Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi! "Bu bir cinayettir"

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova Mahallesi’nde hazine arazisine yapılmak istenen köy evlerinin yeri, köylülerin tepkisine neden oldu. Kurucaova’da köy evlerinin, yıllarca ekip biçtikleri tarım alanına yapılmak istendiğini öğrenen köylüler; bir araya gelerek aciliyetle bu karardan vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yusuf Durdu
Yusuf Durdu Tüm Haberleri
Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi! "Bu bir cinayettir"
Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi! "Bu bir cinayettir"
+6
Video için play'e tıklayın

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin yerle bir ettiği Kurucaova’da 48 kişi yaşamını yitirdiği belirtildi. Depremin üzerinden 14 ay sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın köy evi yapımı için belirlediği son nokta ise  köylülere ikinci bir depremi yaşattı. Zira köy sakinlerine göre evlerin yapılmak istendiği nokta fay hattına çok yakın olmakla beraber aynı zamanda tarım arazisi. Bakanlığın, bir an önce yer seçimi noktasında aldığı bu karardan vazgeçip; zemini sağlam başka bir noktada ev yapılmasını talep eden köylüler bir araya gelerek seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı.

Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi!

“BU BİR CİNAYETTİR. 48 KİŞİ BURADA HAYATINI KAYBETTİ. YANİ ZEMİN UYGUN DEĞİL

Kurucaova’da, evlerin yapılmak istendiği tarlalarda bir araya gelen onlarca vatandaş adına konuşan Hasan Aşkın durumu şöyle izah etti:

“1971 ve 74’te AFAD tarafından köyümüz kuruldu. AFAD tarafından yapılan evlerle köy buraya göç etti. 1986 Sürgü Depremi’nde ise AFAD’ın 1974’te yaptığı evler yıkıldı, 1986’da tekrar yapıldı, 1986’da yapılan evler ise bu 6 Şubat depreminde yine yıkıldı. Bunun sebebi ise yer bilimcilerin anlattığına göre köyümüzün ovanın ortasında kurulu olması. Köyümüz tarıma elverişli, bina yapımına uygun değildir. Köyümüz iki dağın arasıdır. DAF buradan geçiyordur. Görüyorsunuz. Dağlar karşıdan patladı. Sondajlarımız yıkıldı. Tarlalarımızın bazı yerleri yükseldi, bazı yerleri alçaldı. Biz bunları kepçeyle düzelttik. Sondaj vuruyoruz, 50 metrede saniyede 30 litre su çekiyoruz. Kolavyel topraktır, 70 ile 100 metre arasında dolgudur. Yani o kadar somut deliller var ki; 2006’da yer bilimcilerin burada akademik bir çalışma sonucu buranın kesinlikle riskli bölge olduğunu döne döne anlatıyor. Yani somut bilgilere dayanarak biz bunları söylüyoruz. Oysa şu an 7’nci ayda başka yerler belli olduğu halde bundan 2 ay önce öğrendik ki buraya banlar çekiliyor, buraya ev yapmayı düşünüyorlar. Bu yüklenici firmayla mı, nelerle biz bilmiyoruz. İnsanın aklına hayaline gelmeyecek şeyler yapılıyor. Bu ovalara ev yapılır mı? Devlete burada yük oluyorlar. 50 yılda AFAD tarafından buraya ev yapılıyor. Sağlam zeminlerimiz var. Size oraları gösterebiliriz. Kayalık yerlerimiz var. Devlet burada yanlış örnek oluyor. Biz dağlara ev yapmak istiyoruz, onlar ise ovaları bize tavsiye ediyorlar. Bu bir cinayettir. 48 kişi burada hayatını kaybetti. Yani zemin uygun değil.”
Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi!

KURUCAOVA ENDİŞELİ! NASIL GEÇİNECEĞİZ?

Kurucaova sakinlerinden Aşkın’ın açıklamalarının ardından devam eden kadınlar ise dağlık alanlar dururken köy evlerinin tarlalarına yapılmasına anlam veremediklerini söylediler. İsimlerini vermeden açıklamalarda bulunan kadınlar en az 30 yıldır ekip biçtikleri tarlalara ev yapılması durumunda tek geçim kaynaklarının elinden gideceğini, başka bağ- bahçelerinin olmadığını ve arazilerinin dar olduğunu belirttiler. Bu yüzden endişe içinde olduklarını ifade eden kadınlar, çocuklarını nasıl okutacaklarının kaygısına yaşadıklarını belirttiler.

Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi!

Konteynerlerde perişan olduklarını, ev yapımına karşı olmadıklarını sadece evlerin yapılması durumunda tarlalarının elinden gideceğinden endişe eden köylüler, üstüne bastıra bastıra dağlık alanları istediler.

