(Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 13.10.2021 - 11:18, Güncelleme: 13.10.2021 - 13:20

Virüs Çocuk Ve Gençlere Yöneldi

 

Virüs Çocuk Ve Gençlere Yöneldi

Delta varyant virüsün hızlı bulaşıcılığına dikkat çeken Malatya İl sağlık müdürü Prof Dr. Recep Bentli; " Şuanda il genelinde 4 tane 0 yaş gurubu 1 yaşına girmemiş çocuklarımız yoğun bakımlarda tedavi görmekte." diyerek aşı olmayan vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Malatya İl sağlık müdürü Prof Dr. Recep Bentli, son vaka oranları, hastanede yatan hasta sayıları hakkında bilgiler aktarırken, aşının ve aşılamanın önemine dikkat çekti.  "YATAN HASTA SAYISI AZ" Aşılama arttıkça virüsten kaynaklı yatan hasta ve yoğun bakım ünitelerinde azalmalar yaşandığına dikkat çeken Bentli; "2-9 Ekim arasında aşağı yukarı 340-350 civarı haftalık nüfusa düşen vaka sayımız vardı. Evet geçtiğimiz haftaya göre bir düşüş var ama çok dirençli. Gerçektende bu delta varyantının çok hızlı ve kolay bulaşıyor olması etkisinde tabi ki kısıtlamaların olmaması. Bizi biraz endişelendirmeyen durum var.  Vaka sayımsız yüksek olsa bile en azından geçen yılki o yüksek yoğun bakım sayıları ve yüksek servis yatışları henüz Allah'a şükür gerçekleşmiş değil. İnşallah da olmayacak gibi görüyoruz. Çünkü vakalarımızın neredeyse yüzde 30'u öğrenci, yüzde 50'si üzerinde 30 yaş altı durumunda.  Bunlarda tabi içlerinde yoğun bakıma düşen, vefat eden hastalar var. Şuanda il genelinde 4 tane 0 yaş çocuklarımız yoğun bakımlarda tedavi görmekte.  İkinci doz aşılamalarımızı yüzde 75'lere çıkarttığımızda bu rakamlar azalacaktır. Türkiye vaka haritasında bir ilde yüksek, bir ilde azalıyor. Ama kesinlikle aşının etkisini, toplumsal bağışıklığın etkisini görüyoruz." dedi. "3. AŞIYI OLMAYAN 7 BİN KİŞİ VAR" Delta Varyant virüsün Kişiden kişiye bulaşıcılığı fazla olduğunu kaydeden Bentli; " Vatandaşlarımızdan şöyle tepkiler geliyor, 'geçen yıl aşı olmadığı halde bu kadar vaka vardı' diye. Evet o Wuhan Virisüydü, bu bir varyant, delta varyantı ve çok daha hızlı bulaşıyor. Eğer şuanda aşı olmasaydı bu delta varyantıyla birlikte Malatya'da rakamlarımız bunun 2-3 katı olabilirdi. Geçekten aşının koruyuculuğunu görüyoruz ama her zaman altını çizdiğimiz şey şu, aşı sürecini tamamlamamız lazım. Özellikle 2 doz Sinovac yaptıran yaşlılarımız, kronik hastalarımızın 3. Dozlarını yaptırmaları mutlaka önemli. Neredeyse aşısılar kadar yatan hastalarımız, yoğun bakımlarda takip ettiğimiz hastalarımız var. Şuan için Malatya'da yaklaşık 7 bin kişi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ağırlıklı olarak 3. Doz aşısı tanımlandığı halde aşı yaptırmayan vatandaşlarımız var. " dedi. "5 YIL RANDEVU OLAYI YOK" Geçtiğimiz günlerde HÜDAPAR Genel başkanı Malatya'dan hasta randevu sistemini eleştirmişti. Bu eleştirilere de cevap veren Bentli;  "Bu Üniversiteye bağlı diş fakültesindedir. Bizde böyle 5 yıllık randevu olayı söz konusu değildir. Bizim kendi hastanelerimizde maalesef filyasyon ekiplerimizde çalıştırdığımız diş hekimlerinden dolayı şuan yarı kapasite ile çalışıyoruz. Evet diş hastalarımız gerçekten mağdur oldu. Vaka sayısı azaldıkça oralara hekim, başka hekimleri, diğer sağlık personellerini kaydırarak diş hekimlerimizi hastanelere yönlendirmeye başladık. Biz böyle uzun randevuları vermiyoruz. Çünkü öyle bir sistemimizde yok. Ama sanırım bu 5 yıl ya yanlış anlaşılmadır yada diş fakültesinde verilen bir randevudur." Şeklinde konuştu.       
Delta varyant virüsün hızlı bulaşıcılığına dikkat çeken Malatya İl sağlık müdürü Prof Dr. Recep Bentli; " Şuanda il genelinde 4 tane 0 yaş gurubu 1 yaşına girmemiş çocuklarımız yoğun bakımlarda tedavi görmekte." diyerek aşı olmayan vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Malatya İl sağlık müdürü Prof Dr. Recep Bentli, son vaka oranları, hastanede yatan hasta sayıları hakkında bilgiler aktarırken, aşının ve aşılamanın önemine dikkat çekti. 

