Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 14.09.2021 - 16:46, Güncelleme: 14.09.2021 - 16:46

Kuyumcular Çarşısı Sağlıklaştırılacak

 

Kuyumcular Çarşısı Sağlıklaştırılacak

Malatya Kuyumcular Çarşısının dış cephesinin bakımsızlığı ve buna bağlı olarak sıva dökülmeleri, yayalara zarar verme ihtimalleri gerekçesiyle sağlıklaştırma yapılmasına yönelik karar çıktı.
Malatya Büyükşehir belediyesi meclis salonunda toplanan büyükşehir meclisi, gündeme dair maddeleri görüşerek karara bağladı. Bu anlamda Kuyumcular çarşısında yapılması düşünülen sağlıklaştırma kararı da meclis gündeminde yer aldı. Cumhuriyet Çarşısı olarak bilinen Kuyumcular Çarşısında, projesine göre başlatılacak çalışma kapsamında dükkânlara yapılacak işlemler hakkındaki Plan ve Bütçe komisyon raporu oy birliğiyle meclisten geçti. Çarşı ile ilgili Meclise sunulan raporda;“Belediyemiz tarafından 19/A (Açık İhale Usulü) ile ihale edilen 2021/302261 ihale kayıt numaralı “Atatürk Evi Meydan ve Kuyumcular Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Tadilat İşi” 28.06.2021 tarihinde ihale edilmiş olup, 04.08.2021 tarihinde sözleşmeye bağlanmıştır. Anılan işte Cumhuriyet Çarşısı olarak bilinen Kuyumcular Çarşısında projesine göre bir çalışma başlatılacak olup 5393 sayılı Belediye Kanununun 73.maddesi (ek fıkra 16/05/2012 - 6306/17 md.) gereğince dükkânlara yapılacak işlemlerin toplam maliyetinin yüzde 50'sinin Belediyemiz tarafından yüzde 50 sinin de mülk sahipleri tarafından karşılanması şartıyla belediyemiz tarafından gerçekleştirilmesi hususunda; “Fen İşleri Dairesi Başkanlığının 08/09/2021 tarih ve 36742 sayılı yazısı ile eklerinin incelenmesi neticesinde; İlimizde ilk ticari yerleşim alanlarından biri olan Cumhuriyet Çarşısı olarak bilinen Kuyumcular Çarşısında yer alan yapıların dış cephelerinin bakımsız kaldığı, buna bağlı olarak kısmi boya ve sıva dökülmelerinin gözlemlendiği ve olası sıva dökülmelerinde mevcut yapılar önünde geçen yayalara zarar vereceği düşünüldüğünden bahsi geçen yapıların dış cephelerinin hem sağlıklaştırılması hem de görsel bir bütünlük sağlanması amacıyla yapılacak iş ve işlemlerin; toplam maliyetinin yüzde 50’si belediyemiz tarafından yüzde 50’si de mülk sahipleri tarafından karşılanması şartıyla, 5393 sayılı Belediye Kanununun 73’üncü maddesi doğrultusunda belediyemiz tarafından gerçekleştirilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür.” İfadeleri yer buldu. Gündem maddesi ile ilgili açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Sayın Başkanım bilindiği üzere Kuyumcular Çarşısı ve eski belediyeye bakan binaların cephe iyileştirmesi için kent meclisinden bir karar alınmıştı. Burada mülkiyetlere yaptığımız iyileştirmelerin bir kısmının belediyelerimiz tarafından karşılanması için bir talebimiz var” dedi. "TAKSİTLE ALINACAK" Okyay’ın açıklamasından sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel, “Vatandaşlardan bir şey mi alınacak, yoksa taksitle mi tahsis edilecek?” sorusunu meclise yönetti. Tabel’in sorusuna Latif Okyay, “Taksitle” diyerek soruyu yanıtladı.
Malatya Kuyumcular Çarşısının dış cephesinin bakımsızlığı ve buna bağlı olarak sıva dökülmeleri, yayalara zarar verme ihtimalleri gerekçesiyle sağlıklaştırma yapılmasına yönelik karar çıktı.

Malatya Büyükşehir belediyesi meclis salonunda toplanan büyükşehir meclisi, gündeme dair maddeleri görüşerek karara bağladı. Bu anlamda Kuyumcular çarşısında yapılması düşünülen sağlıklaştırma kararı da meclis gündeminde yer aldı. Cumhuriyet Çarşısı olarak bilinen Kuyumcular Çarşısında, projesine göre başlatılacak çalışma kapsamında dükkânlara yapılacak işlemler hakkındaki Plan ve Bütçe komisyon raporu oy birliğiyle meclisten geçti.

Çarşı ile ilgili Meclise sunulan raporda;“Belediyemiz tarafından 19/A (Açık İhale Usulü) ile ihale edilen 2021/302261 ihale kayıt numaralı “Atatürk Evi Meydan ve Kuyumcular Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Tadilat İşi” 28.06.2021 tarihinde ihale edilmiş olup, 04.08.2021 tarihinde sözleşmeye bağlanmıştır. Anılan işte Cumhuriyet Çarşısı olarak bilinen Kuyumcular Çarşısında projesine göre bir çalışma başlatılacak olup 5393 sayılı Belediye Kanununun 73.maddesi (ek fıkra 16/05/2012 - 6306/17 md.) gereğince dükkânlara yapılacak işlemlerin toplam maliyetinin yüzde 50'sinin Belediyemiz tarafından yüzde 50 sinin de mülk sahipleri tarafından karşılanması şartıyla belediyemiz tarafından gerçekleştirilmesi hususunda; “Fen İşleri Dairesi Başkanlığının 08/09/2021 tarih ve 36742 sayılı yazısı ile eklerinin incelenmesi neticesinde; İlimizde ilk ticari yerleşim alanlarından biri olan Cumhuriyet Çarşısı olarak bilinen Kuyumcular Çarşısında yer alan yapıların dış cephelerinin bakımsız kaldığı, buna bağlı olarak kısmi boya ve sıva dökülmelerinin gözlemlendiği ve olası sıva dökülmelerinde mevcut yapılar önünde geçen yayalara zarar vereceği düşünüldüğünden bahsi geçen yapıların dış cephelerinin hem sağlıklaştırılması hem de görsel bir bütünlük sağlanması amacıyla yapılacak iş ve işlemlerin; toplam maliyetinin yüzde 50’si belediyemiz tarafından yüzde 50’si de mülk sahipleri tarafından karşılanması şartıyla, 5393 sayılı Belediye Kanununun 73’üncü maddesi doğrultusunda belediyemiz tarafından gerçekleştirilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür.” İfadeleri yer buldu.

Gündem maddesi ile ilgili açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Sayın Başkanım bilindiği üzere Kuyumcular Çarşısı ve eski belediyeye bakan binaların cephe iyileştirmesi için kent meclisinden bir karar alınmıştı. Burada mülkiyetlere yaptığımız iyileştirmelerin bir kısmının belediyelerimiz tarafından karşılanması için bir talebimiz var” dedi.

"TAKSİTLE ALINACAK"

Okyay’ın açıklamasından sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel, “Vatandaşlardan bir şey mi alınacak, yoksa taksitle mi tahsis edilecek?” sorusunu meclise yönetti. Tabel’in sorusuna Latif Okyay, “Taksitle” diyerek soruyu yanıtladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.