Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 16.08.2021 - 18:48, Güncelleme: 16.08.2021 - 18:51

OSB Seçimlerinde Usulsüz Delege İddiaları

 

OSB Seçimlerinde Usulsüz Delege İddiaları

Bugün Gerçekleştirilen Malatya 1 Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu seçimlerinde art arda iddialar devam ederken, seçimlerle alakalı gündem kızışacak gibi.
Malatya 1 Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi Ali Abbas Daşan, Avukatı İsa Kargın aracılığıyla, OSB seçimlerinde işadamlarının belirlediği 4 delege üyenin usulsüz seçildiğini iddia ederek, konuyu daha öncesinde yargıya taşıdığı öğrenildi. Malatya 1 Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneğinin bugün yapılan 1. OSB yönetim kurulu seçimlerinde usulsüz olarak delege belirlediğini iddia ederek konuyu seçiler OSB seçimleri öncesinde yargıya taşımıştı.  Ali Abbas Daşan iddiaları ile alakalı yargıya sunduğu belge şöyle;  "Davalı dernek, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürütün iş adamları tarafından kurulmuş olan ve halen faaliyetine devam etmekte olan bir dernektir. Müvekkil davalı derneğin önceki dönem başkanlarından olup halen dernek yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Davalı dernek, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetini oluşturan kurumlar arasında yer almaktadır. Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinin 4 üyesi işbu dernek tarafından seçilmektedir. Davalı dernek, davaya konu 27.07.2021 tarih ve 2 numaralı kararı ile müteşebbis heyetine üye gönderilmesi konulu toplantı yapmıştır. Alınan karara bakıldığı zaman yapılan bu toplantıya Mehmet Akif Baştürk, Mustafa Özhüsrev, Mahmut Topgül, Mehmet Yakar, Bayram Erdoğan, Hacı Aydın, Fahri Özpınar ve Ömer Faruk Özçelik katılmıştır. Toplantıya katılan üyelerin 4 tanesi asil üye olarak geri kalan 4 tanesi ise yedek üye olarak seçilmiştir. Yapılan bu toplantıdan ve alınan bu karardan müvekkilin bilgisi bulunmamaktadır. Ta ki alınan karar ile ilgili karar defterinin müvekkile imzalatılmak istenilmesi ile müvekkilin haberi olmuştur. Alınan bu karar kanunen yok hükmündedir. Hukukun bir hukuki işlemin var olması için öngördüğü kurucu unsurlarında eksiklik söz konusu ise yokluk yaptırımından bahsederiz. Bir hukuki işlemin hukuk hayatında var olması için gerekli olan bu kurucu unsurlardan bir ya da birkaçının olmaması halinde, o işlem hukuk hayatında hiç yapılmamış yani doğmamış sayılır. Böyle bir işlemin geçerli olup olmadığı da tartışma dışıdır. Davalı dernek yönetim kurulu tarafından alınan bu dernek bu hali ile yok hükmündedir." Denilirken, şimdi gözler TSO'nun bu konu ile alakalı nasıl bir yol izleyeceğinde.  
Bugün Gerçekleştirilen Malatya 1 Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu seçimlerinde art arda iddialar devam ederken, seçimlerle alakalı gündem kızışacak gibi.

Malatya 1 Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi Ali Abbas Daşan, Avukatı İsa Kargın aracılığıyla, OSB seçimlerinde işadamlarının belirlediği 4 delege üyenin usulsüz seçildiğini iddia ederek, konuyu daha öncesinde yargıya taşıdığı öğrenildi.

Malatya 1 Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneğinin bugün yapılan 1. OSB yönetim kurulu seçimlerinde usulsüz olarak delege belirlediğini iddia ederek konuyu seçiler OSB seçimleri öncesinde yargıya taşımıştı.

 Ali Abbas Daşan iddiaları ile alakalı yargıya sunduğu belge şöyle;  "Davalı dernek, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürütün iş adamları tarafından kurulmuş olan ve halen faaliyetine devam etmekte olan bir dernektir. Müvekkil davalı derneğin önceki dönem başkanlarından olup halen dernek yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Davalı dernek, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetini oluşturan kurumlar arasında yer almaktadır. Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinin 4 üyesi işbu dernek tarafından seçilmektedir.

Davalı dernek, davaya konu 27.07.2021 tarih ve 2 numaralı kararı ile müteşebbis heyetine üye gönderilmesi konulu toplantı yapmıştır. Alınan karara bakıldığı zaman yapılan bu toplantıya Mehmet Akif Baştürk, Mustafa Özhüsrev, Mahmut Topgül, Mehmet Yakar, Bayram Erdoğan, Hacı Aydın, Fahri Özpınar ve Ömer Faruk Özçelik katılmıştır. Toplantıya katılan üyelerin 4 tanesi asil üye olarak geri kalan 4 tanesi ise yedek üye olarak seçilmiştir. Yapılan bu toplantıdan ve alınan bu karardan müvekkilin bilgisi bulunmamaktadır. Ta ki alınan karar ile ilgili karar defterinin müvekkile imzalatılmak istenilmesi ile müvekkilin haberi olmuştur.

Alınan bu karar kanunen yok hükmündedir. Hukukun bir hukuki işlemin var olması için öngördüğü kurucu unsurlarında eksiklik söz konusu ise yokluk yaptırımından bahsederiz. Bir hukuki işlemin hukuk hayatında var olması için gerekli olan bu kurucu unsurlardan bir ya da birkaçının olmaması halinde, o işlem hukuk hayatında hiç yapılmamış yani doğmamış sayılır. Böyle bir işlemin geçerli olup olmadığı da tartışma dışıdır. Davalı dernek yönetim kurulu tarafından alınan bu dernek bu hali ile yok hükmündedir." Denilirken, şimdi gözler TSO'nun bu konu ile alakalı nasıl bir yol izleyeceğinde.

malatyasoz.com/images/76f3fe1cadf645a3a5a43c37c8a75cd6.jpg" style="height:700px; width:500px" />

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.