Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Zengin bir kültürel geçmişi olan Battalgazi, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak onlara unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Battalgazi’de gezilecek tarihi yerler nereler? İşte detaylar….

Yusuf Durdu
Yusuf Durdu Tüm Haberleri
Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!
Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Malatya'nın tarihi ve kültürel zenginliklerini barındıran bir ilçesi olan Battalgazi, il merkezine bağlıdır.  Önceleri Eski Malatya olarak adlandırılan bu ilçe daha sonra Türk-İslam tarihinde büyük kahramanlık sergileyen Battal Gazi'den almaktadır. Battalgazi, binlerce yıllık bir geçmişe sahip olup, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Urartular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Bu zengin tarihî miras, ilçenin kültürel yapısını ve turistik değerini önemli ölçüde artırmaktadır.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirası ile Battalgazi, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir ilçedir. Zengin bir kültürel geçmişi olan bu ilçe, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak onlara unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Malatya’yı ziyarete geldiyseniz Battalgazi’deki tarih kokan tarihi yerleri gezmeden dönmeyin.  Battalgazi’de bulunan tarihi yapılar; Ahmet Duran Mescidi ve Türbesi, Bahri Camii, Edir & Bedir Türbesi, Emir Ömer Bey Mescidi, Eski Malatya Surları Ve Kalesi, Halfetih Minaresi, Hasan Basri Türbesi, Hırslı Baba Türbesi, Hötüm Dede Türbesi, Kanlı Kümbet, Karahan Camii, Kırk Kardeşler Şehitliği, Metin Sözen Sanat Sokağı, Namazgâh, Nefise Hatun Kümbeti, Ak Minare Camii, Ali Baba Türbesi, Arslantepe Höyük, Atatürk Evi Müzesi, Beşkonaklar’dır.

BATTALGAZİ’DE GEZİLECEK BAZI TARİHİ ESERLER

Ahmet Duran Mescidi ve Türbesi: Battalgazi sur duvarlarının dışında inşa edilen Ahmet Duran Mescidinde asıl ismi Ammer (Ahmar) olan Bizans devletinin bileği bükülmez komutanı yatmaktadır. Ahmar – Ammer Battalgazi’nin gücü ve bilgisine hayran olup Müslümanlığı seçmiş ve Ahmet Duran ismini almıştır. Tek kubbeli mescit olarak inşa edilen türbe 1960 yılında restorasyon çalışmaları kapsamında kubbesi yıkılarak bugünkü şekli olan düz dam halini almıştır. H.1208-M.1794 tarihli kitabesinde hayrat sahibinin ismi Diyarbakır Valisi ve Maden-i Humayun Emiri Yusuf Ziya Paşanın oğlu Muhammed Sabit Bek olduğu anlaşılmıştır.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

 Ak Minare Camii: Cami, Roma ( Battalgazi) şehir surlarının dışında, Derme kanalının kenarında Meydanbaşı mahallesinde yer almaktadır. Caminin giriş kapısı üzerinde yer alan kitabesine göre II. Selim döneminde Zaim Yusuf oğlu Himmet bey tarafından H.980(M.1573-1574) yılında yaptırılmıştır. Cami kare planlı, tek kubbeli ve düzgün kesme taştan yapılmıştır. Yapı 368 m2 alan üzerindedir. Tipik bir Osmanlı yapısı olan bu yapının içi oldukça sadedir. Mihrap taştan yapılmış olup bir niş şeklindedir. Son cemaat yerinde yer alan sivri kemerli ve yarım daire kesitli mihrabı dikkat çekmektedir. Mevcut olan minare,1974 ve 2007 yıllarında, onarım görmüştür. Yapıdan bağımsız olan minare kare kaideli olup sekizgen pabuçlu silindirik gövdeli tek şerefelidir. Şerefenin altında iki sıra mukarnas süsleme ile minare hareketlendirmeye çalışılmıştır.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Ali Baba Türbesi: Battalgazi ilçesi girişinde bulunan Ali Baba mezarlığının içinde yer alan türbede yatan kişinin Battalgazi’nin oğlu olduğu rivayet edilir. Hem mezarlık hem türbe olması açısından önemli bir yere sahip olan Ali Baba Türbesinde kahramanlıkları ile ünlü Ali Baba şehit düştüğü yere gömülmüştür.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Arslantepe Höyük: Anadolu'da 'İlk Şehir Devleti' yapılarının ortaya çıkarıldığı, Geç Kalkolitik Dönem’den, Demir Çağı'na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan, Hititlerden Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla tarih kitaplarını değiştiren Arslantepe Höyüğü, 26 Temmuz 2021 tarihinde Çin’in ev sahipliğinde UNESCO Dünya Miras Komitesinin çevrimiçi (çevrimiçi) toplantısından çıkan karar ile kalıcı listeye alındı. Arslantepe Höyüğü, Türkiye'den listeye giren 19'uncu dünya mirası olmayı başardı

