Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 30.06.2021 - 10:56, Güncelleme: 30.06.2021 - 10:56

Katliam Tarihe Kara Leke Olarak Düştü

 

Katliam Tarihe Kara Leke Olarak Düştü

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyeleri, Sivas katliamının yıl dönümünde Sivas'ta olacaklar.
PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş, 1 Temmuz'da Malatya'da açıklama yapacaklarını akabinde ise 2 Temmuz'da Sivas'ta olacakları ifade etti. Ulutaş açıklamasında şunları söyledi; "Sivas Katliamı'nı unutmadık. unutmayacağız. Bundan tam 28 yıl önce, Madımak Oteli'nde  Pir  Sultan Abdal şenlikleri için bir araya   gelen aydınlarımız , ozanlarımız ,sanatçilarımız ,semahçılarımız insanlığın en barbar katliamını yaşadılar. Diri diri bir otele kapatılıp ateşe verildiler.  "Şeriat isteriz " Allahu-ekber " naraları ile "masum yaktılar, çocuk yaktılar,aydın yaktılar. 8 saat boyunca gelmeyen yardım insanlık tarihine bir kara leke olarak eklendi. İslâmî faşizmin körüklediği  benzer birçok  katliamda  olduğu gibi bir cuma namazı sonrası yaşanmıştı bu katliam  da. Sivas Katliamı , Kerbela'dan günümüze süregelen Alevi  inancına dönük katliamlardan  bir tanesiydi.   Bu ülkede farklı ideoloji, siyasi görüş,farklı  inançtan  olan herkesi hedefine almıştı  Madımak katliamı. Sadece Alevileri değil ;ezilen ötekileştirilen, yok sayılan tüm kesimleri hedefine almıştı . Bugün  zulme karşı adaleti, zorbalığa karşı özgürlüğü, faşizme gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği,  eşitliği ,adaleti, hakların kardeşini, savunarak katliamda yitirdiğimiz canlarımızı analım.  Gelin hep birlikte acılarımızı ortaklaştıralım, dayanışmayı büyütelim. 1 Temmuz Perşembe günü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya şube önünde bir araya gelerek Emeksiz üst kavşağında saat 18.00'de Sivas'ta yitirdiğimiz canlarımızı anacağız. Yine 2 Temmuz Cuma günü saat 05.00' te Dernek binasında bir araya gelerek Sivas'a hareket edebileceğiz.  Sivas'a gitmek için en geç 30 Haziran'a kadar bizlerle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Gelin Canlar bir olalım ...Münkire karşı duralım..."  
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyeleri, Sivas katliamının yıl dönümünde Sivas'ta olacaklar.

PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş, 1 Temmuz'da Malatya'da açıklama yapacaklarını akabinde ise 2 Temmuz'da Sivas'ta olacakları ifade etti.

Ulutaş açıklamasında şunları söyledi; "Sivas Katliamı'nı unutmadık. unutmayacağız. Bundan tam 28 yıl önce, Madımak Oteli'nde  Pir  Sultan Abdal şenlikleri için bir araya   gelen aydınlarımız , ozanlarımız ,sanatçilarımız ,semahçılarımız insanlığın en barbar katliamını yaşadılar. Diri diri bir otele kapatılıp ateşe verildiler.  "Şeriat isteriz " Allahu-ekber " naraları ile "masum yaktılar, çocuk yaktılar,aydın yaktılar. 8 saat boyunca gelmeyen yardım insanlık tarihine bir kara leke olarak eklendi. İslâmî faşizmin körüklediği  benzer birçok  katliamda  olduğu gibi bir cuma namazı sonrası yaşanmıştı bu katliam  da.

Sivas Katliamı , Kerbela'dan günümüze süregelen Alevi  inancına dönük katliamlardan  bir tanesiydi.   Bu ülkede farklı ideoloji, siyasi görüş,farklı  inançtan  olan herkesi hedefine almıştı  Madımak katliamı. Sadece Alevileri değil ;ezilen ötekileştirilen, yok sayılan tüm kesimleri hedefine almıştı . Bugün  zulme karşı adaleti, zorbalığa karşı özgürlüğü, faşizme gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği,  eşitliği ,adaleti, hakların kardeşini, savunarak katliamda yitirdiğimiz canlarımızı analım.

 Gelin hep birlikte acılarımızı ortaklaştıralım, dayanışmayı büyütelim.

1 Temmuz Perşembe günü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya şube önünde bir araya gelerek Emeksiz üst kavşağında saat 18.00'de Sivas'ta yitirdiğimiz canlarımızı anacağız. Yine 2 Temmuz Cuma günü saat 05.00' te Dernek binasında bir araya gelerek Sivas'a hareket edebileceğiz.  Sivas'a gitmek için en geç 30 Haziran'a kadar bizlerle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Gelin Canlar bir olalım ...Münkire karşı duralım..."

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.