"YATAN HASTA SAYISI AZ"

Aşılama arttıkça virüsten kaynaklı yatan hasta ve yoğun bakım ünitelerinde azalmalar yaşandığına dikkat çeken Bentli; "2-9 Ekim arasında aşağı yukarı 340-350 civarı haftalık nüfusa düşen vaka sayımız vardı. Evet geçtiğimiz haftaya göre bir düşüş var ama çok dirençli. Gerçektende bu delta varyantının çok hızlı ve kolay bulaşıyor olması etkisinde tabi ki kısıtlamaların olmaması. Bizi biraz endişelendirmeyen durum var.  Vaka sayımsız yüksek olsa bile en azından geçen yılki o yüksek yoğun bakım sayıları ve yüksek servis yatışları henüz Allah'a şükür gerçekleşmiş değil. İnşallah da olmayacak gibi görüyoruz. Çünkü vakalarımızın neredeyse yüzde 30'u öğrenci, yüzde 50'si üzerinde 30 yaş altı durumunda.  Bunlarda tabi içlerinde yoğun bakıma düşen, vefat eden hastalar var. Şuanda il genelinde 4 tane 0 yaş çocuklarımız yoğun bakımlarda tedavi görmekte.  İkinci doz aşılamalarımızı yüzde 75'lere çıkarttığımızda bu rakamlar azalacaktır. Türkiye vaka haritasında bir ilde yüksek, bir ilde azalıyor. Ama kesinlikle aşının etkisini, toplumsal bağışıklığın etkisini görüyoruz." dedi.

"3. AŞIYI OLMAYAN 7 BİN KİŞİ VAR"

Delta Varyant virüsün Kişiden kişiye bulaşıcılığı fazla olduğunu kaydeden Bentli; " Vatandaşlarımızdan şöyle tepkiler geliyor, 'geçen yıl aşı olmadığı halde bu kadar vaka vardı' diye. Evet o Wuhan Virisüydü, bu bir varyant, delta varyantı ve çok daha hızlı bulaşıyor. Eğer şuanda aşı olmasaydı bu delta varyantıyla birlikte Malatya'da rakamlarımız bunun 2-3 katı olabilirdi. Geçekten aşının koruyuculuğunu görüyoruz ama her zaman altını çizdiğimiz şey şu, aşı sürecini tamamlamamız lazım. Özellikle 2 doz Sinovac yaptıran yaşlılarımız, kronik hastalarımızın 3. Dozlarını yaptırmaları mutlaka önemli. Neredeyse aşısılar kadar yatan hastalarımız, yoğun bakımlarda takip ettiğimiz hastalarımız var. Şuan için Malatya'da yaklaşık 7 bin kişi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ağırlıklı olarak 3. Doz aşısı tanımlandığı halde aşı yaptırmayan vatandaşlarımız var. " dedi.

"5 YIL RANDEVU OLAYI YOK"

Geçtiğimiz günlerde HÜDAPAR Genel başkanı Malatya'dan hasta randevu sistemini eleştirmişti. Bu eleştirilere de cevap veren Bentli;  "Bu Üniversiteye bağlı diş fakültesindedir. Bizde böyle 5 yıllık randevu olayı söz konusu değildir. Bizim kendi hastanelerimizde maalesef filyasyon ekiplerimizde çalıştırdığımız diş hekimlerinden dolayı şuan yarı kapasite ile çalışıyoruz. Evet diş hastalarımız gerçekten mağdur oldu. Vaka sayısı azaldıkça oralara hekim, başka hekimleri, diğer sağlık personellerini kaydırarak diş hekimlerimizi hastanelere yönlendirmeye başladık. Biz böyle uzun randevuları vermiyoruz. Çünkü öyle bir sistemimizde yok. Ama sanırım bu 5 yıl ya yanlış anlaşılmadır yada diş fakültesinde verilen bir randevudur." Şeklinde konuştu.       

Habere ifade bırak !
Habere Ek Video
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.