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Atatürk Evi Müzesi: Battalgazi İlçesi, Hüseyin bey Mahallesi İnönü Parkı karşısında bulunan müze kesme taştan yapılmış, 19.yüzyıl Osmanlı yapısıdır. Atatürk, 1931 ve 1937 yıllarında Malatya’ya geldiğinde bu binayı kullanmıştır. Önceleri Halkevi ve Halk eğitim merkezi olarak kullanılan bina, yapılan düzenlemelerle müzeye dönüştürülmüştür. Bir salon ve altı ayrı oda halinde düzenlenen müzede konferans salonu, Atatürk’ün Malatya’ya geldiği zaman kullandığı eşyaların sergilendiği bir oda, Atatürk kitaplığı ve Cumhuriyet dönemi fotoğrafları yer almaktadır.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Beşkonaklar: Battalgazi ilçesi, Kernek mahallesinde bulunan konaklar, geleneksel Malatya konaklarının yapım özelliklerini taşırlar. Yan yana beş konaktan oluşan bu binalar, sokağa cepheli iki katlı evlerdir. Bunlardan üç katlı iki konağın dört odası Malatya evi, altı odası da etnoğrafik eser olarak teşhire açılmıştır. Sivil mimarinin güzel örneklerinden olan konaklar 1900'lü yılların başlarında inşa edilmişlerdir. Dış cephede ana yapı malzemesi olarak kerpiç kullanılmış, duvarları bağlayan hatıllar, iç doğramaları, döşemeleri, tavanları, pencereleri, kapıları, yüklükleri, merdivenleri ve sekileri de ahşaptan yapılmıştır. Demir ise sadece kapılarda, pencerelerde ve kapı üstü havalandırmada parmaklık olarak kullanılmıştır.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

Hasan Basri Türbesi: Battalgazi ilçesi, Karahan mahallesinde Kırk Kardeşler Şehitliği yanında yer alan Hasan Basri türbesinde M.S.7.yüzyılda Basra’dan Malatya çevresine yerleşmiş ermiş zat Hasan Basri hazretleri yatmaktadır. Türbe’nin ilk yeri, Fırat nehri ile Tohma suyunun birleştiği yerdeki Korucuk köyünde iken Karakaya baraj gölünün yapımına başlanmasıyla sular altında kalacağından 1986 yılında Battalgazi Belediyesi tarafından bugünkü yerine intikal ettirilmiştir. Sekizgen inşa edilen yapının kubbe kısmı prizmatik olarak yapılmıştır. Sanduka kısmı zeminden yüksekte olup mermerle çevrilmiştir. Hasan Basri hazretlerinin vefatından önce “su ile geldim su ile gideceğim” sözünün bu taşınmayı işaret ettiği söylenmektedir.

Battalgazi'de Tarih Kokan Yolculuk!

12 Şub 2024 - 09:54 Malatya- Kültür & Sanat

Mahreç  Yusuf Durdu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.