. Dr. Gülbahar Saraç, Güneş ışınlarının zararları ve insandaki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

style="font-size:16px">"KORUYUCU KULLANIN"

style="font-size:16px">Koruyucu kullanılması yönünde hastalarına önerilerde bulunduğunu dile getiren Saraç;"Dermatoloji doktoru olarak görev yapmaktayım. Deri, saç, tırnak hastalıklarıyla birlikte, ameliyatsız estetik, kozmetik işlerle ilgilenmekteyim. Özellikle ilgi alanlarımda sedef hastalığı, saç hastalıkları, lazerle ben tedavileri, doğumsal ben ve lekelerin tedavileri yer almakta. Kliniğimde hem hasta muayenesi, hem de kozmetik işlemler uygulamaktayım. Yaz döneminde bana en fazla gelen hasta guruplarından biri cilt lekeleri, yaz döneminde cilt lekelerinden korunmak için güneş koruyucuların kullanılmasını öneririm. Hastanın cilt tipine, cilt yapısına uygun güneş koruyucularının kullanılması çok önemli. Dünya href="https://www.malatyasoz.com/ara?q=sağlık " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank">sağlık örgütünün önerdiği en az 30 koruma faktörünün dış koruyucunun kullanılması. Ama bazı durumlarda özel koruyucuların kullanılmasını öneriyorum. Hassas ciltlerde farklı türde güneş koruyucuları tercih etmek gerekir." dedi.  

style="font-size:16px">"GÜNEŞ ESKİ GÜNEŞ DEĞİL"

style="font-size:16px"> Güneş ışınlarının eski zamanlardaki gibi olmadığını ve zararlarını daha çok hissetmeye başladığımızı vurgulayan Saraç;"Hastalarımın bana en çok sorduğu sorulardan bir tanesi, 'eskiden insanlar güneş koruyucuları bilmiyorlardı, neden şimdi güneş koruyucular hayatımızda bu kadar önemli?' diye. Hastalarıma en çok söylediğim güneş eski güneş değil. Güneşin zararlı ışınları artık arttı. Güneşin deride en çok yaptığı etki menamon ve menamon dışı deri kanserleri, bunun yanında cilt yaşlanmasına güneş yanığı çok etkili. Aslında bizim kronolojik yaşlanmamız bildiğimizin aksine çok yavaş. Bizleri asıl yaşlandıran etken güneş ışınları. Kanser ve yaşlanma dışında deride lekelenme, çillenme, elastos dediğimiz buruşma gibi birçok etkiye neden olmakta. Ancak güneş koruyucu kullanırken de dikkat etmemiz gereken durumlar var. Mutlaka gün içerisinde 2-3 saatte güneş koruyucunun yenilenmesi ve uygun miktarlarda kullanmak gerekiyor. Elimizi, yüzümüzü yıkadıktan sonra terleme durumunda veya denize, havuza girdikten sonra koruyucunun, koruyuculuk faktörü olmakta azalmakta. Bu durumlarda mutlaka güneş koruyucularını tekrarlamak gerekiyor." Şeklinde konuştu.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.