Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 06.08.2021 - 17:03, Güncelleme: 06.08.2021 - 17:03

Virüs Nedeni İle Aşure Çorbası Yapılamayacak

 

Virüs Nedeni İle Aşure Çorbası Yapılamayacak

Hacı Bektaş Veli kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, 9 Ağustos Pazartesi günü başlayacak Muharrem ayı ile ilgili açıklamada bulundu. Meşeli: “Malatya Valilik Makamınında takdir ve tensipleri ile devletimize ve halkımıza bir zarara sebebiyet vermememiz için maalesef aşure çorbası etkinliklerini bu senede üzülerek yapılmayacağını belirtiyoruz” dedi.
9 Ağustos Pazartesi günü başlayacak Muharrem Ayı ile ilgili açıklamada bulunan Hasan Meşeli: “İslam âleminin önemli aylarından olan içerisinde bir çok olayların olduğu rivayet edilen, yalnız İslam âlemini değil bütün insanlık alemini derin acı bir üzüntüye sevk eden, yüce Peygamberimiz HZ. Muhammed (S.A.V) efendimizin sevgili torunu, Hz. Ali ile HZ.Fatıma'nın şerefli oğlu cennet gençlerinin Seyyidi ve efendisi HZ.İMAM HÜSEYİN ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela’da Emevi halifesi zalim YEZİDİ’İN emri ile kendisine biat etmediği gerekçesi ile ordusu tarafından ‘Fırat suyu tutularak' kundaktaki bir bebeğe bile bir yudum su verilmeden, Peygamber efendimizin bu mübarek torunlarını, en yakın akrabalarını insanlık dışı katledilmelerinin 1341 hüzünlü yıldönümü olarak Muharrem ayı 9 Ağustos 2021 Pazartesi gününden itibaren başlamaktadır. İşte, Peygamber Efendimizin Ehli Beytini candan sevenler Alevisi ve Sunnisi ile bu ayda 12 gün yası matem orucu tutmaktadırlar. Bu oruç tek kelime ile Allah rızası içindir.  Hz. Muhammed ile onun sevgili Ehli Beytine bir hürmetin ifadesidir. Bu ayda yapılan taat ve ibadetle 12 gün tutulan bu orucu Alevi kardeşlerimiz dışında tarihler boyunca Sunni kardeşlerimizin çoğu bu orucu tutmaktadırlar. Yüce Peygamberimiz 'ey benim sevgili oğlum Hüseyinim seni ve zurriyetini sevene ne büyük bir saadet ve şereftir. Seni katledene kıyamet gününde ne azim bir vahşettir(şakavettir) ilahi sözleri, yaratıcı ilahi kudretin kudret kaleminden aldığı ilahi vahyin kendi ümmetine hüzünlü bir tebriğidir. Yüce Peygamberimiz diğer bir hadisinde 'Allahım, ben Hasan ile Hüseyin'i çok seviyorum. Sen de onları sev, onları seveni de sev' buyurmaktadır. Ne hazin ve ne garip bir tecellidir ki,  Emevi zihniyeti, tarihler boyunca Kerbela olayını örtbas ederek İslam Ümmetine unutturarak bu ayda yapılan taat ve ibadetin güya ‘İslami olmadığını' iddia ederek vicdansızca kehanette bulunarak Emevilerin Peygamber Efendimizin sevgili Ehli Beytine yapılan bu mezalimi sadece kader olarak geçiştirmeye çalışmışlardır? Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezimiz olarak, kamuoyunun malumları olduğu üzere yalnız Türkiyemizi değil bütün insanlık âlemini kasıp kavuran ‘korona virüs' belasından dolayı geçen sene olduğu gibi bu senede Muharrem ayı sonunda aşure çorbası etkinliklerini Sayın Malatya Valilik Makamınında takdir ve tensipleri ile devletimize ve halkımıza bir zarara sebebiyet vermememiz için maalesef aşure çorbası etkinliklerini bu senede üzülerek yapılmayacağını belirtiyoruz. Bu itibarla bu ayda tutulan oruçların Yüce Mevlamızın dergahı izzetinde boşa gitmeyerek kabul edilmesini Cenab-ı ALLAHTAN niyaz ederek Yüce Peygamberimiz HZ. Muhammed ve sevgili Ehli Beytine buradan bir kere daha selat-u selamlarımızı yolluyoruz.” İfadelerini kullandı.
Hacı Bektaş Veli kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, 9 Ağustos Pazartesi günü başlayacak Muharrem ayı ile ilgili açıklamada bulundu. Meşeli: “Malatya Valilik Makamınında takdir ve tensipleri ile devletimize ve halkımıza bir zarara sebebiyet vermememiz için maalesef aşure çorbası etkinliklerini bu senede üzülerek yapılmayacağını belirtiyoruz” dedi.

