(Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 08.08.2021 - 11:48, Güncelleme: 08.08.2021 - 11:48

Kanatlı Hayvan Eti Üreticilerinden Üretimi Durdurma Kararı

 

Kanatlı Hayvan Eti Üreticilerinden Üretimi Durdurma Kararı

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez birliği Türkiye genelinde İl Birlik temsilcileriyle yaptıkları toplantı da 15 / 8 / 2021 tarihinde işletmelere Civciv koymayı durduracağını alınan ortak kararla üreticilerine duyurmuştu.
      Konuyla ilgili Türkiye Geneli açıklamalar olurken Bir açıklamada Malatya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız’dan geldi.       Malatya Ticaret Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Türkiye Kanatlı Hayvan eti Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç,  Bursa Birlik Bşk. Hasan Basri Lapacı, TSO Bşkanı Oğuzhan Sadıkoğlu, Tarım İl Müdürü,  Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Selami Aygen, çok sayıda üretici ve basın mensupları katıldı.        Malatya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birlik Başkanı Serdar Yıldız yaptığı açıklamada; “ Ülkemizin zor günlerinde gece gündüz demeden üretime devam eden üreticiler olarak zor günlerden geçiyoruz. Üretim girdi maliyetlerimiz kömür elektrik talaş ve işçilik ortalama yüzde 75 artmış ama sanayici üreticimize 3 kuruş bir zam dahi yapmıştır. Bizler bu şartlarda üretim yapamayacağımızı 15/08/2021 tarihinden itibaren Malatya üreticisi olarak kümeslerimize civciv koymayacağız.” dedi.        Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez birliği Başkanı Abdullah Koç ise” Ülkemizde 14.000 işletme toplamda 45.000 adet kümes ile faaliyet gösteren üreticilerimiz Bu güne kadar maalesef 18 sanayicinin insafına terk edilmiştir. Bakanlığın her fırsatta üretici için düzenleme sözü vermesine karşın üreticiyi koruyamaması işleyişi tıkamıştır. Üreticilerimizin artan maliyetler ve sağlanamayan uygun şartlar nedeniyle üretim yapamaz hale gelmiş, sonucunda üretimi durdurma kararı almıştır. Bizler bu duruma gelmemek için bakanlıkta defalarca görüşmeler yaptık ama bu eylemi yapmaktan başka bir yol kalmadı. Bizim tek derdimiz sürekli ve sorunsuz üretim yapabilmek. Bizler üreticiyiz biz üretmezsek sanayici kesemez, sanayicimiz kesemezse vatandaşımız ucu bir şekilde sağlıklı olan beyaz ete ulaşamaz. Onun için bir an önce çalışma şartlarımız insan onuruna yakışır bir şekilde karşılıklı kazan kazan ilkesine dayandırılarak düzenlenmesi lazım.”  dedi.        TSO Bşk. Oğuzhan Sadıkoğlu ise birliklerin çok kıymetli olduğunu belirterek Avrupa’dan örnekler verip, Malatyalı üreticilerin bütün sıkıntılarında yanlarında olduklarını TSO’nun bütün imkânlarının üreticilerin hizmetinde olduğunu söyledi.  
Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez birliği Türkiye genelinde İl Birlik temsilcileriyle yaptıkları toplantı da 15 / 8 / 2021 tarihinde işletmelere Civciv koymayı durduracağını alınan ortak kararla üreticilerine duyurmuştu.

      Konuyla ilgili Türkiye Geneli açıklamalar olurken Bir açıklamada Malatya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız’dan geldi.
      Malatya Ticaret Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Türkiye Kanatlı Hayvan eti Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç,  Bursa Birlik Bşk. Hasan Basri Lapacı, TSO Bşkanı Oğuzhan Sadıkoğlu, Tarım İl Müdürü,  Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Selami Aygen, çok sayıda üretici ve basın mensupları katıldı.
       Malatya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birlik Başkanı Serdar Yıldız yaptığı açıklamada; “ Ülkemizin zor günlerinde gece gündüz demeden üretime devam eden üreticiler olarak zor günlerden geçiyoruz. Üretim girdi maliyetlerimiz kömür elektrik talaş ve işçilik ortalama yüzde 75 artmış ama sanayici üreticimize 3 kuruş bir zam dahi yapmıştır. Bizler bu şartlarda üretim yapamayacağımızı 15/08/2021 tarihinden itibaren Malatya üreticisi olarak kümeslerimize civciv koymayacağız.” dedi. 
      Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez birliği Başkanı Abdullah Koç ise” Ülkemizde 14.000 işletme toplamda 45.000 adet kümes ile faaliyet gösteren üreticilerimiz Bu güne kadar maalesef 18 sanayicinin insafına terk edilmiştir. Bakanlığın her fırsatta üretici için düzenleme sözü vermesine karşın üreticiyi koruyamaması işleyişi tıkamıştır. Üreticilerimizin artan maliyetler ve sağlanamayan uygun şartlar nedeniyle üretim yapamaz hale gelmiş, sonucunda üretimi durdurma kararı almıştır. Bizler bu duruma gelmemek için bakanlıkta defalarca görüşmeler yaptık ama bu eylemi yapmaktan başka bir yol kalmadı. Bizim tek derdimiz sürekli ve sorunsuz üretim yapabilmek. Bizler üreticiyiz biz üretmezsek sanayici kesemez, sanayicimiz kesemezse vatandaşımız ucu bir şekilde sağlıklı olan beyaz ete ulaşamaz. Onun için bir an önce çalışma şartlarımız insan onuruna yakışır bir şekilde karşılıklı kazan kazan ilkesine dayandırılarak düzenlenmesi lazım.”  dedi. 
      TSO Bşk. Oğuzhan Sadıkoğlu ise birliklerin çok kıymetli olduğunu belirterek Avrupa’dan örnekler verip, Malatyalı üreticilerin bütün sıkıntılarında yanlarında olduklarını TSO’nun bütün imkânlarının üreticilerin hizmetinde olduğunu söyledi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.