Kadınlardan sonra, yetkilere seslenen Aşkın,

“Ben burada yetkililere sesleniyorum. Ben, Doğanşehir Kaymakamlığı’na, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı’na, Malatya Valisi’ne, Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Bir daha böyle sorunlarla karşılaşmayalım. Görüyorsunuz üç dere yatağı, heyelan bölgesi, çığ bölgesi, kolavyel toprak, fay hattına yakın. Her şey somut ve açık ortada. Bu benim amcamın oğludur. Depremde annesini babasını kaybetti. Evini kaybetti, traktörünü kaybetti. Bütün ekim, mahsulünü kaybetti. Yani bir daha böyle durumların yaşanmasını istemiyoruz. Bu bir cinayettin, ben burada bütün yetkililere sesleniyorum. Acilen bu işin önlemini alın. Burada üstelik köylünün ekonomisine darbe vuracaktır. Köylüler buradan göç etmeye mecbur kalacaktır.”

Diye konuştu.

Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi!

Aşkın’ın sözlerinden sonra devam eden diğer bir vatandaş ise şu ifadelere yer verdi:

“Şu dağa bak. Şu dağla bizim aramızda 500 metre yok. Fay hattı orada patladı, alev çıkan yer oradır. İnanın ki benim de burada bir hat arazim yoktur ama bu vatandaşlara yazıktır yani”
Malatya’da tarım alanına ev yapımı endişelendirdi!

Diğer bir yurttaş da evlerin sağlam yerlere yapılmasını şu sözlerle dile getirdi:

“Şimdi her yerde tepelere, yöreplere yapılıyor da zemini sağlam olan yerlere, burası hem jeolojik mühendisleri tarafından çürük raporu verilmiş, ayrıyeten tarım alanı, millet geçiniyor, buraya 200 ev yapılacaksa 100 evde mağdur olacak” dedi

 

 

 

27 Nis 2024 - 21:58 - Gündem

Mahreç  Yusuf Durdu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.

06

Kurucaova Mahallesi - Bahsi geçen topraklar devlete ait hazine topraklardır,insanların bu toprakları kendi tapulu yeriymiş gibi yıllarca kullanıp şimdi de konut yapımı için gelen iş makinalarını ve görevlileri köye almamasını anlamıyorum,neden herkes kendi çıkarını düşünüyor,neden insanlar bir kışı daha konteynerda geçirmeye mahkum ediliyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 10:51
05

Kurucaova Mahallesi - Bende bir kurucaovalı olarak haberi izleyip derin bir üzüntü içinde buraya yazmayı kendime vicdani bir görev olarak görüp yazmak istedim .

Köyümüz dağları yüksek alanları,konut yapmaya ,yerleşime elverişli değildir .

Aylar öncesinde haberlere verilen ,fayın tam altından geçtiği kizilzarf dağı buna en iyi örnektir .

Köyün yerleşime en uygun yeri bahsedilen tarım alanıdır,herkes kendi çıkarlarını düşünüp buraya ev yapılmasını istemiyor ama yüzlerce hanenin konteynerda nasıl mağdur olduklarını söylemiyor çünkü işlerine gelmiyor,bir an önce konut yapımına başlanmalı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 10:41
04

Mehmet B. - Bu durum bir daha gösteriyor ki deprem öldürmez ama ihmaller öldürür. Bu yaşanan olaya üç açıdan bakmak lazım.

1. Tarıma elverişli olup olmadığını bir kenara bırakalım önce. Yaklaşık 50 yıldır bu bölge ile ilgili jeolojik çalışmalar yapılıyor. Bu jeolojik çalışmaların hepsinde ortak olan şey bölgenin konut yapımına elverişli olmadığı. Bunun en büyük sebepleri ise zeminin dolgu olması, heyelana açık olması ve fay hatlarına çok yakın olması. Maalesef bu raporlara hiç bir zaman riayet edilmedi. Daha önceki depremlerden dolayı yapılan konutlar depremlerde yıkıldı. Günü kurtarma telaşına girerek bir mahalleyi depremin kucağına teslim etmemeliyiz. Yetkililerin planlı ve hakkaniyetli tespitler yaparak kimseyi mağdur etmeden tedbirler alması gerekir.

2. Gelelim tarıma elverişli toprak meselesine. Kurucaova mahallesi geçimini tarım ile sağlamaktadır. Konut yapmayı düşündükleri bu bölge Kurucaova nın en verimli bölgesidir. Geniş bir araziye yapılan konutlar tarım alanını oldukça daraltacaktır.

3. İşin birde sosyolojik durumunda var tabi ki. Yıllarca emek verilip masraf edilip tarıma elverişli hale getirilen toprağı elinden alınan mahalleli ile o tarlaya evi yapılan kişiler arasında büyük sıkıntıların doğmasına ve mahalle içerisinde gerginliklerin ortaya çıkmasına neden olacak.