9 Ağustos Pazartesi günü başlayacak Muharrem Ayı ile ilgili açıklamada bulunan Hasan Meşeli: “İslam âleminin önemli aylarından olan içerisinde bir çok olayların olduğu rivayet edilen, yalnız İslam âlemini değil bütün insanlık alemini derin acı bir üzüntüye sevk eden, yüce Peygamberimiz HZ. Muhammed (S.A.V) efendimizin sevgili torunu, Hz. Ali ile HZ.Fatıma'nın şerefli oğlu cennet gençlerinin Seyyidi ve efendisi HZ.İMAM HÜSEYİN ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela’da Emevi halifesi zalim YEZİDİ’İN emri ile kendisine biat etmediği gerekçesi ile ordusu tarafından ‘Fırat suyu tutularak' kundaktaki bir bebeğe bile bir yudum su verilmeden, Peygamber efendimizin bu mübarek torunlarını, en yakın akrabalarını insanlık dışı katledilmelerinin 1341 hüzünlü yıldönümü olarak Muharrem ayı 9 Ağustos 2021 Pazartesi gününden itibaren başlamaktadır.

İşte, Peygamber Efendimizin Ehli Beytini candan sevenler Alevisi ve Sunnisi ile bu ayda 12 gün yası matem orucu tutmaktadırlar. Bu oruç tek kelime ile Allah rızası içindir.  Hz. Muhammed ile onun sevgili Ehli Beytine bir hürmetin ifadesidir. Bu ayda yapılan taat ve ibadetle 12 gün tutulan bu orucu Alevi kardeşlerimiz dışında tarihler boyunca Sunni kardeşlerimizin çoğu bu orucu tutmaktadırlar. Yüce Peygamberimiz 'ey benim sevgili oğlum Hüseyinim seni ve zurriyetini sevene ne büyük bir saadet ve şereftir. Seni katledene kıyamet gününde ne azim bir vahşettir(şakavettir) ilahi sözleri, yaratıcı ilahi kudretin kudret kaleminden aldığı ilahi vahyin kendi ümmetine hüzünlü bir tebriğidir. Yüce Peygamberimiz diğer bir hadisinde 'Allahım, ben Hasan ile Hüseyin'i çok seviyorum. Sen de onları sev, onları seveni de sev' buyurmaktadır.

Ne hazin ve ne garip bir tecellidir ki,  Emevi zihniyeti, tarihler boyunca Kerbela olayını örtbas ederek İslam Ümmetine unutturarak bu ayda yapılan taat ve ibadetin güya ‘İslami olmadığını' iddia ederek vicdansızca kehanette bulunarak Emevilerin Peygamber Efendimizin sevgili Ehli Beytine yapılan bu mezalimi sadece kader olarak geçiştirmeye çalışmışlardır?

Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezimiz olarak, kamuoyunun malumları olduğu üzere yalnız Türkiyemizi değil bütün insanlık âlemini kasıp kavuran ‘korona virüs' belasından dolayı geçen sene olduğu gibi bu senede Muharrem ayı sonunda aşure çorbası etkinliklerini Sayın Malatya Valilik Makamınında takdir ve tensipleri ile devletimize ve halkımıza bir zarara sebebiyet vermememiz için maalesef aşure çorbası etkinliklerini bu senede üzülerek yapılmayacağını belirtiyoruz. Bu itibarla bu ayda tutulan oruçların Yüce Mevlamızın dergahı izzetinde boşa gitmeyerek kabul edilmesini Cenab-ı ALLAHTAN niyaz ederek Yüce Peygamberimiz HZ. Muhammed ve sevgili Ehli Beytine buradan bir kere daha selat-u selamlarımızı yolluyoruz.” İfadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
tahir
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.