Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 07.09.2021 - 12:21, Güncelleme: 07.09.2021 - 12:21

Sınıf Mevcutları 20'ye Çekilmeli

 

Sınıf Mevcutları 20'ye Çekilmeli

Sol Parti Malatya İl başkanı Ali Amanat,yüz yüze eğitimle ilgili kaygılarını ve taleplerini ifade ederek; " Salgın koşullarında öncelikli hale gelen sınıf mevcutlarındaki yoğunluk acilen düşürülmeli, sınıf mevcutları 20'e çekilmelidir." dedi.
6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitim start aldı ve öğrenciler çalan ders zili ile birlikte eğitim, öğretime başladı.  Bu anlamda yüz yüze eğitimle alakalı Sol Parti Malatya il Başkanı Ali Amanat değerlendirmelerde bulundu. Amanat açıklamasında şunları söyledi; "6 Eylül'e girerken çocuklarımız güvenli, sürdürülebilir eğitim süreci, veliler ise çocuklarının bir buçuk yıldır göz ardı edilen eğitim hakkı, öğrenme kayıpları derdindeler. Halkımız bu can yakıcı, onur kırıcı dertlerin, kayıpların giderilip giderilemeyeceğini MEB'a sorarak değil, yaşayarak öğrenecek. Ancak görünen köy kılavuz istemiyor. Sürdürülebilir, nitelikli, kamusal, laik bir eğitim için yapılması gerekenler bellidir;  Eğitime yeterli bütçe, kamusal kaynak ayrılmadan hiçbir sorun çözülemez. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen sınıf mevcutlarındaki yoğunluk acilen düşürülmeli, sınıf mevcutları 20'e çekilmelidir. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen okulların temizlik sorunları ile ilgili yeterli yardımcı personelin acilen ataması yapılmalıdır. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen yeterli öğretmen İhtiyacı için acilen en az 170 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen okulların fiziki alt yapı sorunları çözülmelidir. Havalandırma sistemleri bilim insanlarının önerdiği özelliklere sahip olmalıdır. Köy okulları sorunları daha fazla ötelenmemeli, tüm köy okulları ihtiyaçları karşılanarak açılmalıdır. Salgına karşı aşılamalar tüm eğitim emekçileri ve 12 yaş üzeri tüm çocuklarımız Çin zorunlu hale getirilmeli. Aşı karşıtlığı yani bilim karşıtlığı karşısında ödün verilmemeli, okul sınırları içerisine aşısız kişiler alınmamalıdır. Okullarda bilim insanlarının, eğitimcilerin, velilerin katıldığı bir mekanizma üzerinden kararlar alınmalı, şeffaflık ilkesi gözetilerek halkımız düzenli olarak bilgilendirilmelidir. Çocuklarımızın öğrenme kayıplarını gidermek üzere telafi eğitimleri yapılmalıdır. Dezavantajlı ve yoksul ailelerin çocukları için pozitif ayrımcılıkla sorunların çözümü doğrultusunda adımlar atılmalı, okul terki giderilmeli, kayıplar kazanılmalı, tüm çocukların eğitim hakkını kullanabilmesinin önü açılmalıdır" dedi.
Sol Parti Malatya İl başkanı Ali Amanat,yüz yüze eğitimle ilgili kaygılarını ve taleplerini ifade ederek; " Salgın koşullarında öncelikli hale gelen sınıf mevcutlarındaki yoğunluk acilen düşürülmeli, sınıf mevcutları 20'e çekilmelidir." dedi.

6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitim start aldı ve öğrenciler çalan ders zili ile birlikte eğitim, öğretime başladı.  Bu anlamda yüz yüze eğitimle alakalı Sol Parti Malatya il Başkanı Ali Amanat değerlendirmelerde bulundu.

Amanat açıklamasında şunları söyledi; "6 Eylül'e girerken çocuklarımız güvenli, sürdürülebilir eğitim süreci, veliler ise çocuklarının bir buçuk yıldır göz ardı edilen eğitim hakkı, öğrenme kayıpları derdindeler. Halkımız bu can yakıcı, onur kırıcı dertlerin, kayıpların giderilip giderilemeyeceğini MEB'a sorarak değil, yaşayarak öğrenecek. Ancak görünen köy kılavuz istemiyor. Sürdürülebilir, nitelikli, kamusal, laik bir eğitim için yapılması gerekenler bellidir;  Eğitime yeterli bütçe, kamusal kaynak ayrılmadan hiçbir sorun çözülemez. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen sınıf mevcutlarındaki yoğunluk acilen düşürülmeli, sınıf mevcutları 20'e çekilmelidir. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen okulların temizlik sorunları ile ilgili yeterli yardımcı personelin acilen ataması yapılmalıdır. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen yeterli öğretmen İhtiyacı için acilen en az 170 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Salgın koşullarında öncelikli hale gelen okulların fiziki alt yapı sorunları çözülmelidir. Havalandırma sistemleri bilim insanlarının önerdiği özelliklere sahip olmalıdır. Köy okulları sorunları daha fazla ötelenmemeli, tüm köy okulları ihtiyaçları karşılanarak açılmalıdır. Salgına karşı aşılamalar tüm eğitim emekçileri ve 12 yaş üzeri tüm çocuklarımız Çin zorunlu hale getirilmeli. Aşı karşıtlığı yani bilim karşıtlığı karşısında ödün verilmemeli, okul sınırları içerisine aşısız kişiler alınmamalıdır. Okullarda bilim insanlarının, eğitimcilerin, velilerin katıldığı bir mekanizma üzerinden kararlar alınmalı, şeffaflık ilkesi gözetilerek halkımız düzenli olarak bilgilendirilmelidir. Çocuklarımızın öğrenme kayıplarını gidermek üzere telafi eğitimleri yapılmalıdır. Dezavantajlı ve yoksul ailelerin çocukları için pozitif ayrımcılıkla sorunların çözümü doğrultusunda adımlar atılmalı, okul terki giderilmeli, kayıplar kazanılmalı, tüm çocukların eğitim hakkını kullanabilmesinin önü açılmalıdır" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.