Onay OZAN
Köşe Yazarı
Onay OZAN
 

Dünyayı İyilik Kurtarır

Geçtiğimiz gün sosyal medyada gezerken 2 tane gencin sokak satıcılarına yada normal bir vatandaşa yanaşarak,  bazen kendilerini açmış gibi tanıtıyor, bazen cebinde beş para olmadığını söylüyor, bazen kalacak yer için karşısındaki insana talepte bulunuyor. Biz öyle asil ve yardım sever bir toplumuz ki bu görüntüleri izleyince daha da bunun farkına varıyoruz. Yardım talep ettiği kişi simidinin yada ekmeğinin yarısını ona veriyor, parasını paylaşıyor, derdine ortak oluyor, evine götürmek istiyor. Sonrasında sosyal bir proje yürüttüklerini söyleyen o yardım talep eden insanlar ceplerinden para çıkartarak yardıma muhtaç olan kişiye uzatıyor. Parayı alırken bile utanan yardıma olan muhtaç olan o insan 'abi ben bunu para karşılığı yapmadım' diyor. Tebessümle parayı alırken gözlerinden yanaklarına doğru yaşlar süzülüyor. Bir defasında da sokakta 5 TL bebeği olan genç bir anneden çorap alıyorlar. Genç anneye soruyorlar neden bu işi yapıyorsun diye. Genç anne 'evde bebeğim var ve maddi durumum' iyi değil diyor. Torbasından 1 tane çorap alan yardımsever kişiler kaç TL diye soruyor, genç anne sie tanesinin 5 TL olduğunu söylüyor. Yardımsever kişilerden birisi, genç anneye 100 TL uzatıyor ve 'bunun değeri 5 değil, 100 TL diyor. Hemen arkasından diğer yardımsever arkadaşı da bir tane çorap çekiyor oda 200 TL uzatıyor. Genç anne 'abiler bu çok fazla o zaman bütün çoraplarımı size vereyim' diyor ama onlar kabul etmiyor. Yardım sever kişiler 'bugün bebeğine erken git şimdi seni bekliyordur' diyorlar ve o genç annenin de gözlerinden yanaklarına göz yaşları süzülüyor. Ben izlerken çok duygulanıyorum bu tür paylaşımları. Diğer devletlerde yaşayan insanlar acaba böyle mi? Bilemiyorum ama biz Türk milleti olarak gerçekten yardımsever bir toplumuz. Düşeni elinden tutup kaldırıyoruz. Hani derler ya 'dünyayı iyilik' kurtaracak. Bizde o kurtarıcılar arasında yer alan bir toplumuz. Bu arkadaşlarda iyilik akımı diyerek bu paylaşımları yapıyor ama orada asıl önemli olan nokta Türk Milletinin ne kadar iyiliksever olduğunun vurgusu. Bu nedenle birimiz değil hepimiz aslında bir iyilik neferiyiz. İnşallah bu sonsuza kadar böyle devam eder ve bizden sonra gelecek kuşaklarda ataları, büyükleri gibi birer iyilik neferi olurlar.    
Ekleme Tarihi: 16 Temmuz 2021 - Cuma

Dünyayı İyilik Kurtarır

Geçtiğimiz gün sosyal medyada gezerken 2 tane gencin sokak satıcılarına yada normal bir vatandaşa yanaşarak,  bazen kendilerini açmış gibi tanıtıyor, bazen cebinde beş para olmadığını söylüyor, bazen kalacak yer için karşısındaki insana talepte bulunuyor. Biz öyle asil ve yardım sever bir toplumuz ki bu görüntüleri izleyince daha da bunun farkına varıyoruz. Yardım talep ettiği kişi simidinin yada ekmeğinin yarısını ona veriyor, parasını paylaşıyor, derdine ortak oluyor, evine götürmek istiyor. Sonrasında sosyal bir proje yürüttüklerini söyleyen o yardım talep eden insanlar ceplerinden para çıkartarak yardıma muhtaç olan kişiye uzatıyor. Parayı alırken bile utanan yardıma olan muhtaç olan o insan 'abi ben bunu para karşılığı yapmadım' diyor. Tebessümle parayı alırken gözlerinden yanaklarına doğru yaşlar süzülüyor.

Bir defasında da sokakta 5 TL bebeği olan genç bir anneden çorap alıyorlar. Genç anneye soruyorlar neden bu işi yapıyorsun diye. Genç anne 'evde bebeğim var ve maddi durumum' iyi değil diyor. Torbasından 1 tane çorap alan yardımsever kişiler kaç TL diye soruyor, genç anne sie tanesinin 5 TL olduğunu söylüyor. Yardımsever kişilerden birisi, genç anneye 100 TL uzatıyor ve 'bunun değeri 5 değil, 100 TL diyor. Hemen arkasından diğer yardımsever arkadaşı da bir tane çorap çekiyor oda 200 TL uzatıyor. Genç anne 'abiler bu çok fazla o zaman bütün çoraplarımı size vereyim' diyor ama onlar kabul etmiyor. Yardım sever kişiler 'bugün bebeğine erken git şimdi seni bekliyordur' diyorlar ve o genç annenin de gözlerinden yanaklarına göz yaşları süzülüyor. Ben izlerken çok duygulanıyorum bu tür paylaşımları. Diğer devletlerde yaşayan insanlar acaba böyle mi? Bilemiyorum ama biz Türk milleti olarak gerçekten yardımsever bir toplumuz. Düşeni elinden tutup kaldırıyoruz.

Hani derler ya 'dünyayı iyilik' kurtaracak. Bizde o kurtarıcılar arasında yer alan bir toplumuz. Bu arkadaşlarda iyilik akımı diyerek bu paylaşımları yapıyor ama orada asıl önemli olan nokta Türk Milletinin ne kadar iyiliksever olduğunun vurgusu. Bu nedenle birimiz değil hepimiz aslında bir iyilik neferiyiz. İnşallah bu sonsuza kadar böyle devam eder ve bizden sonra gelecek kuşaklarda ataları, büyükleri gibi birer iyilik neferi olurlar.

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve malatyasoz.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.