Duaların İncisi: Üç Aylar ve Kandillerin Anlamlı Önemi

İslam dünyasında özel bir anlam taşıyan Üç Aylar ve kandiller, manevi bir atmosferin kapılarını aralayarak müminlere dualarını artırma, ibadetlerini güçlendirme fırsatı sunuyor. Bu mübarek zaman dilimleri, Allah'a yaklaşmanın ve bağışlanmanın zirveye çıktığı kutsal anlardır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

İslam dünyasının dört bir yanında bu mübarek günlerin ve gecelerin anlamını vurgulayan tasavvuf araştırmacısı Prof. Dr. Reşat Öngören, bu kutsal dönemin ayrıcalıklarını şu şekilde ifade ediyor:

"Allah'ın merhameti, bağışlaması ve ihsanının bütün alemleri kuşattığı bu kutlu zaman dilimini, bolca ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle çok iyi değerlendirmek gerekir. Bu anlamlı günlerde yapılan dualar, samimi bir şekilde Allah'a yönelen kalplerin incisi olacaktır. Aynı zamanda, bu mübarek zaman dilimlerinde yapılan ibadetlerin ve hayır işlerinin sevabı katlanarak artar."

Özellikle dünya genelinde yaşanan zorluklara ve özellikle Gazze'de İsrail zulmü altında inleyen kardeşlerimize yapılan zulümlere dikkat çeken Prof. Dr. Reşat Öngören, duaların bu günlerde özel bir anlam taşıdığını belirtiyor ve tüm müminleri bu kutsal dönemi en iyi şekilde değerlendirmeye davet ediyor. Duaların incisi olan Üç Aylar ve kandiller, manevi hayatımızda derin izler bırakarak kalplerimizi temizlemeye, affedicilik ve merhametin zirvesine ulaşmamıza vesile olacaktır.

Öngören: “O, Ramazan dışındaki en faziletli orucun Şâban’da tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir.”

Üç ayların ilki olan Recep ayının, Kur’an-ı Kerîm’de “haram aylar” diye anılan savaşın yasaklandığı ve kendilerine saygı gösterilmesi emredilen dört ay (Zilkade, Zilhicce ve Muharrem) arasında yer aldığını anlatan Prof. Dr. Reşat Öngören, şunları kaydetti:

“Peygamber Efendimiz (a.s.) Recep ayı girdiğinde, ‘Allahım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!’ şeklinde dua ederdi. Öte yandan Resul-i Ekrem’in Şâban ayında diğer aylara oranla daha fazla oruç tuttuğu, bazen de tamamını oruçlu geçirdiği hadis kaynaklarında zikredilir. O, ‘İnsanların değerini bilemedikleri bu ayda ameller Allah’a arz edilir; ben amellerimin oruçlu iken Allah’a arz edilmesini arzu ediyor ve bu ayda oruç tutuyorum’ buyurmuş. Ramazan dışındaki en faziletli orucun Şaban’da tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. Ramazan ayı ise Kur’an’ın indirilmeye başlandığı oruç ayıdır.”

KANDİLLER: KUTLU ZAMAN DİLİMLERİ…

Kutlu gecelerden Regaib ve Mirac kandilinin Recep ayı içinde yer aldığını dile getiren Prof. Dr. Reşat Öngören, şöyle anlattı:

“Recep ayının ilk cuma gecesi Müslümanların çoğunluğu tarafından Regaib kandili olarak kutlanmakta, Mirac hadisesinin gerçekleşme tarihi de Recep ayının 27. gecesi olarak kabul edilmektedir.

Bilindiği gibi Resul-i Ekrem’in bir gece Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya yaptığı yolculuktan sonra Kudüs’ten göklere yükselmesine Mirac denilmiştir. Hz. Peygamber (a.s.) yedi kat göğün her birinde sırasıyla Adem, İsa, Yusuf, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberle buluştu, ardından Allah’ın huzuruna çıktı. Beş vakit namaz burada iken farz kılındı. Bir rivayete göre Resul-i Ekrem’e Miracda Bakara suresinin son ayetleri (Âmenerresûlü) indirilmiş ve Allah’a ortak koşmayanların affedileceği müjdesi verilmiştir.”

Kıblenin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan Kabe istikametine çevrilmesi Berat gecesinde oldu

Şaban ayının on beşinci gecesinde kutlanan Berat kandili hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Reşat Öngören, “Peygamber Efendimiz; ‘Şaban’ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der’ buyurmuştur. Kıblenin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Kabe istikametine çevrilmesinin Berat gecesinde vuku bulduğuna dair rivayetler geceye ayrı bir önem kazandırmaktadır.” diye konuştu.

Kur’an’ın tamamı toplu olarak Berat gecesi dünya semasına indi

Kur’an’ın tamamının toplu olarak Berat gecesi dünya semasına indirildiği, Kadir gecesinde de ayetlerin peyderpey inmeye başladığının kabul edildiğini dile getiren Prof. Dr. Reşat Öngören, “Kandil gecelerinin en önemlisi olan Kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde yer almakta ve çoğunluğa göre 27. gecesi olarak kabul edilmektedir.” dedi.

Öngören: “Gazze’de İsrail zulmü altında inleyen kardeşlerimizin kurtuluşu için çokça dualar edelim.”

Prof. Dr. Reşat Öngören, “Allah’ın merhameti, bağışlaması ve ihsanının bütün alemleri kapladığı bu kutlu zaman dilimini bolca ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle çok iyi değerlendirmek gerekir. Özellikle Gazze’de İsrail zulmü altında inim inim inleyen kardeşlerimizin kurtuluşu için çokça dualar edelim. Maddi olarak elimizden ne yazık ki pek bir şey gelmiyor, bari dualarımızla onlara imdat eyleyelim.” diye sözlerini tamamladı.

30 Oca 2024 - 11:10 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.