Yapılması gereken sağduyulu bir şekilde yerbilimcilerin görüşleri doğrultusunda ve tarım arazilerine dokunulmadan en uygun yer neresi ise oraya bir an önce bu konutların yapılmasıdır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 10:43
02

Kasım Kurucaovalı - Kıymetli Kurucaovalı kod adlı yorumcu. Acı hepimizin taziye hepimizin, yüreği yanan bizleriz. Hepimizin başı sağolsun. Evleri yok olanlarda bizleriz. Kimse ölüler üzerinden bir şeylerin peşinde değil. Elbette ki her orası ne kadar hazine arazisi olsa da halk devletindir. Ekmekleri ellerinden alınan halk devlete yüktür. Köyde hazine arazisi kullanmayan varsa buyursun... Onların tuzu kuru diyorsun. Konuşan gencin amcası ve yengesi öldü. Diğer kadınlardan birinin 3 gencecik yeğeni öldüm diğerinin 3 katlı evi ve traktörü gitti. Bunları bilmenize rağmen ezbere yazmak etik ahlak normlarına aykırı... Tarıma elverişli jeologların raporlarına göre de sağlam zemin varken milletin gelir kaynağı olan yerden diretmek iyi niyet değildir. Yok oradan baska sağlam zemin ve yer yoksa elbette ki orada yapılsın. Hiç yer olmazsa tapulu arazide dahi yapabilir devlet. Bakın gelecek vaat eden ve tarım olarak kullanılmayan ve Doğunun Akdeniz'e açılan kapısı olan yolun üzerindeki 5000 dönüm arazinin üzerinde neden durulmuyor. Söz konusu yer alüvyal, delta vadisi olup dolgulu bir zemindir. Tocak dağı seli ile taşınmıştır. Devlet vatandaşını mağdur etmez evler mutlaka yapılır ama insanları gelir olarakta çaresiz bırakmaz. Sen rahat ol. Yarın herkesin pişman olacağı bir duruma evrilmesin. Derdimiz üzüm yemek olsun, bağcı dövmek ise o zayıfların işidir. Sen değerli kardeşim eminim seninde hazine arazin vardır. İkircikli ve ötekileştirici tavırlarınızdan vaz geçin samimi ve hakaniyetli olun vebal ağırdır. Selametle... Seninde ve tüm köyomüzünde tekrar başı sağ olsun. Selametle..

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 12:58
07

Kurucaova Mahallesi - @Kasım Kurucaovalı 02 nolu yoruma cevabı: Bahsi geçen arazilerin hazine arazisi olduğunu belirtmişsiniz ,bunca yıl işlenmiş bir gelir elde edilmiş bu topraklardan değil mi ?

Şimdi ise insanların kendi tapulu arazisi gibi sahiplenip gelen iş makinalarını köye almamaları ne kadar doğru,bunda bir çıkar söz konusu değil mi peki ,bunu da açıklar mısınız ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 11:54
03

Kurucuova - @Kasım Kurucaovalı 02 nolu yoruma cevabı: Gerçekten doğru söylüyorsunuz bilim insanları nereye dersen oraya yapsınlar.Şu gerçeğinde kimse es geçmesin şu an yapılacak evler ileriki zamanda kendi imkanlarımla yapılacak evlerin öncüsü olaca. İyi bir gelecek için iyi çalışılmalı tarım arazileri gitmesin Dağlarda tarım olmaz ovalarda tarım olur kimse bunun aksini söyleyemez

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 15:15
01

Kurucaovalı - Bende bir kurucaova vatandaşı olarak yorum yapmak istedim bu habere. Depremde 43 kişi yaşamını yitirdi bende bir taziye sahibi olarak hepsine Allahtan rahmet acılı ailelere sabır dilerim ancak yayınlamış olduğunuz haberi izledim orada toplanan vatandaşlar depremde vefat eden insanları bahane etmesinlar devletin işgal ettiği hazine arazisini düşündüğü kadar vefat eden kişileri ve acı dolu ailelerin çektiği sıkıntıları düşünmüyorlar. Hepsinin tek gayesi hazine arazisi yüzlerce depremzede nerede orda bulunan kişilerin %90 nın evi sağlam Kurucaova halkı nın hepsi evlerini yerine yapılmasını istedi ve yerine yapılmayınca mecburen devletin hazine arazisi olan yerin yapımı söz konusu oldu.Ben illa oraya ev yapılsın demiyorum ama kurucaovanın başka alternatifi yok dağlık alanlarımız var evleri oraya yapsın diyorlar o dağın tam altında fay geçtiğini neden söylemiyorlar.Çünkü sadece kendilerini düşünüyorlar

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 28 Nisan 01:48