Deprem Bölgesine 100 Milyon Dolarlık Destek           

Türkiye'nin enerji dönüşümüne liderlik eden Enerjisa Enerji, geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketi sonrasında bölgenin yeniden yapılanması için önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

6 Şubat'taki depremlerin olumsuz etkilediği bölgelerde yeniden yapılanma çalışmalarına büyük önem veren Enerjisa Enerji, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile iş birliği yaparak Toroslar EDAŞ'ın elektrik dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve yeniden yapılandırılması için 100 milyon dolara kadar kredi desteği sağlayacak. Bu önemli yatırım, bölge halkının enerji altyapısının güçlendirilmesine ve yeniden inşa edilmesine katkıda bulunarak, felaketin ardından bölgeyi ayağa kaldırma sürecine önemli bir destek sağlayacak.

Etki odaklı bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ile Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri sektöründe Türkiye'nin lider şirketi Enerjisa Enerji, Türkiye’yi sarsan 6 Şubat deprem felaketi sonrası bölgenin yeniden yapılanması için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin olumsuz etkilediği bölgelerde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Toroslar EDAŞ'ın elektrik dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve yeniden yapılandırılmasına yönelik yatırımlara destek olmak üzere 100 milyon dolara kadar kredi desteği sağlayacak.

163 BİNDEN FAZLA KİŞİYE GÜVENİLİR VE İSTİKRARLI ENERJİ

Geniş çapta hasara yol açarak on binlerce kişinin hayatına mal olan depremler, geçici barınma alanlarında yaşayanların da hayatına mal olmuştu. Gerçekleştirilecek proje ile depremlerden etkilenen bölgelerde yaşayan 163 binden fazla kişinin güvenilir ve istikrarlı enerjiye ulaşması sağlanacak.

Türkiye’nin lider elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 14 farklı ilde 10 milyondan fazla müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın kişiye sağladığı elektrik dağıtım hizmeti ile her 4 kişiden 1’ine elektrik hizmeti sunuyor.

Sorumluluk bölgelerinde insan, çözüm ve inovasyon odaklı çalışmaları, sürdürülebilir kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren, Toroslar bölgesinin de önemli bir özel sektör oyuncusu olan Enerjisa Enerji, Bölgesel Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Merkezi (RRDC) iş birliği ile deprem bölgesindeki ekonomik, sosyal, kültürel ve sivil toplumun yeniden yapılanması ve kalkınması için insan sermayesi, gelir yaratma, sürdürülebilir ekonomik kalkınma girişimlerinin stratejik planlamasına destek olmayı amaçlıyor.

Enerjisa Enerji’nin girişimleri Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) iş birliği içerisinde, bölgede etkilenen halk için geçim kaynakları oluşturma, tarımda sürdürülebilir becerilerin kazandırılması ve enerji verimliliği eğitim modülleri gibi alanlardaki programlara odaklanacak, ayrıca işgücünün korunması ve istihdama yönelik çeşitli projelerle şekillenecek. Depremlerin ardından 1,5 milyar Avro değerindeki iki yıllık kapsamlı bir destek programını duyuran EBRD, bu program ile depremden etkilenen birey ve şirketlere sağlayacağı kredi miktarlarının yanı sıra altyapı yatırımları ile küçük-orta ölçekli işletmelere ve özel sektör ortaklıklarına yönelik teşvikleri de sağlayacak.

“HALKIMIZA KARŞI SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

Enerjisa Enerji CFO’su Philipp Ulbrich ise: “EBRD ile yaptığımız yeni kredi anlaşması, şubat ayında yaşanan depremde hasar gören şehirlerimizin elektrik altyapısının yeniden oluşturulması ve modernizasyonu ardındaki itici gücü olacak. Halkımıza karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bu kredi anlaşması; uzun vadeli, sürdürülebilir enerji geleceğine yönelik taahhüdümüzün de bir parçası. Bu kredi, elektrik altyapısını yeniden inşa etmemize yardımcı olmakla beraber bölgenin kalkınmasına da katkıda bulunacaktır

EBRD'nin bu projeye verdiği destek ve iş birliği yapma isteği hem şirketimiz hem de bölge halkı için olumlu bir adım. EBRD'ye teşekkür ederken, halkımızın enerji ihtiyacını karşılayan, güvenilir ve sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla sahada tüm gücüyle çalışan ve bu projenin başarısında büyük rol oynayan Enerjisa'daki çalışma arkadaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Kredi ile elde edilen gelir sayesinde Enerjisa Enerji’nin enerji kayıplarını azaltmasına da olanak sağlanacak ve yılda 82 bin ton karbon emisyonunun önüne geçilecek.

EBRD Avrasya, Orta Doğu ve Afrika Enerji Direktörü Aida Sitdikova, söz konusu iş birliğini memnuniyetle karşıladığını belirterek “Depremlerden bu yana, bölgede iyileştirme ve yeniden yapılanma yönünde ilerlemek üzere müşterilerimizle yakın temas halinde çalışıyoruz. Enerjisa ile ortaklığımız, etkilenen şehirlerde elektrik dağıtımının kesintisiz olmasını sağlayacak ve bölgenin daha güçlü ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılanmasına destek olacaktır.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

EBRD bugüne kadar genellikle özel sektöre olmak üzere Türkiye ekonomisine 19,1 milyar Euro'dan fazla yatırım yapmıştır.

31 Oca 2024 - 12:21 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.