Anasayfa Hem Kuraklık Hem Maliyet Vurdu Bu haber 485 kez okundu.
(Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 09.08.2021 - 10:47, Güncelleme: 09.08.2021 - 14:42

Hem Kuraklık Hem Maliyet Vurdu

 

Hem Kuraklık Hem Maliyet Vurdu

Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, bu yıl çiftçiyi hem kuraklığın, hem de artan maliyetlerin vurduğunu söyleyerek, çiftçinin feryadını gündeme taşıdı.
Yaşanan kuraklıkla birlikte hasat sıkıntısı yaşayan çiftçi artan maliyet ve girdi fiyatlarını gündeme taşıyarak yetkilerle seslerini duyurmaya çalıştı.  Sıkıntılı süreç içerisinde olduklarını ifade eden ve üretici adına bir değerlendirme yapan Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk şunları söyledi;  "Bilindiği üzere 2020_2021 üretim sezonu hepimiz için zorlu, zahmetli, bilhassa pandemiden ve kuraklıktan dolayı bayağı sıkıntılı geçti. Bu sıkıntılara rağmen bizler tarlamızda, bağımızda, bahçemizde, ahırımızda hiç durmadan kâr zarar demeden üretimimize devam ettik. Takdir edersiniz ki tüm dünya ile birlikte ülkemizde de pandeminin ve kuraklığın izleri devam etmektedir. Özellikle kuraklıktan tüm çiftçilerimiz nasibini almış ve yüksek miktarda verim kaybı yaşamıştır. Bunca doğal afet yetmezmiş gibi ürettiği ürünleri de devlet olarak elimizde tuttuğumuz ithalat silahıyla bu sene de çiftçilerimizi vurmuş bulunmaktayız. Bu durumda girdi maliyetleri iki katı artarken ürettiği ürünle girdi maliyetlerini dahi karşılayamayan çiftçilerimizin belini tamamen bükmüştür. Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası gibi birçok kuruluşa borcu olan çiftçilerimiz borcunu ödeyemez duruma getirmiştir. Turizmcinin, sanayicinin ve benzeri. meslek gruplarının yardımına yetişen sorumlu bakanlıklar gibi bizimde bağlı bulunduğumuz bakanlığımızın sesimizi duyup, sorunlarımıza bir çare bulmalarını talep ediyoruz. Mesela 2020 yılının Ekim ayında alınan 1 ton 20 taban gübresi 2000 TL iken şimdi 4500 TL civarıdır, bunun yanında ilaç, tohum, mazot, elektrik gibi masraflarda aynı şekilde artmış bulunmaktadır. Hem  gübre, mazot, elektrik gibi maliyetler düşürülerek  üreticin yanında olunmalı hem de ülkemizde yetiştirilen ve talebi karşılayan ürünler ithal edilmemeli ve kendi üreticilerimizden alınarak  ekonomiye can verilmelidir. Bu sayede dışa bağımlılıkta sona ermiş olacaktır.Sayın Cumhurbaşkanınızdan da çiftçilerimizin bu sıkıntılarının bir nebze de olsa çözülmesi için gerekli talimatların verilmesini arzu ederiz."  
Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, bu yıl çiftçiyi hem kuraklığın, hem de artan maliyetlerin vurduğunu söyleyerek, çiftçinin feryadını gündeme taşıdı.

Yaşanan kuraklıkla birlikte hasat sıkıntısı yaşayan çiftçi artan maliyet ve girdi fiyatlarını gündeme taşıyarak yetkilerle seslerini duyurmaya çalıştı.

 Sıkıntılı süreç içerisinde olduklarını ifade eden ve üretici adına bir değerlendirme yapan Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk şunları söyledi;  "Bilindiği üzere 2020_2021 üretim sezonu hepimiz için zorlu, zahmetli, bilhassa pandemiden ve kuraklıktan dolayı bayağı sıkıntılı geçti. Bu sıkıntılara rağmen bizler tarlamızda, bağımızda, bahçemizde, ahırımızda hiç durmadan kâr zarar demeden üretimimize devam ettik. Takdir edersiniz ki tüm dünya ile birlikte ülkemizde de pandeminin ve kuraklığın izleri devam etmektedir. Özellikle kuraklıktan tüm çiftçilerimiz nasibini almış ve yüksek miktarda verim kaybı yaşamıştır. Bunca doğal afet yetmezmiş gibi ürettiği ürünleri de devlet olarak elimizde tuttuğumuz ithalat silahıyla bu sene de çiftçilerimizi vurmuş bulunmaktayız. Bu durumda girdi maliyetleri iki katı artarken ürettiği ürünle girdi maliyetlerini dahi karşılayamayan çiftçilerimizin belini tamamen bükmüştür. Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası gibi birçok kuruluşa borcu olan çiftçilerimiz borcunu ödeyemez duruma getirmiştir. Turizmcinin, sanayicinin ve benzeri. meslek gruplarının yardımına yetişen sorumlu bakanlıklar gibi bizimde bağlı bulunduğumuz bakanlığımızın sesimizi duyup, sorunlarımıza bir çare bulmalarını talep ediyoruz. Mesela 2020 yılının Ekim ayında alınan 1 ton 20 taban gübresi 2000 TL iken şimdi 4500 TL civarıdır, bunun yanında ilaç, tohum, mazot, elektrik gibi masraflarda aynı şekilde artmış bulunmaktadır. Hem  gübre, mazot, elektrik gibi maliyetler düşürülerek  üreticin yanında olunmalı hem de ülkemizde yetiştirilen ve talebi karşılayan ürünler ithal edilmemeli ve kendi üreticilerimizden alınarak  ekonomiye can verilmelidir. Bu sayede dışa bağımlılıkta sona ermiş olacaktır.Sayın Cumhurbaşkanınızdan da çiftçilerimizin bu sıkıntılarının bir nebze de olsa çözülmesi için gerekli talimatların verilmesini arzu ederiz."

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.