İmmihan TOPAÇ
Köşe Yazarı
İmmihan TOPAÇ
 

Birazcık Tebessüm

En güzel insandır, aslında. Acısı derindir tebessümü de, bir o kadar içten kendisine saklar, “acıları“. Kimseyi üzmek istemediğinden gülümser, en güzel gülüşünden… Hani o günlerin hatırına ağlamak istemezsiniz. O günleri yüzünüz güleç hatırlamak istersiniz, ama bunu yapmak çok zordur elbette, işte o zamanlarda oluşur acı tebessüm… Gülmek başka bir şeydir, acı acı gülmekse ağlamaktan beterdir. O aslında bizim anladığımız manada gülmez, gülemez. O, acı bir tebessüm, gülme değil. O bir ağlama… Biliyorum ki, biz insanlar geçmişte yaşanan konuları ne zaman duyacak gibi olursak, hemen içimiz kararıyor. Sonra, görmezden, duymazdan geliyoruz. Başka konulara atlamaya çabalıyoruz. İnsan ilişkilerinde güler yüzün ne kadar önemli ve gerekli olduğunu günlük hayatımızda acı tecrübeler yaşayarak öğrendiğimizi hatırlamak, gerek bazen. Çünkü güler yüz göstermek, aynı zamanda karşımızdakine değer verdiğimizi ifade etmektedir. Tebessümün zoraki olarak kullanılması, aslında küçümsenip esirgenmemesi gereken bir iyilik olduğu ifade edilir. Peygamberimiz, bir gün sadaka vermeyi telkin ederken? Verecek bir şeyimiz yok ya, Resulallah? Tebessüm etmenizde bir sadakadır, buyurmuştur. Kemale ermiş insanların kalplerindeki temizlik ve duyguları yüzlerine tebessüm olarak yansır. Onların gözlerinin içi güler, yüzleri aydınlıktır. Çevrelerine huzur ve neşe verirler. Bazen ise, size en ufak samimi bir tebessüm yaşatan insanları asla bırakmayınız. Bu da tebessümün tatlı halleridir ki; o tebessümler içten gelir, nedenini bilemezsiniz belki, ya da nedeni o diyemezsiniz ama odur. İşte, ufacık bir tebessüm belirir yüzünde sevgiyle! Çünkü o tebessüm kalpten gelir ve kalp asla yanılmaz. Bazen birileriyle konuşurken de olur bu, durup durup tebessüm edebilirsiniz. Hiç komik bir şey yokken o anlık mutluluğunuzla yüzünüz gülme ihtiyacı hisseder ve otomatik olarak tebessüm edersiniz. Aslında o tebessümler, komik olan bir şeye gülmek amaçlı değildir. Yani birçok şeye tebessüm edebilir insan; Hatta bazen gülerken ağlamak gibidir, bu şey, tam bir sınırı yoktur. Şöyle ki, özlem duyduğumuz şeylere tebessüm ederiz, karşımızda ki bizim için değerliyse en ufak sözleriyle tebessümler bırakırız. Anılarımızla tebessüm ederiz, konuşurken mutluysak tebessüm ederiz. Tebessüm iki insan arasında başlayacak olan iki münasebetin ilk adımlarıdır.
Ekleme Tarihi: 13 Ekim 2021 - Çarşamba

Birazcık Tebessüm

En güzel insandır, aslında. Acısı derindir tebessümü de, bir o kadar içten kendisine saklar, “acıları“. Kimseyi üzmek istemediğinden gülümser, en güzel gülüşünden… Hani o günlerin hatırına ağlamak istemezsiniz. O günleri yüzünüz güleç hatırlamak istersiniz, ama bunu yapmak çok zordur elbette, işte o zamanlarda oluşur acı tebessüm… Gülmek başka bir şeydir, acı acı gülmekse ağlamaktan beterdir. O aslında bizim anladığımız manada gülmez, gülemez. O, acı bir tebessüm, gülme değil. O bir ağlama… Biliyorum ki, biz insanlar geçmişte yaşanan konuları ne zaman duyacak gibi olursak, hemen içimiz kararıyor. Sonra, görmezden, duymazdan geliyoruz.

Başka konulara atlamaya çabalıyoruz. İnsan ilişkilerinde güler yüzün ne kadar önemli ve gerekli olduğunu günlük hayatımızda acı tecrübeler yaşayarak öğrendiğimizi hatırlamak, gerek bazen. Çünkü güler yüz göstermek, aynı zamanda karşımızdakine değer verdiğimizi ifade etmektedir. Tebessümün zoraki olarak kullanılması, aslında küçümsenip esirgenmemesi gereken bir iyilik olduğu ifade edilir. Peygamberimiz, bir gün sadaka vermeyi telkin ederken? Verecek bir şeyimiz yok ya, Resulallah? Tebessüm etmenizde bir sadakadır, buyurmuştur. Kemale ermiş insanların kalplerindeki temizlik ve duyguları yüzlerine tebessüm olarak yansır. Onların gözlerinin içi güler, yüzleri aydınlıktır. Çevrelerine huzur ve neşe verirler. Bazen ise, size en ufak samimi bir tebessüm yaşatan insanları asla bırakmayınız. Bu da tebessümün tatlı halleridir ki; o tebessümler içten gelir, nedenini bilemezsiniz belki, ya da nedeni o diyemezsiniz ama odur.

İşte, ufacık bir tebessüm belirir yüzünde sevgiyle! Çünkü o tebessüm kalpten gelir ve kalp asla yanılmaz. Bazen birileriyle konuşurken de olur bu, durup durup tebessüm edebilirsiniz. Hiç komik bir şey yokken o anlık mutluluğunuzla yüzünüz gülme ihtiyacı hisseder ve otomatik olarak tebessüm edersiniz. Aslında o tebessümler, komik olan bir şeye gülmek amaçlı değildir. Yani birçok şeye tebessüm edebilir insan; Hatta bazen gülerken ağlamak gibidir, bu şey, tam bir sınırı yoktur. Şöyle ki, özlem duyduğumuz şeylere tebessüm ederiz, karşımızda ki bizim için değerliyse en ufak sözleriyle tebessümler bırakırız. Anılarımızla tebessüm ederiz, konuşurken mutluysak tebessüm ederiz. Tebessüm iki insan arasında başlayacak olan iki münasebetin ilk adımlarıdır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.