Malatya’da Göktürk Alfabeli Mezar Taşı

Çevre-Doğa-Turizm (Web Sitesi) - Web Sitesi | 29.04.2022 - 13:11, Güncelleme: 29.04.2022 - 13:11 27183+ kez okundu.
 

Malatya’da Göktürk Alfabeli Mezar Taşı

Malatya'nın Arapgir İlçesi'ne bağlı Onar Mahallesi'nde Göktürk alfabesiyle yazılmış mezar taşı koruma altına tutuluyor. Bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen mezar taşının üzerine Göktürk alfabesiyle ‘Neng Ölesi’ yani ‘Her şey fanidir’ yazıyor.

Onar Mahallesi'nin kurucusu Şeyh Hasan Onar'ın türbesinin yanındaki mezarlıkta bulunan Göktürk alfabeli mezar taşı, mahalleyi ziyarete gelenlerin büyük ilgisini çekiyor. Şeyh Hasan Onar türbesinin içerisinde bulunan ve sonrasında koruma altına alınan mezar taşı, köyün eski eserler odasında koruma altında tutuluyor. Üzerinde Göktürk alfabesiyle "Neng ölesi" yani "Her şey fanidir" yazan mezar taşının yanı sıra 21 mezar taşı da aynı odada korunuyor. Bu taşların üzerinde güneş ve yıldıza benzeyen şekiller dikkat çekiyor. Odada gün yüzüne çıkmayı bekleyen çocuk, kadın, erkek mezar taşları da koruma altında bulunuyor. Emekli Öğretim Görevlisi, Araştırmacı Yazar İsmail Kaygusuz, “Onar Köyü'nün Uzak ve Yakın Geçmişine Bakış ve Roma Lejyonu XII. Fulminata” konulu yazısında, Göktürk alfabesiyle yazılmış mezar taşıyla ilgili araştırmasında şunları kaydetti: “Sultan Onar’ın Rum’a, yani Anadolu’ya ilk gelişi 1205 yılına rastlar; Bağdat Halifesinin, Konya Selçuklu Sultan 1.Gıyaseddin Keyhusrev’e gönderdiği, içinde Muhyiddini Arabi, Mecdüddin İshak, Evhadüddin Kirmani ve Ahi Evren gibi zamanın İslam bilginlerinin bulunduğu elçilik heyeti içindedir. Onun Irak bölgesinden Anadolu’ya oymağıyla birlikte toplu halde ikinci gelişi ise yerleşmek, yurt tutmak amacıyladır. Bağlı bulunduğu, dört Göktürk alfabesi harfinden oluşan çok büyük olasılıkla Türkmen Bayat boyu damgasının bir çeşidine, Onar Dede mezarlığında bulunan bir mezar taşında rastlanmıştır. Damganın “Neng ölesi; Herşey fanidir, ölümlüdür” anlamına geldiği Proto-Turkî (Ön Türkçe) uzmanları tarafından ileri sürülmektedir.”
Malatya'nın Arapgir İlçesi'ne bağlı Onar Mahallesi'nde Göktürk alfabesiyle yazılmış mezar taşı koruma altına tutuluyor. Bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen mezar taşının üzerine Göktürk alfabesiyle ‘Neng Ölesi’ yani ‘Her şey fanidir’ yazıyor.

Onar Mahallesi'nin kurucusu Şeyh Hasan Onar'ın türbesinin yanındaki mezarlıkta bulunan Göktürk alfabeli mezar taşı, mahalleyi ziyarete gelenlerin büyük ilgisini çekiyor. Şeyh Hasan Onar türbesinin içerisinde bulunan ve sonrasında koruma altına alınan mezar taşı, köyün eski eserler odasında koruma altında tutuluyor. Üzerinde Göktürk alfabesiyle "Neng ölesi" yani "Her şey fanidir" yazan mezar taşının yanı sıra 21 mezar taşı da aynı odada korunuyor. Bu taşların üzerinde güneş ve yıldıza benzeyen şekiller dikkat çekiyor. Odada gün yüzüne çıkmayı bekleyen çocuk, kadın, erkek mezar taşları da koruma altında bulunuyor.

Emekli Öğretim Görevlisi, Araştırmacı Yazar İsmail Kaygusuz, “Onar Köyü'nün Uzak ve Yakın

Geçmişine Bakış ve Roma Lejyonu XII. Fulminata” konulu yazısında, Göktürk alfabesiyle yazılmış mezar taşıyla ilgili araştırmasında şunları kaydetti:

“Sultan Onar’ın Rum’a, yani Anadolu’ya ilk gelişi 1205 yılına rastlar; Bağdat Halifesinin, Konya Selçuklu Sultan 1.Gıyaseddin Keyhusrev’e gönderdiği, içinde Muhyiddini Arabi, Mecdüddin İshak, Evhadüddin Kirmani ve Ahi Evren gibi zamanın İslam bilginlerinin bulunduğu elçilik heyeti içindedir. Onun Irak bölgesinden Anadolu’ya oymağıyla birlikte toplu halde ikinci gelişi ise yerleşmek, yurt tutmak amacıyladır. Bağlı bulunduğu, dört Göktürk alfabesi harfinden oluşan çok büyük olasılıkla Türkmen Bayat boyu damgasının bir çeşidine, Onar Dede mezarlığında bulunan bir mezar taşında rastlanmıştır. Damganın “Neng ölesi; Herşey fanidir, ölümlüdür” anlamına geldiği Proto-Turkî (Ön Türkçe) uzmanları tarafından ileri sürülmektedir.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
tokat son dakika haberleri Çorum Haber